Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Mic accident in parcare mall

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu-i inteleg pe cei care vin cu "e doar un punct"... Sa va dea domnu numai puncte de alea in frunte, poate intelegeti si voi cum sta treaba.
Daca eu tin la bunul meu si il intretin, nu e normal sa cer despagubire cand un bou ( altcumva nu-i pot zice ), parcheaza langa mine, deschide usa si imi f**e una?

Eu unul incerc de fiecare data sa parchez cat mai retras, sau mai departe daca e, nu ma supar sa parchez in capatul parcarii si sa fumez o tigara pana ajung in mall ( de ex ), doar ca sa evit boi de astia.

Am mai vazut comentariu, masina era stationata, nu trebuie asigurare... iti dau o dauna totala si te rog sa te descurci dupa...

Esti neatent, platesti!

View PostNox06, on 11 iulie 2022 - 08:59, said:

Am rezolvat am facut amiabila nu avea nici un punct de vopsea doar putin infundata tabla https://ibb.co/3vPnHMn
Gj!
Mai atent pe viitor chiar si la pasageri, numai bine!

Edited by GaBogdan, 11 July 2022 - 09:15.


#38
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Am avut acum cativa ani o intamplare haioasa la Mall Varna. Am virat putin mai repede si am sters portiera mea din spate de bara de plastic a unei rapandule de A3 vopsita mov. Rezultatul, s-a luat jegul de pe portiera mea si posibil 1 cm de vopsea de pe rapandula bulgarului, daca nu era deja acolo zgaiba aia. Bulgarul, un pustiulica de curier de la KFC, ca reparatia 150 leva, e de scos bara si vopsit. M-a umflat rasul, i-am zis ca am 40 leva si ii dau pentru deranj, daca nu asigurare. De la ghereta care vindeau asiguri i-au zis ca nu se poate amiabila, asa ca cretinul a sunat la Politie. Intre timp au venit colegii sa-i preia comenzile, l-au cam bombanit cand au vazut "accidentul". Politia a venit dupa 45 de minute, cand a vazut despre ce e vorba greu s-a abtinut sa nu-l ia la injuraturi. Eu am scos acte si tot, politistul a zis multumesc, in regula, apoi s-a uitat la rapandula bulgarului, far spart pe fata, vopseaua sarita in multe locuri, i-a zis ca ori se multumeste daca vreau sa-i dau eu ceva ori mergem la politie, asigurare, translator, miezul noptii. Bulgarul a bagat-o pe maneca si prietena lui incerca acum in engleza sa explice cum ca mai bine ne intelegem. I-am bagat niste injuraturi si i-am dat cei 40 leva sa-mi zica mersi si am plecat, sa-i fie de bine selanului prost.

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Mie personal mi se pare o mare aberatie sa iti bati capul si sa pierzi timpul si eventual banii pentru "un punct" aparut pa tabla utilajului. Si nu are legatura cu "tin la bunul meu", e mai degraba o obsesie a unor oameni care au diverse lipsuri si isi concentreaza atentia pe tabla si vopsea.
Probabil doare ceva mai tare primul "punct" cand masina e noua, ar apoi trece, oricum urmatorul are toate sansele sa apara in cateva zile/saptamani. Si ce faci? o tii in amiabile, politie si service-uri mereu? Unii chiar o fac..

#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postlelali, on 10 iulie 2022 - 21:32, said:

Vai de capul meu, amiabilă pentru un punct de vopsea... Doamne apără și păzește, mare e grădina! Și mulți mai sar din ea!


E 500 de lei un vopsit de element.
Lovești mașina cuiva, faci puncte, plătești.

#41
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
Ma baieti aveti poza, nu e nici un punct ci i-a lasat o adancitura in tabla, cam oricine ar fi cerut amiabila pt asa ceva.
Cel mai probabil o sa se rezolve fara vopsire, cu ventuze sau cu impins tabla din interior, dar coneva tot trebuie sa dea banul.

#42
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View Postunderb, on 10 iulie 2022 - 20:56, said:

Nu e accident.
Masinile erau stationate cand s-a intamplat iar usa aia putea fi deschisa si de un copil care s-a dus la masina sa ia sau sa duca ceva.

Nu ca apar sau desconsider astfel de incidente dar rezolvarea pt ele e alta.
Si o va afla pagubitul cand va vedea ca nu are ce face cu amiabila. Puteai foarte bine sa o faci si sa descrii exact ce s-a intamplat. Era trimis la plimbare.
La politie la fel. Va fi trimis la plimbare.

E speta civila.

View PostIaBaDaBadU, on 10 iulie 2022 - 21:00, said:

sper ca nu aveti carnet cei care vorbiti asemenea prostii. Ala nu e accident. Poate cel mult sa te de-a in judecata pt pagube, dar atat. Auzi la ei politie, amiabila ������ mor de ras cu voi.


https://forum.softpe...6#entry16875210

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai ala a fost (considerat) accident pentru ca:

"In declaratia data asiguratorului se specifica faptul ca evenimentul s-a produs in timp ce se efectua manevra de parcare.
Soferul incerca sa repozitioneze masina (era prea aproape de a mea), moment in care pasagerul a crezut ca masina nu se va mai misca de pe loc si a deschis portiera."

#44
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Prostia si boieria se platesc. Ii spui pasagerului idiot sa marce banu - un element de vopsit costa 100 euro maxim. Alta data o sa deschida usa cu grija, poate scapa vreun motociclist, biciclist de la moarte in felul asta

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Pana acuma ziceam:
Bah baieti, uitati-va la mine si scoateti carnetelul cand vorbesc, de vreo cateva zile insa, "oglinda oglijoara mea...", mi-l tot arata pe UnderB!
Sa scrieti tot!

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Cine deschide usa ca ghiolbanu in parcare? Tu raspunzi de pasagerii din masina - platesti amenda inclusiv daca nu-si pune ala centura ;)

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 11 iulie 2022 - 11:59, said:

Cine deschide usa ca ghiolbanu in parcare? Tu raspunzi de pasagerii din masina - platesti amenda inclusiv daca nu-si pune ala centura Posted Image

E okay, e clar ca ALA e vinovat, dar e caz civil, nu de circulatie

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Daca pasagerul din dreapta trage de volan si faci accident, nu despagubeste asiguratorul, e caz civil sau militar?

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 11 iulie 2022 - 12:08, said:

Daca pasagerul din dreapta trage de volan si faci accident, nu despagubeste asiguratorul, e caz civil sau militar?

Invata legea si apoi discutam

#50
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

View PostNox06, on 11 iulie 2022 - 08:59, said:

Am rezolvat am facut amiabila nu avea nici un punct de vopsea doar putin infundata tabla https://ibb.co/3vPnHMn
Chiar is curious cum ai facut declarația. Ca din tot ce era pe formular nu se încadrează cu ce sa intamplat. M-aș mira să-ți dea accept, asta nu e in nici un caz accident auto.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Astfel, accidentul de circulaţie este evenimentul care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:
- s-a produs pe un drum deschis circulaţiei publice ori şi-a avut originea într-un asemenea loc;
- a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;
- în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare.

#52
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Eu il inteleg sincer pe cel pagubit. Cred ca mi-am gasit pana acum masina zgariata sau lovita cu portiera, de cel putin 10 ori. Poti sa parchezi si in fundu lumii, tot se gaseste unu care sa parcheze langa tine si sa ti-o zgarie/loveasca. De-a lungul anilor, un singur bilet am gasit pe masina cu numar de telefon pentru ca imi lovise numarul de inmatriculare, si omul voia sa mi-l plateasca. I-am zis sa stea linistit, pentru ca oricum urma sa il schimb (era stramb de la altu care intrase in el, si nu imi lasase numar de telefon sau ceva), dar mai ales pentru ca a avut obraz. Ceilalti, desi mi-am gasit zgarietura de zici ca era logo Nike pe aripa, de vreo 30cm lungime, usa infundata pe vreo 5cm si cu vopsea pe ea de la cum daduse cu portiera lui/ei, numarul de inmatriculare indoit ca un acordeon etc etc., nu au avut nici macar obrazul sa isi asume si sa lase un numar de telefon pentru contact. Multe le-as fi trecut cu vederea daca aveau bunul simt.  

P.S.: cireasa de pe tort in parcarea unui supermarket. Eram in masina, vine soferul si pasagerul masinii din stanga mea. Deschide portiera si imi executa o lovitura. A inchis usa ca si cum nu s-a intamplat nimic (nu ma observase). Da sa plece, ma dau jos, ii fac semn, pleaca, nicio treaba. Imi daduse in bandou din fericire, nu se observa nimic, dar asa, ca bun simt.

Poate ca si cel din cazul asta e satul de zgarieturi, puncte lasate si oameni care nu si-au asumat. Pentru ca din prima postare se vede si atitudinea autorului. Fiti oameni.

Edited by Galacticul, 11 July 2022 - 12:39.


#53
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
La modul realist ala se ducea degeaba la politie, politia nu face nimic in astfel de cazuri, mai ales ca presupusa dauna e de nevazut. Doar emite la misto o autorizatie de reparatie care e cam inutila.  
Am vazut cazuri atat cu masini parcate cat si cu masini in miscare care s-au lasat cu zgarieturi adanci pana la tabla, iar politia n-a facut nimic, ba chiar nici macar n-a chemat partea adversa sa vada daca are urme pe masina... pur si simplu au "clasat" cazul din birou.
Cu infundatura aia care nici nu se vede in poza facuta de la maxim 50cm de masina nici nu se deranjau politistii. Oricum e caz fericit cu infundatura aia micuta, aia se rezolva cu 100 de lei la orice prestator de servicii de ventuzat, si nici nu dureaza mult, mai mult dureaza drumul sa ajungi la el decat lucrarea efectiva. Altii au patit-o mult mai grav, cu niste zgarieturi si ciobituri de le vedeai si daca faceai poza de la 5m de masina.
In cazul in care printr-o minune avea ala o pila la politie si te chema la declaratie tot ce trebuia sa faci e sa taci, ca sistemul e facut astfel incat daca nu admiti nu patesti nimic.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazzzv, on 11 iulie 2022 - 12:46, said:

La modul realist ala se ducea degeaba la politie,...

pentru ca...

View PostTsunnnami, on 11 iulie 2022 - 12:12, said:

Astfel, accidentul de circulaţie este evenimentul care [...]

- în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate