Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Windows 11 RTM - 22H2

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
750 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Am decis azi sa fac upgrade la Windows 11 22H2 , care este deja RTM (nu are nici watermark in colt) dar nu e lansat oficial , se poate obtine prin canalul release preview.

Principalele noutati aparute in 22H2 , un nou task manager (da are si dark mode), foldere in meniul de Start pentru o organizare mai buna a aplicatiilor fixate acolo, Windows Explorer are tab-uri acum, si nu va mai trebui deschise noi ferestre Posted Image .

Cat despre stabilitate, eu cel putin n-am nici cea mai mica eroare , pare destul de stabil 22H2.

Attached File  Desktop Screenshot 2022.07.14 - 09.57.23.24.png   1.05MB   360 downloads





PS : noul update s-a instalat prin Windows Update , pe un i3 7100 , CPU nesuportat, mi-a afisat doar un singur avertisment cum , ca PC-ul nu indepilneste toate cerintele , dar e semn clar , ca Microsoft o lasa mai moale cu CPU-urile mai vechi de  8th gen de la Intel.

Edited by DianaXO, 14 July 2022 - 09:08.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ti-am separat in topic nou postarea, sa nu incurcam ciorbele cu versiuni diferite de windows, aici sa fie discutiile doar pt aceasta versiune

poate se indura si pun si pe 10 un dark mode la tm. imi place noul design, dar pune te rog si un toggle la meniul de stanga sa vad si ce scrie, ce submeniuri are in spatele pictogramelor. poate daca au restilizat si acele grafice, etc, ar fi binevenite niste poze cu ele, sa vada si ochiul meu pe dark mode

#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
noul task manager are acel toggle , dar dispare la click , nu ramane asa tot timpul, tot trebuie sa te obisnuiesti cu pictogramele micute din stanga , oricum imi place si mie noul design Posted Image

Attached File  Desktop Screenshot 2022.07.14 - 11.00.29.33.png   901.17K   285 downloads Attached File  Desktop Screenshot 2022.07.14 - 11.01.31.77.png   922.22K   268 downloads

#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
@DianaXO - pe partea de performanta se simte.. ceva/cumva?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pe partea de Design 11 arata bine, dar functionalitatea e varza comparativ cu versiunile anteriaore si similara Vista - 2-3 click-uri ca sa faci ceva ce in mod normal necesita 1 click pe alte versiuni.

Aici au mai facut ceva imbunatatiri ?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la graficul de cpu, mai au kernel times? cu click dreapta pe grafic se activa. banui ca nu au lasat doar unul general pe procesor si se mai poate vedea si pe fiecare nucleu, nu? tot din click dreapta se activa

si nu mai are meniul de view, se mai poate seta viteza de update? vad ca are meniu de setari jos in stanga, poate acolo s-au mutat o parte si de care zic eu

#7
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Da ai si kernel times , si da , se poate vedea in continuare fiecare nucleu daca activezi optiunea , by default e doar unul general.
Viteza de update si alte chestii s-au mutat in Setari , dai click pe rotita si acolo poti seta ce mai doresti.

Attached File  Desktop Screenshot 2022.07.14 - 14.11.56.09.png   816.39K   135 downloads Attached File  Desktop Screenshot 2022.07.14 - 14.12.18.41.png   811.66K   127 downloads

Legat de celelalte meniuri , aici s-a mai imbunatit si adaugat / completat anumite functii ce lipseau in 22H1 ,  iar legat de performanta , se misca si consuma la fel resursele PC-ului , a disparut si lagul ala ce il aveam pe 22H1 cand dadeam click dreapta pe desktop sau un fisier, acum se deschide instant, cum e pe Windows 10.

#8
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Poti sa tragi un fisier prin taskbar in aplicatia deja deschisa?

#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu auzisem ceva de noiembrie. Vreo sansa sa fie gata mai repede?

#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View Posttrandafirdoru, on 14 iulie 2022 - 19:47, said:

Poti sa tragi un fisier prin taskbar in aplicatia deja deschisa?

Daca te referi la drag & drop , inca nu s-a implementat nici in 22H2 .

#11
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
^ da' de ce tot scot functii care mergeau bine? serios ca nu inteleg logica - daca ai functii utile de ce le mai scoti? logic ar fi sa scoti functiile inutile prost implementate si nefolosite.

sau poate ca microsoft considera ca drag&drop e inutil pai atunci mi-ar placea sa aflu cum au ajuns la concluzia asta. imi mentin parerea ca interfata din win 11 e varza iar asta inseamna ca e treaba microsoft sa impace si capra si varza. cu alte cuvinte e o problema pe care si-au creat-o singuri asa ca zic ca ei centreaza si tot ei dau cu capul.

#12
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pai deja se zvoneste ca se lucreaza la Windows 12 Posted Image , cica planurile pentru 23H2 au fost anulate deja , insemnand  ca Windows 11 va primi doar actualizarea 22H2 in toamna in mod oficial , si in rest va primi doar actualizari de securitate / bugfixuri.

#13
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Sunt curios ce procesoare vor fi suportate de Windows 12.

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,440
  • Înscris: 06.06.2006
Si cat va fi subscriptia.

#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postlost_in_a_dream, on 16 iulie 2022 - 22:37, said:

Sunt curios ce procesoare vor fi suportate de Windows 12.
Tot ce e lansat in 2023,o sa ajungem sa le schimbat odata la 2 ani

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ritmul revine la 3 ani ca pe vremea Vista, 7, 8.
https://www.neowin.n...ry-three-years/

Dar nu e subiectul topicului de fata.

#17
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002

View Posteiffel, on 14 iulie 2022 - 10:29, said:

Pe partea de Design 11 arata bine, dar functionalitatea e varza comparativ cu versiunile anteriaore si similara Vista - 2-3 click-uri ca sa faci ceva ce in mod normal necesita 1 click pe alte versiuni.

Aici au mai facut ceva imbunatatiri ?

ai linia de comanda oricind. si ai un search foarte bun. Direct din meniu. Pentru mine e destul. Control panel vechi + linie de comanda. Si settings-ul nou pentru noobies. Eu zic ca e ok. Macar e mai unitar settings-ul decit la wiin 10, acolo cind erai in settings-ul vechi, cind in cel nou. Nu mai pricepeai nimic.

#18
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006

View Postadiharan, on 20 iulie 2022 - 01:25, said:


ai linia de comanda oricind. si ai un search foarte bun. Direct din meniu. Pentru mine e destul. Control panel vechi + linie de comanda. Si settings-ul nou pentru noobies. Eu zic ca e ok. Macar e mai unitar settings-ul decit la wiin 10, acolo cind erai in settings-ul vechi, cind in cel nou. Nu mai pricepeai nimic.

Windows a și fost într-adevăr conceput ca un sistem de operare care se adresează în special utilizatorilor ce se simt în Command Prompt ca peștele în apă. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate