Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

asigurare sanatate platita dar angajat intre timp

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
Buna ziua, la sf. lunii noiembrie anul trecut am depus declaratia unica pentru a beneficia de asigurare de sanatate fiind valabila 1 an de zile de la momentul acela, nu eram angajat la vremea aceea, pana in luna mai eu deja am achitat integral suma de aproximativ 1350 lei cat era la acea vreme. De la 1 iunie sunt angajat cu contract de munca, Intrebarea mea e nevoie sa depun dinou declaratia unica pentru a face rectificari si daca sunt sanse sa recuperez o parte din acei bani deja achitati integral tinand cont ca deja din luna iunie voi contribui.

Edited by andrew_zx, 10 July 2022 - 12:13.


#2
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
da, declaratia unica (una pe an) se poate depune anul urmator cu rectificarile respective... in sensul ca 1 declaratie unica poate acoperi 2 ani consecutivi

Edited by dizzy88, 10 July 2022 - 13:02.


#3
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
ok, si ce anume bifez? descarc ultima forma a declaratiei unice uploadata pe site-ul ANAF, si ce anume modific? care capitol? veniturile mele si taxele aferente oricum sunt declarate la ANAF de angajator, nu lucrez independent. eu voiam sa stiu daca exista sansa sa recuperezo o parte din suma platita integral pt. cass tinand cont ca acum am contract de munca

Edited by andrew_zx, 10 July 2022 - 13:28.


#4
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Ca sa te asiguri, tu ai depus declaratia pentru an 2021, capitolul II.
Tot pe asta o depui si acum.Nu astepti sa iti scada anaful suma de plata fiindca tu te-ai angajat, ca asta n-o sa se intample.
Descarci declaratie unica an 2021, bifezi rectificativa cap.II si mai bifezi sectiunea II.2.2.
Acolo pui bifa la "sunt persoana fara venituri" si treci contributia recalculata din noiembrie pana in mai, 7 luni x (1380/12).
Pentru a recupera ce ai platit in plus, pe anaf.ro scrii o crerere e restituire prin formularul de contact. Spui ca ai platit in plus si ca vrei banii inapoi. Sa treci si contul IBAN in care sa-ti vireze banii.

#5
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

View Postinu1711, on 10 iulie 2022 - 13:53, said:

Ca sa te asiguri, tu ai depus declaratia pentru an 2021, capitolul II.
Tot pe asta o depui si acum.Nu astepti sa iti scada anaful suma de plata fiindca tu te-ai angajat, ca asta n-o sa se intample.
Descarci declaratie unica an 2021, bifezi rectificativa cap.II si mai bifezi sectiunea II.2.2.
Acolo pui bifa la "sunt persoana fara venituri" si treci contributia recalculata din noiembrie pana in mai, 7 luni x (1380/12).
Pentru a recupera ce ai platit in plus, pe anaf.ro scrii o crerere e restituire prin formularul de contact. Spui ca ai platit in plus si ca vrei banii inapoi. Sa treci si contul IBAN in care sa-ti vireze banii.

si e ok sa bifez ca sunt persoana fara venituri fie ea si declaratie rectificativa tinand cont ca in momentul de fata realizez venituri?

Edited by andrew_zx, 10 July 2022 - 14:16.


#6
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Nu prea are logica, dar nu ai alta varianta. Crezi ca e singurul lucru fara logica in relatia cu anaf?

#7
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

View Postinu1711, on 10 iulie 2022 - 14:18, said:

Nu prea are logica, dar nu ai alta varianta. Crezi ca e singurul lucru fara logica in relatia cu anaf?

Inteleg. iar declaratia unica nu avea termen de depunere 25 mai 2022, pentru anul 2021. Daca e vorba de rectificare se poate si dupa aceasta data?

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandrew_zx, on 10 iulie 2022 - 14:16, said:

si e ok sa bifez ca sunt persoana fara venituri fie ea si declaratie rectificativa tinand cont ca in momentul de fata realizez venituri?
Nu. Declarația asta se face în maximum 30 de zile de când intervine schimbarea / de când începi să realizezi venituri.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu sunt sigur ca se poate recupera ceva.
Initiatorul spune ca a platit c/v a 10% din salariul minim brut pe 6 luni. Asigurarea asta e valabila 12 luni.
Nu cred ca putea plati c/v a 10% din salariul minim brut pe 3 luni, pentru a beneficia de asigurare pe 6 luni (8 luni in cazul de fata).
Opinia mea e ca nu poate recupera nimic si ca nu trebuie sa depuna nici o alta declaratie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate