Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Mic accident in parcare mall

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
Salut am avut un mic incident in parcare la mall, am parcat intre 2 masini si un pasager din spate dreapta a dat cu portiera in masina de langa si a lasat un punct mic de vopsea...propietarul era in masina si a zis ca vrea sa facem amiabila daca nu se duce la politie si raman fara permis...eu neavand nici o vina e posibil asaceva :))?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
dar cine avea vina din moment ce pasagerul tau a deschis usa?

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021
Deci, tu, proprietarul masini, ai zis, ca nu este vina ta, sa se descurce aia?
Ai asigurare fix pentru genul asta de accidente.

Da, nasol, probabil o sa iti creasca putin asigurarea.

Edited by MindArchitect, 10 July 2022 - 20:47.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 Nox06, on 10 iulie 2022 - 20:34, said:

Salut am avut un mic incident in parcare la mall, am parcat intre 2 masini si un pasager din spate dreapta a dat cu portiera in masina de langa si a lasat un punct mic de vopsea...propietarul era in masina si a zis ca vrea sa facem amiabila daca nu se duce la politie si raman fara permis...eu neavand nici o vina e posibil asaceva Posted Image)?

Faci poze la punctul de vopsea si faceti amiabila
Ai grija sa scrie DOAR de punctul ala de vopsea

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 Nox06, on 10 iulie 2022 - 20:34, said:

eu neavand nici o vina e posibil asaceva :))?

Esti obligat să declari accidentul în care a fost implicat mașina ta, dacă nu închei o înțelegere amiabilă.
Iar pentru incidentele în care este implicata mașina ta există poliță RCA care va acoperi daunele.

#6
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
ok si unde se face amiabila la asiguratorul meu sau la politie ?

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Unde vreți voi. Va întâlniți, completați formularul, tu păstrezi copia și aia e.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu e accident.
Masinile erau stationate cand s-a intamplat iar usa aia putea fi deschisa si de un copil care s-a dus la masina sa ia sau sa duca ceva.

Nu ca apar sau desconsider astfel de incidente dar rezolvarea pt ele e alta.
Si o va afla pagubitul cand va vedea ca nu are ce face cu amiabila. Puteai foarte bine sa o faci si sa descrii exact ce s-a intamplat. Era trimis la plimbare.
La politie la fel. Va fi trimis la plimbare.

E speta civila.

#9
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022

 george_alexandru, on 10 iulie 2022 - 20:48, said:



Esti obligat să declari accidentul în care a fost implicat mașina ta, dacă nu închei o înțelegere amiabilă.
Iar pentru incidentele în care este implicata mașina ta există poliță RCA care va acoperi daunele.
sper ca nu aveti carnet cei care vorbiti asemenea prostii. Ala nu e accident. Poate cel mult sa te de-a in judecata pt pagube, dar atat. Auzi la ei politie, amiabila 🤣🤣🤣 mor de ras cu voi.

Edited by IaBaDaBadU, 10 July 2022 - 21:00.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Este acoperit de rca:

(1) Asigurătorul RCA are obligaţia de a despăgubi partea prejudiciată pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretenţiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice mijloc de probă. Fără a se depăşi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de asigurare RCA, în condiţiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de valabilitate a poliţei de asigurare RCA, se acordă despăgubiri în formă bănească pentru:
a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial;
B) pagube materiale;
c) pagube reprezentând consecinţa lipsei de folosinţă a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată.
(2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri
publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în poliţa de asigurare RCA pentru:
1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalaţiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii ori a ataşului tractat de vehicul;
2. prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat, inclusiv în cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:
- a condus vehiculul fără consimţământul explicit sau implicit al asiguratului;
- nu este titularul unui permis care să îi dea dreptul să conducă vehiculul respectiv;
- nu a respectat obligaţiile legale de ordin tehnic cu privire la starea şi siguranţa vehiculului respectiv;
3. prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul îşi are cauza în însuşirile, acţiunea sau inacţiunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori căderea accidentală a substanţelor, materialelor sau a obiectelor transportate;
4. cazul în care persoanele care solicită despăgubiri pentru vătămări corporale sunt membri ai familiei asiguratului, conducătorului auto sau ai oricărei altei persoane a cărei răspundere civilă este angajată într-un accident de vehicul;
5. prejudiciile provocate terţilor, drept consecinţă a deschiderii uşilor vehiculului, în timpul mersului sau atunci când vehiculul este oprit ori staţionează, de către pasagerii acestuia, fără asigurarea că nu se pune în pericol siguranţa deplasării celorlalţi participanţi la trafic.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 Nox06, on 10 iulie 2022 - 20:49, said:

ok si unde se face amiabila la asiguratorul meu sau la politie ?

LA FATA LOCULUI

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 IaBaDaBadU, on 10 iulie 2022 - 21:00, said:

sper ca nu aveti carnet cei care vorbiti asemenea prostii. Ala nu e accident. Poate cel mult sa te de-a in judecata pt pagube, dar atat. Auzi la ei politie, amiabila 🤣🤣🤣 mor de ras cu voi.

Bine că ai tu  :D

Vezi mai sus, dar ai grijă că e text lung, să nu te împiedici.

Altfel, mai treci și tu pe la școală.

 IaBaDaBadU, on 10 iulie 2022 - 21:00, said:

Poate cel mult sa te de-a in judecata pt pagube, dar atat.

Edited by george_alexandru, 10 July 2022 - 21:17.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Sper ca ai facut poze

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
5. Nu s-a pus in pericol deplasarea nimanui.
Nu se scria asta daca nu conta.

 george_alexandru, on 10 iulie 2022 - 21:01, said:


5. prejudiciile provocate terților, drept consecință a deschiderii ușilor vehiculului, în timpul mersului sau atunci când vehiculul este oprit ori staționează, de către pasagerii acestuia, fără asigurarea că nu se pune în pericol siguranța deplasării celorlalți participanți la trafic.


#15
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

5. Nu s-a pus in pericol deplasarea nimanui.
Nu se scria asta daca nu conta.

Ești un jurist desăvârșit. Numai bun de Astra sau City Asigurări ai fi. Oh, wait ...

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Daca are doar un punct de vopsea de pe masina ta cred se poate sterge cu solutie de geamuri;
Daca lacul sau vopseaua lui este sarita atunci eu il consider accident si trebuie sa ii dai omului asigurarea sa isi vopseasca portiera.
Gandeste-te ca pentru unele culori individuale scoti din buzunar si 4000 euro; nu ti-ar pica bine sa ti-o juleasca un inconstient care deschide usa fara sa se asigure;

Attached Files

  • Attached File  bmw.jpg   32.54K   96 downloads

Edited by Y0samiteSam, 10 July 2022 - 21:36.


#17
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Vai de capul meu, amiabilă pentru un punct de vopsea... Doamne apără și păzește, mare e grădina! Și mulți mai sar din ea!


#18
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
probabil nu e chiar un punct, imi este greu sa cred ca cineva iti cere asigurarea pt. un punct de vopsea care fie vorba intre noi, se curata imediat daca insisti cu un servetel umed.
Initiator: nu ai facut nici o poza?

Attached Files

  • Attached File  bmw.jpg   32.54K   29 downloads

Edited by Y0samiteSam, 10 July 2022 - 21:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate