Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Mic accident in parcare mall

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 seck, on 11 iulie 2022 - 09:05, said:

Deci amiabila , esti raspunzator si daca alt pasager a cauzat incidentul.

Asta am priceput de cînd a postat @george la #10, dar nu sînt Don Quijote, flecăreala face bine, se discută, se dezbate, se socializează  :D

#56
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,989
  • Înscris: 14.03.2013

 Y0samiteSam, on 10 iulie 2022 - 21:31, said:

Daca are doar un punct de vopsea de pe masina ta cred se poate sterge cu solutie de geamuri;
Daca lacul sau vopseaua lui este sarita atunci eu il consider accident si trebuie sa ii dai omului asigurarea sa isi vopseasca portiera.
Gandeste-te ca pentru unele culori individuale scoti din buzunar si 4000 euro; nu ti-ar pica bine sa ti-o juleasca un inconstient care deschide usa fara sa se asigure;
Adevarat. Dar si mai adevarat este ca majoritatea tigailor de pe strada de la noi nu valoreaza atata nici macar daca includem si posesorul de permis de la volan. Hai sa ramanem realisti.

On-topic: in principiu, se face amiabila dar e posibil ca de la asigurari sa ii trimita la plimbare. La fel si de la politie.

#57
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 aeon, on 11 iulie 2022 - 09:42, said:

Mie personal mi se pare o mare aberatie sa iti bati capul si sa pierzi timpul si eventual banii pentru "un punct" aparut pa tabla utilajului. Si nu are legatura cu "tin la bunul meu", e mai degraba o obsesie a unor oameni care au diverse lipsuri si isi concentreaza atentia pe tabla si vopsea.
Probabil doare ceva mai tare primul "punct" cand masina e noua, ar apoi trece, oricum urmatorul are toate sansele sa apara in cateva zile/saptamani. Si ce faci? o tii in amiabile, politie si service-uri mereu? Unii chiar o fac..

Cine a zis ca o va reparara?
Vrea banii pt raparatie in regie proprie.

Baga un punct de "superglug" sau ceva si aia e...

PS. Greu cuvant repara/reparatie :D

Edited by underb, 11 July 2022 - 21:14.


#58
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 underb, on 11 iulie 2022 - 21:13, said:

Cine a zis ca o va reparara?
Vrea banii pt raparatie in regie proprie.

Baga un punct de "superglug" sau ceva si aia e...


E problema lui, i-ai lovit mașina, plătești dauna, cum te descurci, RCA, cash etc.
Că el alege să o repare sau să bea banii, nu e treaba ta.


Poate nu bagă superglug, poate se duce la PDR și costă 100 de euro sau mai mult. Nu tuturor le place să umble cu mașina îndoită de toți orbeții.

Indiferent cât de veche sau de ieftină e o mașină. sunt posesori care țin la aspectul ei. Mie unul îmi place să am grijă de mașină, am avut și eu contact cu bizoni din ăștia care parchează la 20 de cm de tine și după aia dau cu ușa ca la mă-sa acasă.
E o chestie de civilizație să respecți bunul altuia, indiferent de valoarea lui.

Sunt curios ce faceți cei cu n-are domne nimic, e doar o ciobitură, dacă loviți vreo mașină scumpă, gen așa pe la 200 de mii de euro, și se dă jos vreunu la 130 de kile, din care jumate mușchi. Până la urmă dacă vă umflă ochiul, n-are nimic, e doar o vânătaie.
Și mai și trece. Se vindecă.

Edited by waterman, 12 July 2022 - 08:02.


#59
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,567
  • Înscris: 21.03.2020
Si uite asa se iau la bataie bizonii in parcare si in trafic... Ca legea e la misto, fiecare isi face singur legile in Romanika

#60
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Pai da, bizonul ala de 130 kile se alge cu portiera julita si o julitura la portofel buna. Ca doară ala de o încasează nu o sa stea ca prostul.

Edited by wolfydRg, 12 July 2022 - 13:54.


#61
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cred ca am minim 15 "julituri" pe masina. Una singura am facut-o eu, restul.. unele fix ca mai sus, altele le-am gasit la spalatorie ori in parcare; cateva au fost cu mine de fata. Pana acum nu am primit nimic (desi unii au oferit bani sau rca), nu am reparat nimic Posted Image
Ultima acum 3 saptamani: eram in masina, o tanti a parcat langa mine iar copilul din spate zbang da cu usa in aripa masinii mele - o dunga alba si o mica indoitura. Tanti se da jos, se uita, da cu degetul (eu cu geamul deschis) - "nu are nimic, nu se vede". Copilul speriat (avea pana in 10 ani), tanti ca ii pare rau, ca revine repede sa discutam, trebuie sa duca copilul la ..nus, bona, bunici. I-am zis sa se duca linistita, da-o incolo de "dunga", o sa fie a 16-a.
Sub nici o forma nu am de gand sa pierd cateva ore/zile din viata sa merg la service pentru asa ceva cand sansele sa capat alta julitura in urmatoarele zile sunt foarte mari.

Edited by aeon, 13 July 2022 - 09:48.


#62
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Probabil ai vreo tigaie de masina, ca daca ai una mai de doamne ajuta numai zici asa, toate indoiturile sa vina la mine 😂

#63
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 IaBaDaBadU, on 13 iulie 2022 - 10:29, said:

Probabil ai vreo tigaie de masina, ca daca ai una mai de doamne ajuta numai zici asa, toate indoiturile sa vina la mine ��
*nu mai

On : si daca te duci saptamanal la supermarket si gasesti saptamanal cate o zgarietura / indoitura / infundatura pe usi, ce faci ? Mai ales daca nu esti in masina si nu sti cine a dat cu usa in usa ta...
Mergi saptamanal, sau lunar sau anual in service ? Stai sa pierzi timp cu asiguratorii (in cazul in care ai noroc si il gasesti pe cel ce "te-a pagubit"), stai fara masina ?
Acum depinde de obsesia fiecaruia, de valoarea masinii, de toleranta la indoituri si zgarieturi.
Sunt de acord ca trebuie respectat bunul altuia, chiar daca e o tigaie, dar, in ziua de azi, e cam inutil sa stai sa repari in permanenta fiecare zgarietura sau indoitura. Nu de alta, dar sigur in cateva zile apar altele dupa ce o scoti tipla din service, de la vopsit...

Edited by Magicwisewolf, 13 July 2022 - 10:54.


#64
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Nu cred ca e atat vorba de o amarata de zgarietura, indoitura, cat despre atitudinea de "hai sa te vad ce faci ca nu te baga nimeni in seama la asigurari/politie oricum". Adica de durerea in cot si lipsa de asumare.

#65
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 IaBaDaBadU, on 13 iulie 2022 - 10:29, said:

Probabil ai vreo tigaie de masina, ca daca ai una mai de doamne ajuta numai zici asa, toate indoiturile sa vina la mine ��

O janghina da, de vreo 10 ani,  aia noua inca nu adunat nimic.. cred, nu am verificat atent, la vijelia de saptamanile trecute din Buc. a cazut o creanga pe capota dar pare ok, avea frunze. Oricum nu ma duc la service pana nu se aranjeaza serios
Dar parca era vorba de "bunul altuia" si "Indiferent cât de veche sau de ieftină e o mașină. sunt posesori care țin la aspectul ei".

#66
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Galacticul, on 13 iulie 2022 - 11:42, said:

... Adica de durerea in cot si lipsa de asumare.

Prea frumos ai postat, fără să folosești acel cuvînt ,,dureros ", care îi reprezintă pe prea mulți de la un timp  🤭

#67
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,567
  • Înscris: 21.03.2020

 aeon, on 13 iulie 2022 - 09:35, said:

Cred ca am minim 15 "julituri" pe masina. Una singura am facut-o eu, restul.. unele fix ca mai sus, altele le-am gasit la spalatorie ori in parcare; cateva au fost cu mine de fata. Pana acum nu am primit nimic (desi unii au oferit bani sau rca), nu am reparat nimic Posted Image
Ultima acum 3 saptamani: eram in masina, o tanti a parcat langa mine iar copilul din spate zbang da cu usa in aripa masinii mele - o dunga alba si o mica indoitura. Tanti se da jos, se uita, da cu degetul (eu cu geamul deschis) - "nu are nimic, nu se vede". Copilul speriat (avea pana in 10 ani), tanti ca ii pare rau, ca revine repede sa discutam, trebuie sa duca copilul la ..nus, bona, bunici. I-am zis sa se duca linistita, da-o incolo de "dunga", o sa fie a 16-a.
Sub nici o forma nu am de gand sa pierd cateva ore/zile din viata sa merg la service pentru asa ceva cand sansele sa capat alta julitura in urmatoarele zile sunt foarte mari.
Asevarul e ca nici nu-mi mai pasa... ce tigaie scapa fara julituri, ciobituri sau alte mici zgaibe la caroserie in Bucuresti? Legende urbane nene...

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 waterman, on 12 iulie 2022 - 08:00, said:



E problema lui, i-ai lovit mașina, plătești dauna, cum te descurci, RCA, cash etc.
Că el alege să o repare sau să bea banii, nu e treaba ta.


Poate nu bagă superglug, poate se duce la PDR și costă 100 de euro sau mai mult. Nu tuturor le place să umble cu mașina îndoită de toți orbeții.

Indiferent cât de veche sau de ieftină e o mașină. sunt posesori care țin la aspectul ei. Mie unul îmi place să am grijă de mașină, am avut și eu contact cu bizoni din ăștia care parchează la 20 de cm de tine și după aia dau cu ușa ca la mă-sa acasă.
E o chestie de civilizație să respecți bunul altuia, indiferent de valoarea lui.

Sunt curios ce faceți cei cu n-are domne nimic, e doar o ciobitură, dacă loviți vreo mașină scumpă, gen așa pe la 200 de mii de euro, și se dă jos vreunu la 130 de kile, din care jumate mușchi. Până la urmă dacă vă umflă ochiul, n-are nimic, e doar o vânătaie.
Și mai și trece. Se vindecă.

Iti imaginezi chestii si incerci sa le proiectezi pe carca altora.
Cum naiba sa iei bataie de la unul de 130 de kile in aer liber?
Pe ala nu poti sa-l bati. Dar sa-ti iei bataie de la el, mai greu.

In rest, treaba cu bataia nu e cum iti imaginezi. Asta e o simpla escaladare a conflictului in caz de conflict minor.
Iti garantez eu ca nu se va "agrava" nimeni si nici nu te va bate daca vorbesti despre tine si despre obligatiile tale.
Asta daca totusi nu esti chiar kelea plii.

Edited by underb, 13 July 2022 - 22:32.


#69
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,567
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

Cum naiba sa iei bataie de la unul de 130 de kile in aer liber?

"Nu conteaza marimea cainelui în luptă, cât contează mărimea luptei existentă în câine"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_X7kspYjvdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate