Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Mai multe date mobile in roaming. Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Situatia actuala:
Telefon iPhone 12, nu este blocat in retea, cu abonament Fun 8.

Ce vreau:
Pentru o perioada limitata, max. 2 saptamani, sa majorez limita de date in roaming la 30...50GB (concediu in Grecia). Am cerut asta la Orange RO si nu se poate rezolva decat prin cresterea abonamentului, ceea ce nu ma coafeaza ...

Intrebari:
1. In Grecia se poate cumpara o cartela cu 30...50 GB date?
2. Aceasta cartela se poate instala ca eSIM in iPhone? Am avut eSIM in RO, doua numere de telefon, am fost foarte multumit.
3. Aveti alta solutie care sa-mi rezolve doleantele?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Vezi la rcs , acolo platesti cat consumi si pretul e f. mic in roaming UE

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Simplu, pastrezi abonamentul curent si platesti traficul suplimentar in functie de cat ai nevoie.
In mod normal poti sa faci fara probleme trafic suplimentar pana la 50E, apoi ar trebui sa te intrebe daca doresti sa continui.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Poti sa iei un Yoxo la care platesti cat ai nevoie, apoi renunti la el. Te costa 30 lei 5GB si incarci de cate ori ai nevoie. Deci ar fi maxim 300 lei toata afacerea.
Nu stiu daca cu esim exista optiuni pe cartela mai ieftine, dar poti lua pe rand ofertele de cartela de la toti operatorii care ofera esim.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Adica orange si vodafone, altceva nu mai exista la noi cu esim. Si totul din cauza ca iphone nu suporta dual-sim fizic, cel putin modelul din Europa.

Dar merge pur si simplu sa platesti ce consumi suplimentar acolo fara sa faci nimic.

#6
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Dar cartela luata din Grecia? Nu a luat nimeni?

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Aaa, ba nu.
Vad ca la mine am optiunea la Yoxo sa adaug 100GB din care 7.47GB roamning SSE, cu 25 de lei.
Pe saitul YOXO insa am vazut ca-i alta oferta, mai slaba. Posibil pentru ca eu m-am abonat pe vechea oferta, nu stiu exact care-i faza.

Si eu sunt interesat de chestia asta. O sa bag pe 5 dispozitive(4 telefoane si un laptop) net in roamning, deci ar fi bine sa fie ieftin.
7GB la mine e suficient de regula.

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Abonamentul se scumpeste doar pentru luna in cauza. In mod normal daca la locatie ai WiFi nu ai nevoie de 50gm trafic.

Recunosc, n-am mai auzit expresia cu "coafatul" insa a urcat rapid in topul celor care zgarie rau de tot pe creier.

Edited by giuliani, 14 July 2022 - 10:28.


#9
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Mai bine iei o cartela de acolo, sigur iesi mai ieftin asa.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
caută pe google.gr, dacă mai ții minte de acu' 2000 de ani caracterele alea ciudate de prim-democrați neevoluați! :P

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

 mihaiC1, on 14 iulie 2022 - 10:05, said:

Vezi la rcs , acolo platesti cat consumi si pretul e f. mic in roaming UE
Nu mai e de actualitate asta cu Digi de prin luna mai au si ei roaming ca acasa, la fel ca Orange.

#12
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Am gasit eSIM-uri pentru Grecia, costa 30EUR/15GB cu valabilitate 10 zile. Problema e ca sunt vandute de niste site-uri obscure, nu am incredere sa comand de la ei.
A scris cineva ca exista un abonament valabil doar o luna? La Orange? Nu gasesc asa ceva in oferta lor.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Mutat pe Dezbateri, avand in vedere ca nu se discuta exclusiv despre servicii Orange.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Gasesti cartele in Grecia, problema e ca nu stiu daca merg ca eSIM.
Pe la magazinele de Vodafone sau Germanos ( OTE ) aveau in vitrina scris in romana ca au cartele ptr internet si valori ptr ele, dar n-am dat atentie - folosesc prea putin net in roamning - mai mult netul de la hotel sau de la terase.

#15
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
la digi a fost doar 2 luni, pana au primit iar aprobare sa taxeze suplimentar tot ce consumi, la tarife mai mici

#16
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 _D_A_N_, on 14 iulie 2022 - 11:56, said:

A scris cineva ca exista un abonament valabil doar o luna? La Orange? Nu gasesc asa ceva in oferta lor.
Ti s-a spus deja, yoxo.ro

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Se pare ca oferta aia cu 7GB/ in roamning la 25 lei e numai pentru vechii abonati.
Pentru astia noi e doar 5GB la 30 lei.

De aia ma tot freaca yoxo la cap sa trec pe ultimile oferte. Si tot de aia eu nu vreau sa trec.
:)

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 _D_A_N_, on 14 iulie 2022 - 11:56, said:

Am gasit eSIM-uri pentru Grecia, costa 30EUR/15GB cu valabilitate 10 zile. Problema e ca sunt vandute de niste site-uri obscure, nu am incredere sa comand de la ei.
A scris cineva ca exista un abonament valabil doar o luna? La Orange? Nu gasesc asa ceva in oferta lor.

Nu inteleg ce vrei sa faci, sa faci abonament nou? Atunci nu ai pentru o luna.

Daca ai deja un abonament si vrei sa activezi roamingul pe el , lucru care s-ar putea sa implice o serie de costuri suplimentare, vei avea acele costuri suplimentare timp de o luna, dupa care la dezactivarea roamingului vei reveni la valoarea initiala a abonamentului.
Stiu pe cineva care a facut asa in August 2021, tot cu Orange. La reintoarcerea in tara a dezactivat roamingul si a revenit la suma initala de plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate