Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Eliminare viespi pamant

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 08.10.2004
Salut, ai am 2 cuiburi de viespi in pamant - cum scap de ele?

Ms!

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
apă?

vebitox spray

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
iti trebuie o plasa de tantari eventual cu rama ca sa stea pe pozitie si sa nu te chinui sa o fixezi cu pietre si altele.
noaptea bagi cate un furtun in fiecare gaura, pui plasa peste ca sa nu iasa, torni o sticla de detergent de vase in fiecare gaura si apoi dai drumul la apa, in functie de cat de mare e o sa fie nevoie de destul de multa.
iei plasa a 2-a zi, pe seara, dupa ce ai stat cu ochii pe ea sa nu apara nici o viespe.


le: doar apa nu merge, ai nevoie de detergentul de vase.

Edited by _-livio-_, 14 July 2022 - 19:14.


#4
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Faci un foc bun deasupra lor si gata

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,538
  • Înscris: 07.02.2003

 smoke, on 14 iulie 2022 - 18:36, said:

Salut, ai am 2 cuiburi de viespi in pamant - cum scap de ele?
Ms!
Destul de complicat...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uT4LF7wCTtA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 rosebowl, on 14 iulie 2022 - 20:21, said:

Faci un foc bun deasupra lor si gata
Da, ies alea dupa aia si te sparg :)

Edited by andreic, 14 July 2022 - 20:48.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/0/7054813_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este ok acest spray antiviespi Bros: https://www.dedeman....00-ml/p/7054813

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,558
  • Înscris: 08.03.2017
Insecticid Draker 10.2 (este pe mag) , se amesteca 25 ml/1000ml apa , torni in gaura si pui rapid un borcan cu gura in jos peste gaura , daca ies si nu ai boscan iti cam strica ziua . Se poate pune si plasa de tantari peste pozata cu pierte sau tevi de fier .
Normal la viespi se acctioneaza toamna cand ei intra in hibernare si isi incetinesc activitatea, sunt mult mai putini agresivi, acum sunt in toiul activitatii - atentie la cum te misti .
Ce am dat am folosit cu rezultate 100% atat la cuib in pamant cat si la streasina casei sau sub tigle .

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Sau cum am facut acum 2 ani cu spuma de poliuretan (tub presurizat); bagi tubul cât încape pe fiecare galerie, dai drumul la spuma, nu foarte mult; doar sa vezi câte galerii au. Asa astup si scorburile din pomi, pline de xilofagi

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ldpe, on 14 iulie 2022 - 21:22, said:

Insecticid Draker 10.2 (este pe mag) , se amesteca 25 ml/1000ml apa , torni in gaura si pui rapid un borcan cu gura in jos peste gaura , daca ies si nu ai boscan iti cam strica ziua . Se poate pune si plasa de tantari peste pozata cu pierte sau tevi de fier .
Normal la viespi se acctioneaza toamna cand ei intra in hibernare si isi incetinesc activitatea, sunt mult mai putini agresivi, acum sunt in toiul activitatii - atentie la cum te misti .
Ce am dat am folosit cu rezultate 100% atat la cuib in pamant cat si la streasina casei sau sub tigle .

Nu stiam ca nu esti roman :D

Glumesc si sper sa nu pice prost dar e amuzanta folosirea masculinului pentru viespe.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 08.10.2004
Apreciez sfaturile.. o sa vad ce e la indemana, sunt in zona remote... 🙄

#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am avut ditai roiul intr o gaura a unui pom fructifer. Am pregatit niste lut/pamant ud, consistenta cimentului si s-a dus cineva, viteaz, noaptea si a umplut gaura cu lutul ala. Erau din alea mari, de 2-3 cm

#12
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 ldpe, on 14 iulie 2022 - 21:22, said:

Insecticid Draker 10.2 (este pe mag) , se amesteca 25 ml/1000ml apa , torni in gaura si pui rapid un borcan cu gura in jos peste gaura , daca ies si nu ai boscan iti cam strica ziua . Se poate pune si plasa de tantari peste pozata cu pierte sau tevi de fier .
Normal la viespi se acctioneaza toamna cand ei intra in hibernare si isi incetinesc activitatea, sunt mult mai putini agresivi, acum sunt in toiul activitatii - atentie la cum te misti .
Ce am dat am folosit cu rezultate 100% atat la cuib in pamant cat si la streasina casei sau sub tigle .
Un fel de Midos Energy dar ceva de sofisticat (si mai slab). Daca ai de unde lua cumpara Midos Energy si da cu ala ca mor toti. Ale optiuni sunt K-Othrine si K-Obiol

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

 ldpe, on 14 iulie 2022 - 21:22, said:

Insecticid Draker 10.2 (este pe mag) , se amesteca 25 ml/1000ml apa , torni in gaura si pui rapid un borcan cu gura in jos peste gaura , daca ies si nu ai boscan iti cam strica ziua . Se poate pune si plasa de tantari peste pozata cu pierte sau tevi de fier .
Normal la viespi se acctioneaza toamna cand ei intra in hibernare si isi incetinesc activitatea, sunt mult mai putini agresivi, acum sunt in toiul activitatii - atentie la cum te misti .
Ce am dat am folosit cu rezultate 100% atat la cuib in pamant cat si la streasina casei sau sub tigle .
Cum pui borcanul la streasina?

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,558
  • Înscris: 08.03.2017
"Cum pui borcanul la streasina?"
Am un borcan mare care il pun clopot peste toata casa , are 30 metri diametru si 15 metri inaltime , bag 200 tone insecticid si astept Posted Image
Cum saracie sa pui borcane la streasina ? Posted Image
Toamna cand ei intra in inactivitate dau cu un pulverizator micul fermier electric cu diuza tip jet si efectiv spal toata suprafata afectata cu insecticid , fac 5 litri si in "injectez" la inaltime .

Edited by ldpe, 16 July 2022 - 10:39.


#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 irina2014, on 15 iulie 2022 - 08:20, said:

am avut ditai roiul intr o gaura a unui pom fructifer. Am pregatit niste lut/pamant ud, consistenta cimentului si s-a dus cineva, viteaz, noaptea si a umplut gaura cu lutul ala. Erau din alea mari, de 2-3 cm
Cum am mai spus, cu spuma de poliuretan (la tub); si protejeaza si pomul, spuma umple toate golurile si pomul va creste normal

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate