Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Plata aplicatie CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Trebuie sa platesc o taxa pentru constructia unei care, catre ICJ. Am primit o foaie de la primarie, cu iban, detalii plata, CUI etc.

Am mai facut plati prin aplicatia CEC catre persoane fizice sau firme si a functionat mereu, nu mi-a cerut CNP sau CUI vreodata.

De data asta, completez ibanul, detalii plata, beneficiar, apoi cand trebuie sa fac plata, imi spune "CUI/CNP beneficiar incorect", desi in aplicatie nu exista rubrica pentru asa ceva.

E cineva mai bine familiarizat cu aplicatia CEC sau modul de plata online si ma poate ajuta?

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.12.2015
poate ar fi mai rapid sa dai telefon la suportul de la CEC.

#3
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
La prima vedere, da. Numai ca nu raspunde nimeni, am incercat de 2 ori, am lasat telefonul mergand si mi-am facut treburile, a cantat muzica aiurea si atat. Am mai avut mai demult o situatie si nu mi-a raspuns nimeni cu orele.

Din punctul asta de vedere, sunt niste japite, cum am timp, o sa schimb banca. Si la sediu sunt cate 1-2 ghisee deschise pentru zeci de oameni, se asteapta cate 3-4 ore sa ajungi la un ghiseu, ia lumea bon de ordine, isi face treaba prin oras si din cand in cand trece sa vada daca urmeaza sa le vina randul.


PS: Dupa 3 incercari, de data asta, dupa melodie, a sunat de 3 ori, ca la un apel obisnuit, apoi "call ended".

Sper sa dea faliment si directorii sa ajunga cersetori pe drumuri si lumea care trece pe langa ei sa ii scuipe.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
(i) Ce IBAN este, exact (banuiesc ca e unul de Trezorerie)? (ii) Din meniu incerci sa faci plata in LEI obisnuita sau din ‘Taxe si impozite’?

#5
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Din plati normale, in lei, am incercat, nu din taxe si impozite.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
Si IBAN-ul este… ? (Nu e ceva secret, el identifica doar Trezoreria si tipul de taxa de platit, nu pe tine si nici macar beneficiarul nu e in clar de acolo.)

Edited by sags, 14 July 2022 - 21:11.


#7
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Adauga mai intai ICJ in lista de beneficiari, acolo este rubrica cui/cnp. Apoi cand faci plata doar selectezi beneficiarul.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu ce treaba are cu lista de beneficiari, dar mai mult ca sigur este o plata catre Trezorerie si aceasta are un mod neintuitiv de completare. De aceea intreb de IBAN, sa vad exact despre ce e vorba si ce trebuie completat.

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
RO42 TREZ 1665 0170 1X01 2877

L-am scris cu spatii, ptr lizibilitate.

La plata impozite si taxe nu gasesc tipul de taxa pe care il am eu de platit. As putea doar sa nu selectez, ci sa scriu eu de la mine tipul de taxa, dar nu am loc de introdus iban si nici nu gaseste beneficiar in rubrica de cautare.

Gmartau, la beneficiar am pus ICJ si judetul, fix cum am primit pe foaia de la primarie, in care am: beneficiar, CUI, iban, detalii plata, banca beneficiarului.

Pai si modul ala contraintuitiv nu stiu in ce ar consta, ca nu am rubrica decat ptr iban, beneficiar si detalii plata, atat, nu e loc de CUI. Sa pun CUI in loc de beneficiar, sau ce as putea face contraintuitiv?

Edited by Cyanid3, 14 July 2022 - 21:26.


#10
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Repet. Aplicatia are o sectiune cu beneficiari, acolo adaugi un beneficiar nou si completezi detaliile lui: nume, adresa, iban si cod_fiscal/cnp. Sau poti sa o faci in momentul platii.
Cand faci plata nu introduci manual nimic in campul de cont beneficiar, apesi pe butonul cu lupa si deschizi lista de beneficiari, acolo adaugi beneficiarul in lista daca nu ai facut-o deja si apoi il selectezi.
Cand revi la procesul de plata, selectand beneficiarul adaugat, campul de cont si nume se completeaza automat.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
Daca e o taxa/impozit/contributie ca regula la beneficiar se trece CNP/CUI al contribuabilului a carui creanta se stinge. Adica CNP-ul tau (sau al celui pentru care platesti, daca platesti pentru altcineva). Insa nu gasesc acest IBAN in liste <https://www.anaf.ro/...le/coduri_iban/>, deci nu prea stiu cum sa te ajut.

Cu ‘Taxe si impozite’ se platesc numai anumite creante si numai pentru contribuabili identificati prin CNP (deci obligatoriu ale persoanelor fizice, nu juridice). Avantajul este ca e gratuit. Cum nu gasesc IBAN-ul n liste nu am de unde sti daca se incadreaza sau nu. Daca se incadra, atunci aveai un ajutor la completare - alegeai din liste.

@gmartau: Platile catre Trezorerie sunt mai dubioase dpdv al modului de completare. Dar recunosc ca nu am incercat sa vad ce se intampla daca pun cont RO…TREZ… la creare de beneficiar. Oricum nu vad cum rezolva problema ‘CNP/CUI beneficiar’, ca orice poti completa la definire de beneficiar trebuie sa poti completa si direct in ordinul de plata.

Edited by sags, 14 July 2022 - 21:39.


#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
O sa incerc sa completez un profil de beneficiar cu CUI (daca exista asa ceva in optiuni) si apoi sa selectez beneficiarul din lista, sa vedem daca merge. Revin

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
LE: Din pagina lor <https://isc.gov.ro/judet_BZ.html> vad ca ai link spre plata prin ghiseul.ro. Acolo o serie de informatii apar precompletate, la altele e mult mai clar ce trebuie scris: CNP al persoanei care ordona plata, CNP al persoanei pentru care se plateste.

 Cyanid3, on 14 iulie 2022 - 21:42, said:

… sa completez un profil de beneficiar cu CUI (daca exista asa ceva in optiuni) …
NU FOLOSESTE la nimic (doar daca ai avea multe plati similare de facut, ca nu ai mai culege IBAN de fiecare data, desi si atunci poti da clic pe un OP anterior si ‘Repeta plata’). Orice problema ai la completarea beneficiarului in OP o vei avea identica si la crearea beneficiarului.

Edited by sags, 14 July 2022 - 21:57.


#14
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Merci! O sa incerc sa platesc prin ghiseul.ro si sa pun apoi dovada la dosar, sper sa fie ok.

Mie mi-a zis tipa de la ICJ ca au pe site, dar e atat de complicat incat nici ea nu a reusit si sa ma duc la posta, apoi sa vin la ei cu dovada si cu diverse documente, autorizatie, buletin etc. Nu stiu daca prin ghiseul.ro mai trebuie sa ma duc la ei sau doar pun dovada la dosar si atat, o sa sun sa intreb.



CNP al persoanei pentru care se face plata*  ce inseamna? E pentru cand plateste altcineva pentru tine? Sau se refera la beneficiarul platii? Suna ca fiind prima varianta, dar suflu si in iaurt, ca nu vreau sa trimit bani aiurea...

Edited by Cyanid3, 14 July 2022 - 22:00.


#15
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 sags, on 14 iulie 2022 - 21:37, said:

@gmartau: Platile catre Trezorerie sunt mai dubioase dpdv al modului de completare. Dar recunosc ca nu am incercat sa vad ce se intampla daca pun cont RO…TREZ… la creare de beneficiar. Oricum nu vad cum rezolva problema ‘CNP/CUI beneficiar’, ca orice poti completa la definire de beneficiar trebuie sa poti completa si direct in ordinul de plata.
Cand faci plata la trezorerie, din lista cu toti beneficiarii definiti in aplicatie, sunt afisati doar cei care au cont la trezorerie, probabil verifica ibanul sa aiba acel TREZ. In rest nu sunt diferente intre "plata in lei" si "plata trezorerie" atat ca la "plata trezorerie" iti apare si campul cui beneficiar pe care nu-l gaseste initiatorul la "plata in lei" (dar e completat oricum automat din lista de beneficiari).

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
@Cyanid3: Pentru siguranta (anti-phishing/ etc): foloseste link-ul de pe site-ul lor doar ca ‘inspiratie’ de cum sa completezi. Intra tu cu manuta ta pe www.ghiseul.ro, apoi la ‘Plătește fără autentificare’ (ca asa arata link-ul lor), si incepi sa specifici zonele una cate una.

@gmartau: Pai exact acel ‘CUI/CNP beneficiar’ e problema principala, ca de regula trebuie trecut al tau nu CUI-ul institutiei care incaseaza taxa. Iar aceasta informatie este esentiala, daca nu o completezi corect ajungi de platesti taxa altuia sau banii raman in limbo si mai recupereaza-i daca poti.

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,561
  • Înscris: 13.03.2005
Așa e, că acel cont trezo funcționează ca un cont colector...
Deci, neapărat pui CNPul tău sau CUI firma ta, daca platesti o taxa pentru firma ta.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013

 Cyanid3, on 14 iulie 2022 - 21:57, said:

… CNP al persoanei pentru care se face plata*  ce inseamna? E pentru cand plateste altcineva pentru tine? …
Este CNP al persoanei a carui datorie se achita. Da, de genul ‘plateste altcineva pentru tine’ (sau tu pentru altcineva). Ai separat si CNP al persoanei care ordona plata, adica omu’ cu banii chiar daca nu isi achita o datorie proprie.

Edited by sags, 14 July 2022 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate