Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Inchiriere apartament in regim hotelier - airbnb sau booking

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.06.2021
Buna ziua,

Recent am investit in 2 imobile (apartamente) in Bucuresti si doresc sa le inchiriez in regim hotelier. Ma puteti ajuta cu un sfat privind forma juridica pe care sa o folosesc?

Daca fac un SRL, atunci platesc impozit 1% (cu salariati) si 3% (fara salariati) + 5% dividende din tot ce incasez ca sa pot lua banii pe persoana fizica.

Din auzite stiu ca se poate sa desfasor activitatea pana la maxim 5 imobile si pe persoana fizica. Cum prevede codul fscal in acest caz?

Exista un plafon impus de anaf la care platesc impozit 10%?

Daca eu sunt si salariat cu 8h/zi, mai achit contributia la sanatate?

Multumesc pentru informatii.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
De ce direct SRL? Mi se pare mult mai costisitor.

Mai ok ar fi un PFA. Esti mai flexibil, si atat timp cat nu cunosti castigurile la inceput, este chiar recomandat.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 vasilemb2021, on 12 iulie 2022 - 14:31, said:

Din auzite stiu ca se poate sa desfasor activitatea pana la maxim 5 imobile si pe persoana fizica. Cum prevede codul fscal in acest caz?
Maximum 5 camere, nu 5 imobile.

Quote

Persoanele fizice care într-un an fiscal au realizat venituri din închirierea în scop turistic a unui număr de peste 5 camere închiriate în scop turistic situate în locuinţe proprietate personală, indiferent de numărul de locuinţe în care sunt situate acestea ..........

Poți închiria până la 7 camere ca persoană fizică, dar până la 5 e simplu cu evidența contabilă. Probabil de-aia ai auzit de 5.

Ai toate informațiile la punctul 3 (începe la pag. 7):
https://static.anaf....chirii_2022.pdf

Nu e chiar simplu. Plus că din martie e obligatoriu să ai certificat de clasificare de la Ministerul Turismului ca să poți închiria.  Uite aici lămuriri:
http://turism.gov.ro...ersoane-fizice/

Edited by althea, 12 July 2022 - 16:28.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Problema este certificatul de clasificare pentru care ai nevoie de acordul vecinilor
Daca dai peste un Gica Contra = probleme
Eu sunt din Constanta si deja au aparut "batalii crunte" intre aia care vor sa inchirieze si vecini

#5
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.06.2021
Multumesc pt raspuns

#6
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 16:17, said:

Problema este certificatul de clasificare pentru care ai nevoie de acordul vecinilor
Daca dai peste un Gica Contra = probleme
Eu sunt din Constanta si deja au aparut "batalii crunte" intre aia care vor sa inchirieze si vecini
Tocmai am vazut la stiri un hostel vandalizat de unii care "serbau" un majorat. Sex cu prezervative aruncate peste tot, bautura, distrugeri incredibile. Asa sunt tinerii de acum? Cred ca si eu m-as opune, in calitate de vecin. Una e chiria pe termen lung, alta e pe o noapte.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
E de bine ca se cere acordul vecinilor, ma intreb daca se si da...
La ce "trafic greu" e pe la aceste apartamente nu era deloc normal ca vecinii sa suporte pagubele aduse de diversi (am vazut pereti zgariati, scandaluri, usi si geamuri sparte, petreceri cu bum-bum, aruncat de la la etaj sticle si haine peste masinile parcate).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate