Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Pe 4 Aprilie 2022 am publicat un E-book pe site-ul Lulu.com, am deschis cateva tickete, dar nu vor sa-mi afiseze statisticile reale cu vanzarile reale

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009
Buna ziua,

Pe data de 4 Aprilie 2022 am publicat un E-book pe site-ul www.LULU.com.
Imi promovez constant romanul respectiv prin campanii de Facebook Ads ca copywriter. Reclamele sunt destul de costisitoare.
Am deschis cateva tickete la departamentul de suport de pe site-ul Lulu.com, dar personalul lor refuza sa-mi rezolve problema.
Problema mea consta in faptul ca desi au trecut aproape 3 luni si jumatate din momentul publicarii E-bookului meu cu romanul de debut literar, in contul meu de scriitor pe site-ul LULU, la sectiunea de statistici nu apare decat o singura vanzare de 12 Euro. Pretul initial al E-bookului a fost de 13 Euro pentru ca site-ul LULU sustinea ca pretul va scadea cu 1 Euro abia in momentul in care vanzarile vor depasi 1000 de exemplare, suma de 1000 Euro revenind site-ului, iar drepturile mele de autor vor fi in proportie de 90%, adica 10,8 Euro.
Dupa cat de intens am facut reclama la E-bookul cu romanul meu de debut este posibil sa fi vandut deja peste 10.000 sau 20.000 de exemplare pe site-ul LULU.
Acum nu prea mai am incredere ca partener de afaceri in site-ul LULU si as vrea sa-l reclam undeva pentru a-mi afisa statisticile reale cu vanzarile reale in timp real, criteriu in functie de care imi pot imbunatati permanent strategia de promovare prin reclame. Vreau sa vand peste 100.000 de exemplare din romanul meu de debut.
Dumneavoastra unde ma indrumati sa reclam site-ul LULU.com sau ce masuri urgente s-ar putea impune pentru a-mi recuperra drepturile de autor din incasarile pe care le-a obtinut site-ul LULU in urma promovarii mele asidue pe Facebook?
Nu cred ca sunt singurul scriitor patit in acest fel cu site-ul LULU in ultimul deceniu.
Daca va numarati printre cei patiti sau aveti habar despre situatie ce recomandari imi puteti face?
Sau unde pot reclama site-ul LULU?

Cu multumiri!

Attached Files



#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

View Postcosty123, on 12 iulie 2022 - 17:52, said:

Imi promovez constant romanul respectiv prin campanii de Facebook Ads ca copywriter. Reclamele sunt destul de costisitoare.


Cati bani ai bagat efectiv?

#3
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View Poststevetlangat, on 12 iulie 2022 - 18:02, said:


Cati bani ai bagat efectiv?

Romanul meu a fost scris in anul 2020 si corectat in anul 2021.
Partea de documentare si redactare a fost foarte costisitoare.
Partea de reclame pe Facebook a fost impartita in trei parti: Cont personal, Grupuri, si, bineinteles, Facebook Ads, si impartita pentru mai multi copywriteri.
NU pot estima o suma exacta, dar a fost exrem de costisitoare pentru bugetul meu de scriitor debutant.

View Poststevetlangat, on 12 iulie 2022 - 18:02, said:


Cati bani ai bagat efectiv?

In niciun caz mai putin de 3000 Euro. Mai mult in mod evident.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te-ai gandit ca poate, in realitate, a fost vandut doar un singur exemplar ?

Crezi ca aia nu altceva mai bun de facut decat sa te tepuiasa pe tine ?

Aranjeaza cu niste prieteni sa faca cumparaturi si vei vedea daca apar in statistici.

Edited by pasilla, 12 July 2022 - 18:24.


#5
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View Postpasilla, on 12 iulie 2022 - 18:20, said:

Te-ai gandit ca poate, in realitate, a fost vandut doar un singur exemplar ?

Crezi ca aia nu altceva mai bun de facut decat sa te tepuiasa pe tine ?

Aranjeaza cu niste prieteni sa faca cumparaturi si vei vedea daca apar in statistici.

Am mai multi prieteni care au cumparat in luni si zile diferite.
Prietene, daca nu esti patit, nu intelegi. Nici partea de costuri, nici partea de profit.
Chestia e ca site-ul LULU este ostil pentru multi scriitori si nu afiseaza statisticile reale, cu vanzarile reale, in timp real.
Motiv pentru care trebuie reclamati si amendati de institutiile abilitate, atat din Romania, cat si din SUA.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
Poate ma insel, dar nu prea ai unde sa ii reclami in Romania.
Ce scrie la Termeni si Conditii?
Trebuie sa fii sigur ca te tapesc, poate chiar ai un singur cumparator.
Pui pe cineva sa cumpere, verifici tu tranzactia si abia apoi le dai cu tranzactia in cap.
In plus ai putea face o campanie de reclame negative.

Edited by strongsss, 12 July 2022 - 19:04.


#7
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View Poststrongsss, on 12 iulie 2022 - 19:01, said:

Poate ma insel, dar nu prea ai unde sa ii reclami in Romania.
Ce scrie la Termeni si Conditii?
Trebuie sa fii sigur ca te tapesc, poate chiar ai un singur cumparator.
Pui pe cineva sa cumpere, verifici tu tranzactia si abia apoi le dai cu tranzactia in cap.
In plus ai putea face o campanie de reclame negative.

Stiam ca ECC Romania - Centrul European al Consumatorilor Romania poate oferi sprijin in solutionarea unei plangeri, atunci cand consumatorii au o reclamatie impotriva unui comerciant dintr-un alt stat membru, in sensul ca poate coopera cu alte Centre din ECC-Net pentru a gasi o solutie amiabila la problemele intampinate, iar plangerile consumatorilor impotriva unor companii din UE pot fi preluate numai daca acestia sunt rezidenti sau cetateni ai unui stat membru al UE (plus Norvegia si Islanda) si daca legislatia comunitara este aplicabila.

Stiu de asemenea ca ANPC supravegheaza permanent piata si se asigura de respectarea drepturilor fundamerntale ale consumatorilor.

Site-ul LULU poate fi reclamat si trebuie reclamat undeva. Ma gadesc sa vizitez Ambasada SUA pentru detalii. Si sa contactez ANPC pentru suport in privinta institutiilor abilitate pentru a reclama site-ul LULU. Am cateva dovezi ca E-bookul meu s-a vandut in luni sau zile diferite, dar aici poate fi vorba despre o frauda de peste 100.000 Eur sau poate chiar 200.000 Eur, nu doar cateva dovezi din partea mea sau de care dispune scriitorul. Datoria site-ului LULU este sa afiseze toate statisticile reale cu toate vanzarile reale in timp real.

View Postcosty123, on 12 iulie 2022 - 17:52, said:

Buna ziua,

Nu cred ca sunt singurul scriitor patit in acest fel cu site-ul LULU in ultimul deceniu.
Daca va numarati printre cei patiti sau aveti habar despre situatie ce recomandari imi puteti face?
Sau unde pot reclama site-ul LULU?

Cu multumiri!

V-am mai explicat ca pretul initial pentru E-bookul meu a fost de 13 Euro. Pana in momentul in care s-au vandut 1000 de exemplare, cand site-ul LULU si-a obtinut comisionul de 1 Euro per exemplar si pretul E-bookului meu a scazut in mod automat cu 1 Euro, adica la 12 Euro cat este afisat si acum. Deci, acum doua luni de zile se vandusera deja peste 1000 de exemplare. Si pe urma cu toate campaniile mele de Facebook Ads, promovare constanta pe Grupurile de pe Facebook, cat si in contul meu de Facebook, plus toata sustinearea echipei mele de copywriteri, afirmatia dumneavoastra, luandu-va dupa site-ul LULU, cu o singura vanzare in trei luni si jumatate, este de-a dreptul hazardata, este de domeniul ridicolului. De fapt, vanzarea aceea indica cele mentionate mai sus, dar FRAUDA poate fi cu mult mai mare, cumva peste 100.000 Eur sau 200.000 Eur...

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
m-am uitat pe pagina de faceboock.  iti prezinti romanul  ca fiind "cireasa de pe tort a vacantei" si vrei sa ai cumparatori?

iti este aplicabila legislatia? sau e un site americanesc si se supune legilor de peste ocean?

View Postcosty123, on 12 iulie 2022 - 19:52, said:

si daca legislatia comunitara este aplicabila.


#9
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View Poststrongsss, on 12 iulie 2022 - 20:27, said:

m-am uitat pe pagina de faceboock.  iti prezinti romanul  ca fiind "cireasa de pe tort a vacantei" si vrei sa ai cumparatori?

iti este aplicabila legislatia? sau e un site americanesc si se supune legilor de peste ocean?

In cosul de cumparaturi pentru vacanta intra si un E-book cu pretentii de Bestseller. In plus piata de E-bookuri este in crestere si tinde sa se dubleze de la an la an. Asa este mai ecologic, se taie mai putini copaci, se face mai putina poluare.

Romanul meu de debut se citeste foarte usor. Are ceva din formula de roman al lui Steve Berry. Dai pagina dupa pagina si calatoresti pe aripile istoriei pentru a cunoaste secrete indubitabile. Contine foarte multe dezvaluiri si predictii.

***

LULU.com este un site din SUA, dar are raspandire globala. Ofera comisioane imbatabile pentru scriitori, mai mari decat Amazon KDP. Dar nu-i are la inima defel pe romani. Pe unde ii prinde ii fura de-i rupe. Aidoma cu Bruxellesul care zice ca Romania nu s-a urcat in startrekul Noii Ordini Mondiale si nici nu s-a coborat in buncarul ala pe care nu-l poate pulveriza Putler.

#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Dar nu-i are la inima defel pe romani. Pe unde ii prinde ii fura de-i rupe. Aidoma cu Bruxellesul care zice ca Romania nu s-a urcat in startrekul Noii Ordini Mondiale si nici nu s-a coborat in buncarul ala pe care nu-l poate pulveriza Putler.

E clar câte vânzări ai avut :)

#11
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View Postbritneysbitch, on 12 iulie 2022 - 20:47, said:

E clar câte vânzări ai avut Posted Image

Astea sunt afirmatii de televizor, dar prelucrate literar, pot straluci ca diamantele in cuprinsul aurorei. Pana nu ne confisca cineva litoralul cum pare ca mi-au confiscat mie cei de la Lulu munca mea si investitiile financiare pe trei luni si jumatate.

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
Romanul e in engleza sau e in romana? Ca, daca-i in romana...

LE: Mda, am intra pe lulu.. "Language: Romanian"... Zi mersi si pentru fraierul care ti-a cumparat romanul...

Edited by iZet, 12 July 2022 - 21:27.


#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Crezi că dacă repeti obsesiv numele saitului și îl scrii cu majuscule, câștigă PR în motoarele de căutare?
Get a life :)

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Daca ai dovezi clare ca te-au pacalit la bani si ca rapoartele sunt false, ia legatura cu o firma de avocatura ca lumea si incearca sa iti recuperezi prejudiciul. Data viitoare scrie in engleza si publica pe Google Play, Google Books (sau cum ii spune) sau intr-o editura romaneasca. Pe Amazon KDP, din ce stiu, nu sunt acceptate cartile in romana pentru ca limba romana lipseste din lista lor.

#15
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View PostiZet, on 12 iulie 2022 - 21:24, said:

Romanul e in engleza sau e in romana? Ca, daca-i in romana...

LE: Mda, am intra pe lulu.. "Language: Romanian"... Zi mersi si pentru fraierul care ti-a cumparat romanul...

Romanul meu e noutate. Va aparea si in format paperback cu ISBN la o editura din Romania. Intai in limba romana si apoi tradus in engleza.

Oare nu mai degraba sunt fraieri cei care cumpara bullshit american? America e bullshit. Si acum din cauza lor si a contactelor lor extraterestre toata planeta a devenit bullshit. Posted Image

View PostNelsonMandela, on 12 iulie 2022 - 22:52, said:

Crezi că dacă repeti obsesiv numele saitului și îl scrii cu majuscule, câștigă PR în motoarele de căutare?
Get a life Posted Image

Eu am cautat in google informatii cu privire la acest subiect si n-am gasit. Pe viitor cei isteti pot invata din greselile altora.

View Postionut76, on 12 iulie 2022 - 23:23, said:

Daca ai dovezi clare ca te-au pacalit la bani si ca rapoartele sunt false, ia legatura cu o firma de avocatura ca lumea si incearca sa iti recuperezi prejudiciul. Data viitoare scrie in engleza si publica pe Google Play, Google Books (sau cum ii spune) sau intr-o editura romaneasca. Pe Amazon KDP, din ce stiu, nu sunt acceptate cartile in romana pentru ca limba romana lipseste din lista lor.

Perfect de acord cu tine. Mai putin partea cu avocatura. Ies mai ieftin daca mai scriu o carte insidioasa si o traduc in engleza. Ba chiar pot obtine si ceva profit. Pe cand, in procese cu America, joci intr-un film cu FNI, marca inregistrata. Mai bine il incurajez pe Putin sa innebuneasca de tot, si la propriu, si la figurat, si sa calamiteze 50 de bombe Satan II pe SUA...

Edited by costy123, 12 July 2022 - 23:51.


#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Daca ne poti spune: la ce editura din Romania il publici ? Vreau si eu sa trimit la o editura (mai mare) o colectie de povestiri si un roman bazat pe jurnalul unui medic din anii 50-60.

#17
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014

View Postcosty123, on 12 iulie 2022 - 23:50, said:

Romanul meu e noutate... Oare nu mai degraba sunt fraieri cei care cumpara bullshit american? America e bullshit. Si acum din cauza lor si a contactelor lor extraterestre toata planeta a devenit bullshit. Posted Image

"America e bullshit", dar sunt multi, deci ai avea cititori daca ai scrie in engleza (si nu doar americani, ca-s multi altii care stiu engleza). Asa, in romana, cine te citeste? Tanti Aglaia de pe banca din fata blocului, Nea Vasile de la birtu' din sat? Aia vor fata de la pagina 5, nu romane (mai ales unul cu titlu ca al tau sau descrierea pe care i-ai facut-o). N-ai cititori, n-ai vanzare, deci..

https://newsweek.ro/...n-romani-citesc

Edited by iZet, 13 July 2022 - 00:24.


#18
costy123

costy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.06.2009

View Postionut76, on 13 iulie 2022 - 00:07, said:

Daca ne poti spune: la ce editura din Romania il publici ? Vreau si eu sa trimit la o editura (mai mare) o colectie de povestiri si un roman bazat pe jurnalul unui medic din anii 50-60.

Iti recomand cu caldura Editurile: Vremea, Quantum, Cassius Books, Ink Story sau Bestseller. Nu sunt Edituri mari, dar sunt Edituri rezonabile. In Romania partea de promovare revine mai mult scriitorului. Trebuie sa lucrezi in fiecare zi la capitolul vizibilitate si audienta. Dar poti face de asemenea si campanii de reclame gen Facebook Ads.

View PostiZet, on 13 iulie 2022 - 00:23, said:

"America e bullshit", dar sunt multi, deci ai avea cititori daca ai scrie in engleza (si nu doar americani, ca-s multi altii care stiu engleza). Asa, in romana, cine te citeste? Tanti Aglaia de pe banca din fata blocului, Nea Vasile de la birtu' din sat? Aia vor fata de la pagina 5, nu romane (mai ales unul cu titlu ca al tau sau descrierea pe care i-ai facut-o). N-ai cititori, n-ai vanzare, deci..

https://newsweek.ro/...n-romani-citesc

„Acum se poate trăi exclusiv din scris mai bine decât s-a putut oricând în istorie”, spune un cunoscut scriitor ieşean. Alţii, însă, sunt mai sceptici. Iată experienţele lor, care de care mai interesante!”

In Romania sunt aproximativ 2.000.000 de cititori familiarizati cu literatura si beletristica. Nu doar 6,2% citesc carti. Poate ei citesc carti constant. Restul pana la 2.000.000 citesc doar Bestselleruri. In Romania ca sa poti trai bine din scris trebuie sa lucrezi atat la calitate, cat si la cantitate sau creativitate. Dar daca nu scrii Bestselleruri, nu vinzi exagerat de mult. Dar poti incepe cu un E-book promitator, dupa cateva luni il traduci si il publici pe Amazon in limbile compatibile cu aceasta platforma online. Prin promovare si campanii de AMS poti castiga mii si zeci de mii de euro pe Amazon, lunar sau anual, asta depinde doar de copywritingul din tine si scriitorul care esti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate