Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Actiune in instanță pentru sporul de 15% ... taxă de timbru sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Bună ziua la toți!

Am nevoie de un sfat calificat...

Daca, împreună cu 2 colegi, introducem (în aceeași acțiune/cerere!) in instanță actiune contra angajatorului pt că nu ne-a acordat corect procentul de 15% (sporul pt condiții vătămătoare și periculoase), avem de achitat vreo taxă de timbru ?!

Un amic care a făcut o acțiune similară acum cca 2 ani, zice că nu ...dar, eu, căutând pe google, la acest link, se vorbește de taxe de timbru pentru situația noastră!

Aș dori, preferabil, cineva care a avut recent o acțiune in contencios sau care este avocat, să ne lămurească!

Nu dorim să pierdem pe un amărât de viciu de procedură!

mulțumesc mult și o zi bună!

Edited by pinguinul666, 12 July 2022 - 13:55.


#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postpinguinul666, on 12 iulie 2022 - 13:54, said:

… Nu dorim să pierdem pe un amărât de viciu de procedură! …
Nu stiu sa iti raspund la intrebarea de baza, dar pot sa iti spun ca nu e cazul sa iti faci griji cum ca ‘pierzi pe un amărât de viciu de procedură’. Introduci actiunea fara sa platesti nici o taxa. Daca exista o taxa, in citatia ce o primesti ca sa iti comunice cand e primul termen o sa iti puna in vedere sa achiti …(suma exacta)…  pana la data de …; daca nu e nici o taxa nu va scrie nmic cum ca ai avea de achitat. Cand primesti citatia achiti cat scrie, daca scrie, in ea si gata. Singurul lucru care se poate intampla este sa constati ca taxa e prea mare ca sa poti/ sa merite sa continui.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Codul de procedura civila:

Articolul 197
Timbrarea cererii
În cazul în care cererea este supusă timbrării, dovada achitării taxelor datorate se atașează cererii. Netimbrarea sau timbrarea insuficientă atrage anularea cererii de chemare în judecată, în condițiile legii.

Articolul 200
(3) Când cererea nu îndeplinește cerințele prevăzute la art. 194-197, reclamantului i se vor comunica în scris lipsurile, cu mențiunea că, în termen de cel mult 10 zile de la primirea comunicării, trebuie să facă completările sau modificările dispuse, sub sancțiunea anulării cererii.

Edited by pasilla, 12 July 2022 - 14:14.


#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Dupa cate stiu eu, conflictele de munca sunt exceptate de la taxe. Ati incercat cu ITMul in prima faza?

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Multe multumiri la toți!

PS: nu, la faza cu ITMul ...am muri de moarte naturală până se mișcă ei :))

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Conflictele de munca se judeca cu celeritate.  Binenteles nu acum, cand e vacanta judecatoreasca. Imediat ce se termina mergi si cere-ti drepturile.  Insa dupa ce castigi , sa nu te astepti ca angajatorul sa te mai tina acolo. Trebuie sa ai un plan B.  O sa iti faca tot felul de mizerii care te vor obliga sa pleci singur.

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Drepturi salariale și contencios administrativ în aceeași propoziție înseamnă bugetar sau mai exact funcționar public. Litigiu e scutit de taxă de timbru.

Edited by exqusit_drunk, 12 July 2022 - 15:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate