Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

,,Bursa Alimentelor ", comparații prețuri între magazine 🏪

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#1
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Aici vom dezbate tot ce înseamnă: comparații de prețuri între magazinele care fac parte din lanțurile de magazine cunoscute, oferte versus, creșteri de prețuri, scăderi de prețuri, la orice tip de alimente/băuturi.

Ce nu vom dezbate: care magazin este mai șmecher, nu ne interesează ,,fanboismele ", fanatismele, că X magazin este frate la nivel de patronat cu Y magazin, alte aiureli.

Nu este despre ghereta cuiva de la parter de bloc.
Discutăm despre cei ,,mari ", chiar dacă mărimea este ceva relativ, mai exact, discutăm despre cei cunoscuți, despre rețelele de magazine alimentare.

Adică, despre Kaufland, Carrefour, Penny, Lidl, Mega Image & etc.

#2
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Painea Vel Pitar | Grau intreg si cam orice Vel Pitar sensibil mai ieftin in Carrefour/Auchan  vs Mega Image/Cora.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
La modul general, am observat acum doua zile in Carrefour (Baneasa), la mezelurile mai scumpe care acum vreo 2 luni erau la 45-55 de lei per kg, acum or ajuns la 70-80 lei per kg.
Ceafa afumata, muschi tiganesc, cotlet afumat etc.

#4
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
Si la Lidl cele din marca proprie romaneasca au explodat preturile.
Sincer sa fiu, cei care pot ajunge in Bucuresti la targul de la Agronomie pot sa cumpere la preturi mai ieftine decat in lanturi de magazine si la calitate mai mare.

#5
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Cam oriunde s-au scumpit cu 20% anul asta, asta dupa scumpirile de anul trecut de vreo 10-15%.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostForsakenTotal, on 12 iulie 2022 - 20:31, said:

Si la Lidl cele din marca proprie romaneasca au explodat preturile.
Sincer sa fiu, cei care pot ajunge in Bucuresti la targul de la Agronomie pot sa cumpere la preturi mai ieftine decat in lanturi de magazine si la calitate mai mare.

Asa trebuie sa facem, sa cumparm cat mai mult posibil doar de la micii producatori traditionali.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 12 July 2022 - 20:36.


#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postsilvyu_1987, on 12 iulie 2022 - 20:31, said:

Cam oriunde s-au scumpit cu 20% anul asta, asta dupa scumpirile de anul trecut de vreo 10-15%.
Mai pune cateva zeci de procente!
Ulei anul trecut undeva la 6-7 lei(Bunica, Unisol, etc), acum cel putin 12-13 lei.
Zahar Coronita la punga de plastic anul trecut 2-3 lei, acum 6 lei

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
De azi.
Lidl, chec și piersici.
Penny, alune la cutie Nutline 4.61 lei/135 g, ceai Lipton 3.49 lei/1.5 l.

View Postccf_cristi, on 12 iulie 2022 - 21:05, said:

Mai pune cateva zeci de procente!
Ulei anul trecut undeva la 6-7 lei(Bunica, Unisol, etc), acum cel putin 12-13 lei.
Zahar Coronita la punga de plastic anul trecut 2-3 lei, acum 6 lei

Fără supărare, nu doresc să discutăm generalități, nici politică, nici altceva, astea se discută deja pe alte subiecte.
Aici discutăm despre produsele care au suportat o reducere de preț, mare/mică, nu contează, și probabil mai rar despre creșteri aberante.

În cazul creșterilor aberante tot așa, poza produsului, cantitatea (litru, kil, grame), magazinul, cum ar veni, dacă vedem uleiul pe care îl știam la 12 lei că saltă la 24 lei brusc, de pe o zi pe alta.

Attached Files


Edited by crisstonne, 12 July 2022 - 21:27.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. Puteți să postați oferte din pliante, sau cu poze făcute de voi, cu oferte de care beneficiați la un moment dat, cum am făcut eu azi, pozat/cumpărat, sau oferte de pe net, dacă nu încălcați regulamentul forumului.

L.E.2  Oferte de ultimă oră, cînd se apropie închiderea magazinelor, oferte la ,,perisabile ", legume/fructe & etc.

Edited by crisstonne, 12 July 2022 - 21:44.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Vă rog frumos, discutăm doar despre produsele alimentare, pentru altele există deja subiect.
Mulțumesc.

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu stiu daca este la fel in celelalte orase, dar in Craiova, Kaufland,  un iaurt ce ii place sotiei si il cumpar de anul trecut din Septembrie, are pana si azi acelasi pret, 2.2RON. Olympus Straghisto
Este cel fara grasime, deci poate asta are vreun efect?

Chiar ma gandeam azi ce ciudat ca asta nu se scumpeste.

3-4 ron diferenta la suna presata de pui fara grasime sissy din septembrie pana azi. O cumparam cu 29 ron, azi e 33-34

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxmanyacs77, on 12 iulie 2022 - 20:36, said:

Asa trebuie sa facem, sa cumparm cat mai mult posibil doar de la micii producatori traditionali.Posted Image
Majoritatea sunt scumpi, banul conteaza Posted Image

View Postsilvyu_1987, on 12 iulie 2022 - 19:59, said:

Painea Vel Pitar | Grau intreg si cam orice Vel Pitar sensibil mai ieftin in Carrefour/Auchan  vs Mega Image/Cora.
Cam toate sunt sensibil mai ieftine acolo. Daca faci o medie alimentara cu cateva produse de baza dar si cateva de carne si branza o sa vezi ca se coinfirma ierarhia preturilor. Rareori e cate ceva mai ieftin la "unii" care de regual sunt scumpi insa doar pentru ca e oferta speciala. Normal e sa comparam preturile cand nu sunt in oferte si atunci vedem "adevarul".

View Postccf_cristi, on 12 iulie 2022 - 21:05, said:

Zahar Coronita la punga de plastic anul trecut 2-3 lei, acum 6 lei
Nu prea se gaseste. Ia zahar normal e 3.45-3.50 lei. Anul trecut erau 2.90-2.99.
Ulei normal non-premium e cam 9.5-10 lei.

Edited by andreic, 12 July 2022 - 22:50.


#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View Postccf_cristi, on 12 iulie 2022 - 21:05, said:

Mai pune cateva zeci de procente!
Ulei anul trecut undeva la 6-7 lei(Bunica, Unisol, etc), acum cel putin 12-13 lei.
Zahar Coronita la punga de plastic anul trecut 2-3 lei, acum 6 lei
Lidl: ulei Surasul soarelui (sau cam asa ceva) 9.50 lei. Pentru mine uleiul de floarea soarelui e cam tot la fel, difera ambalajul (daca are dop cu picuratoare sau nu) si putin culoarea, in rest e cam la fel).

Zahar Margaritar, 4 lei la punga de hartie. Am observat ca ala la plastic cam trage umnezeala, am luat de cateva ori si l-am gasit numai bulgari, ceea ce n-am patit cu cel in pungi de hartie.

Tot la Lidl: ulei de masline extra virgin, 24 lei sticla de 0.75 l. Calitate buna, am mai luat si mi-a placut mai mult cevat ala pe care il au de regula la bidon de plastic. A, mai au si la bidon de 3 l cu 80 lei, dar n-as recomanda. In primul rand pentru ca e in bidon de plastic transparent si uleiul de masline e sensibil la lumina, si apoi pentru ca mi se pare prea mare cantitatea, si uleiul isi pierde din calitati dupa ce a fost deschis.

#14
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Spaghete 500g marca proprie Mega Image - 3.xx RON
Nu am mai vazut de mult in alte magazine asa ieftin.

Daca stiti, va rog sa imi spuneti. Sunt mare amator(iubitor) de paste de orice fel.

Edited by wld-ro, 12 July 2022 - 22:51.


#15
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Pâine feliata Panifcom 500gr, 6 lei Kaufland, 5 lei Carrefour Market și de obicei preturile la Market sunt mai mari. Pun pe seama faptului că au un contract mai bun semnat cu firma producătoare.
Azi am pus mâna pe un unt de la Albalact la Kaufland, dar am văzut prețul de 12 lei și l-am pus înapoi, am luat unt Tara mea(ceva marca proprie Kaufland) la 10 lei.
Au apărut ceva oua la Carrefour Market, Regalina din Râșnov la 10 lei mărimea L și respectiv 11 lei mărimea XL, cofrag de 10 oua. Astea bat orice oferta cunoscuta de mine.

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
La Carrefour Market tot timpu' sunt produse alimentare la reducere (carne), dar banuiesc ca astea depind de magazin. O caracatita, o ceafa de porc, niste pulpe de pui, peste, etc... In general daca nu stiu ce sa fac de mancare ma uit acolo, ii ditamai zona la intrarea in magazin. :D

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postwld-ro, on 12 iulie 2022 - 22:51, said:

Daca stiti, va rog sa imi spuneti.
Lidl - Combino 500 g 3.79 lei.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
3.50 lei/kg. de banane la Kaufland, de azi pînă inclusiv pe 15 VII.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate