Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transport Cluj-Napoca la salina Turda și retur

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Salut. Vrem sa mergem din Cluj-Napoca sa vizităm salina Turda și apoi sa revenim la Cluj dar nu avem masină proprie. Știe cineva dacă există transport intre Cluj și salină ? Am vazut ca ar fi o firmă Alis dar are multe recenzii negative pe net.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vad ca aici apar multe curse disponibile pentru Turda. De acolo cred ca e mai simplu pana la salina.

Edited by pasilla, 11 July 2022 - 15:19.


#3
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021
Este firma ALIS care are cursa spre Turda, cursele sunt din 20 in 20 de minute. Cand mergi spre Turda ca sa prinzi loc recomand sa te duci in Piata Mihai Viteazul Cluj si de acolo te urci in Alis, spui ca vrei sa cobori la Salina Turda la sofer.

Cand ai ajuns in Turda ai doua optiuni,

Prima optiune cobori la parcul Turda Noua, si mergi pe jos pe strada Piata Basarabiei si apoi strada Tunelului si ajungi la intrarea veche, ca punct de reper cand cobori din cursa este un liceu langa parc numeste Colegiul Tehnic Turda si langa liceu este hotel Salis. Mergi tot inainte pe aceea strada. Vei face 10 - 15 minute pe jos. Prima optiune este metoda care o recomand

A doua optiune cobori in centru si iei un taxi sau mergi pana in spatele pietii si iei cursa numarul 17. Eu in cazul tau as lua un taxi. Si ajungi la intrarea noua unde este si Strand Durgau.

Cand vrei sa te intorci, daca ai ales prima optiune vii pe aceleasi strazi treci prin parc te duci la strada principala si este o statie de autobuz. Statia este pentru autobuze locale si pentru ALIS. Cand vezi ALIS faci cu mana, ca sa opreasca, sa nu creada ca astepti autobuzul local. Daca nu opreste inseamna ca locurile sunt ocupate.

Daca ai ales a doua optiune ii spui la taximetrist sa te duca in statia pentru ALIS Turda Cluj. Statia este langa un fost Cinematograf. Si de acolo iei cursa spre Cluj

Program Alis:
https://alisgrupturd...ru-cluj-napoca/

Mai poti sa mergi si cu autobuze care duc navetisi la Campia Turzii dar depinde de sofer, sunt unii care nu te ia in Turda numai daca cobori in Micro 2 sau Micro 3 (departe de salina Turda), altii sunt mai de treaba si te lasa sa mergi cu ei. Cu ALIS este mai bine.

Legat de recenzii se intampla sa nu respecte programul si ajunge cu 10 minute mai repede si pleaca sau sa fie din jumate in jumate de ora in timpul saptamanii  inloc de 20 de minute cum este programul. Partea cu intarziatul se datoreaza si traficului aglomerat din Cluj mai ales dimineata si dupa ora 3 cand majoritatea navetisitlor iasa de la servici si scoala.

Edited by STEFAN20152019, 11 July 2022 - 17:07.


#4
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
[...]

Mulțumesc mult.  Am să fac a doua varianta , cu taxi. La dus e ok , imi este teamă de drumul de intoarcere , e cam nesigur cu acel auto stop la Alis. Dar va fi bine. Cei de la Alis au numai  microbuze , adică nu autobuze, nu ??


NU mai citati postul precedent !

Edited by Barboso, 11 July 2022 - 23:08.


#5
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Nu e nesigur, daca pierzi Alis mergi pana in Câmpia Turzii si de acolo ai tren.

#6
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021

View Postbullterrorist, on 11 iulie 2022 - 21:18, said:

Nu e nesigur, daca pierzi Alis mergi pana in Câmpia Turzii si de acolo ai tren.
Sunt din 20 in 20 minute, daca pierde vine alta cursa.

View Postgerys, on 11 iulie 2022 - 20:53, said:

Mulțumesc mult.  Am să fac a doua varianta , cu taxi. La dus e ok , imi este teamă de drumul de intoarcere , e cam nesigur cu acel auto stop la Alis. Dar va fi bine. Cei de la Alis au numai  microbuze , adică nu autobuze, nu ??
Cu taxi e mai bine. ALIS are mai multe microbuze decat autobuze. La orele de varf sunt autobuze, dar in general circula microbuzele.

Daca mergi la intrarea noua, numai cu taxi sau cu numarul 17 poti merge (dus - intors) in acest caz recomand taxiul.

Daca vrei sa mergi la intrarea noua si sa vezi si strandul Durgau atunci cobori in centru si iei un taxi, te costa 20 lei dus si 20 lei intors (poate sa fie si mai mult)

Daca vrei sa mergi la intrarea veche si la plecare nu vrei sa iei cursa spre Cluj din parcul Turda Noua atunci iti trebuie taxi doar ca sa ajungi la statia ALIS pentru plecare la Cluj si platesti 9 lei. Soferul te va duce in statia ALIS la fostul cinematograf, tot in zona este teatrul municipal Turda si magazinul pentru piese auto UNIX. Aici ai siguranta ca vei prinde loc.

Cu autostopul este la parcul Turda Noua, In general soferii te pot lua, exceptie la orele de varf, cand locurile sunt ocupate.

Taximetre Turda:
https://www.taximetre.ro/taxi/turda/

Edited by STEFAN20152019, 11 July 2022 - 21:35.


#7
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Mergi si la Palatul Voivodal din Turda sa vizitezi Muzeul de Istorie. Cladirea in sine este super la extrerior si interior si de nu ar fi Muzeul. Acolo se intrunea uneori Dieta Transilvaniei si se alegeau voievozii si apoi Principii.
Muzeul in sine ii da clasa de 100 de ori la "junk"-ul de muzeu ce il aveti in Cluj. Am fost la amandoua acum 2 saptamani.

#8
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021

 AztecWarrior, on 12 iulie 2022 - 09:25, said:

Mergi si la Palatul Voivodal din Turda sa vizitezi Muzeul de Istorie. Cladirea in sine este super la extrerior si interior si de nu ar fi Muzeul. Acolo se intrunea uneori Dieta Transilvaniei si se alegeau voievozii si apoi Principii.
Muzeul in sine ii da clasa de 100 de ori la "junk"-ul de muzeu ce il aveti in Cluj. Am fost la amandoua acum 2 saptamani.
Am fost inainte de pandemie la muzeul din Turda. Mi-a placut foarte mult. Cred ca in August am sa merg sa il vizitez. La muzeul din Cluj nu am fost niciodata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate