Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Era si timpul. Lumea s-a mai desteptat. Daca vara trecuta au fost constransi de situatie sa isi petreaca vacanta pe litoralul romanesc si au acceptat preturi astronomice, servicii de proasta calitate, mancare proasta si scumpa, tarife la parcare nesimtite etc, anul asta nu s-au mai pacalit. Acum in plin sezon estival bate vantul.

Asa se intampla cand te lacomesti fie ca esti patron de restaurant, administrator plaja, hotelier etc. Au zis ca merge si anul asta sa bage preturi extrem de mari, de fapt le-au marit si mai mult. Uite ca s-a spart bula si au ramas cu buza umflata! Romanul si-a dat seama ca de banii dati in Mamaia poate merge in Grecia, Egipt, Turcia, Maldive, Emirate etc unde se pot simti mai bine, servicii de calitate in raport cu banii platiti etc.

edit: anul trecut a fost plin, se laudau cei din turism ca avem turisiti si nu exista spatii de cazare suficiente. Da, foarte adevarat. Insa uite ca ulciurul nu merge de multe ori la apa. Probabil si-au imaginat ca si anul asta va fi la fel.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GR6Y2qJKYXk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lUoPgVoq1nw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 00:41.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Târziu. Foarte târziu. Și nici nu știu dacă turistul român s-a deșteptat. Cred că mai degrabă s-a micșorat buzunarul datorită crizelor suprapuse și inflației și n-a mai avut efectiv cum să plătească japca românească de pe litoral. Când vor fi bani, dacă vor mai veni, va fi iar litoralul nostru mizer plin de români "fericiți".

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Blonda spune că în august au turiști garantat, ocupare de 100%, vede în acte.

Apoi, și zice bine, mulți români au plecat pe afară, influențați de zvonurile că se reîntoarce pandaimosul".

Cumva: ,, lasă să plec acum afară, mă satur de străinătate, apoi, dacă vine pandaimosul merg în țară, la mare, la munte, la țărănoaia la rude, etc. "

Edited by crisstonne, 15 July 2022 - 01:29.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La 0:45 spune ca aia este plaja din inima statiunii Mamaia. Ma intreb cum au reusit balariile alea sa creasca.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 01:44.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Cred că este și puțină vrăjeală, cred că acolo nu se stă, din cauza acelui edificiu înconjurat de gard.

Văd mai la stînga umbrele de stuf, zonă amenajată, dar acolo nu au mers să filmeze  😉

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am impresia ca este chestia asta  https://www.google.r...71!4d28.6284385 Cand nu fusese marita plaja, se afla in apa.

edit:
Aici cand nu era plaja marita https://www.google.r...!7i10240!8i5120

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 02:41.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
O știu de cînd eram copil, ne duceau ai noștri pe ea, era pe timpul lui ceașcă".

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Plajele din Mamaia au fost marite excesiv (pe fonduri majoritar europene) pentru ca atunci cand vor putea construi pe ele (peste vreo 3 ani) sa mai toarne 1-2 cordoane de hoteluri. E in derulare o campanie de pregatire a publicului pentru salvatoarele investitii.

Edited by __Dan__, 15 July 2022 - 02:48.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mai fac o lae, dacă numărul de turiști scade dramatic.


#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,596
  • Înscris: 14.10.2004
Ieri pe Digi 24 din oră in ora ne arata ce lovit este turismul din Mamaia, că ăla era subiectul principal.
Cred că in Libertatea am citi ce preturi sunt pentru două zile la hotelul lui Hagi,Becali, Halep și încă unul.
Incredibil.

Edited by xymzar, 15 July 2022 - 06:12.


#11
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,068
  • Înscris: 04.08.2007
În loc sa investească în condiții samsarii romani baga bani în antireclama mincinoasă.
https://m.ziare.com/...-grecia-1750527
https://adevarul.ro/...70b7/index.html

Cluburile de fițe și voucherele mai țin "în viata" mamaia.
Peste tot poți da de probleme sau de chestii nasoale însă pe litoralul romanesc ai parte de toate odată.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
Nu știu cât de goala e mamaia, dar duminica pe a2 era full sensul spre București, pe pod am prins ambuteiaj, l-am trecut în treapta intai

#13
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,068
  • Înscris: 04.08.2007
Pai nu te gândi ca e pustiu. Sunt mai putini turiști decât anul trecut și mult mai putini decât sperau samsarii sa fie.
Mai e o chestie, pe 15 iulie în mod normal cresc preturile. Acum băieții au o dilema, dacă nu e full și ei măresc în continuare preturile "pierderea" va fi și mai mare

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postremvirg, on 15 iulie 2022 - 06:20, said:

Mai e o chestie, pe 15 iulie în mod normal cresc preturile. Acum băieții au o dilema, dacă nu e full și ei măresc în continuare preturile "pierderea" va fi și mai mare

Sper sa le-o traga karma bine de tot. Posted Image
Anul trecut au umflat exagerat preturile deoarece turistii erau presati sa isi faca concediul in ro deoarece in afara granitelor erau tot felul de probleme cu pandemia. Asa ca voiai nu voiai, tu ca turist trebuia sa joci asa cum cantau hotelierii, restaurantele etc. Acum s-a schimbat foaia Posted Image

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 06:31.


#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu e nicio decădere. Întotdeauna mamaia a fost pentru weekend

Jurnalistii probabil sunt pe payroll la hotelieri sau le dau barter niste camere de hotel să facă astfel de știri, pentru a atrage guvizi sa vina și în alte zile

Este normal că de luni până joi e pustiu, ce sa faci acolo, nu sunt petreceri și cluburi și bubuiala

#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
plajele sunt pline de alge iar apa plina de bolovani. mancarea scumpa si proasta iar la cazare parca zici ca esti in anii 90. eu nu mai duc la noi la mare in vecii vecilor.
decat sa platesc la mamaia mai bine iau un weekend prelungit in grecia, ca tot pe acolo ies.
iar grecia e grecia, nu tiganeala de la noi.

Edited by takillya, 15 July 2022 - 07:04.


#17
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Eu cred ca preturile au ajuns atat de sus si pentru ca bugetarii primesc acele vouchere. Preturile au crescut nu numai pe litoral ci peste tot. In urma cu 3-4 ani gaseam cazare la munte, cu 250 lei, la pensiuni mai rasarite, acum aproape ca nu gasesti cazare la pret mai mic de 250 lei, poate doar cu conditii minime.
Patronu' cu ceafa groasa si BaMWeu zice "lasa ba ca le da statu bani si tot vor veni". Bugetaru zice "tot am banii astia, platesc 2 nopti de cazare, mai dau de la mine pentru inca doua si e bine."
Nu numai preturile sunt nesimtite pe litoral, ci tot, barmani, chelneri, receptioneri, autoritati, tot.
Iar privelista, intotdeauna mi s-a parut groteasca cu acea rafinarie

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Eu citesc ca nu sunt turisti si totusi sunt firme mari de constructii care fac apartamente la noi la mare. Stau si ma gandesc. Cine le va cumpara ? Oare directorii acelor companii, nu au in minte si scenariul asta ? Sa ramana cu ele pe cap si cu imprumuturi pe care nu mai pot sa le ramburseze ?  Bezna mintii efectiv .....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate