Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Majorare salariu minim cu 200 de lei

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam asta e logica golaneasca a acestei OUG. Ai surprins-o bine.

View Postalthea, on 10 iulie 2022 - 09:36, said:

Nici pentru cei nou angajați nu e obligatoriu să se dea. Obligatoriu e doar să le dea tuturor celor care sunt încadrați cu minimul pe economie - am citit un punct de vedere al Inspecției Muncii în care spuneau că ar fi discriminare să facă altfel, deci cred că o reclamație în sensul ăsta s-ar lăsa cu amenzi.
Corect.
Nu cred ca la un salariu de 2750 lei/luna se mai poate vorbi de incadrare pe salariul minim.
Aia de la ITM bat campii si forteaza fara argumente juridice.

Sunt curios ce prevederi se aplica in cazul celor care sunt incadrati cu salariul brut de 2749 lei/luna.

Edited by pasilla, 10 July 2022 - 19:25.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpasilla, on 10 iulie 2022 - 19:14, said:

Cam asta e logica golaneasca a acestei OUG. Ai surprins-o bine.
Nu mi se pare golănie, totuși. Cred că în 2023 exact atât va fi salariul minim obligatoriu - 2750, dar taxabil în întregime.

View Postpasilla, on 10 iulie 2022 - 19:14, said:

Nu cred ca la un salariu de 2750 lei/luna se mai poate vorbi de incadrare pe salariul minim.
Aia de la ITM bat campii si forteaza fara argumente juridice.
Nu înțeleg asta cu bătutul câmpilor. Dacă de la 2550 a crescut la 2750 e tot salariul minim, dar majorat cu 200 de lei netaxabili.


View Postpasilla, on 10 iulie 2022 - 19:14, said:

Sunt curios ce prevederi se aplica in cazul celor care sunt incadrati cu salariul brut de 2749 lei/luna.
La nou angajați te referi? Sau la ce, că nu înțeleg.

2749 e salariu taxabil în întregime, nu salariul minim + 200 de lei.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 10 iulie 2022 - 19:48, said:

Nu mi se pare golănie, totuși. Cred că în 2023 exact atât va fi salariul minim obligatoriu - 2750, dar taxabil în întregime.

View Postalthea, on 10 iulie 2022 - 19:48, said:

2749 e salariu taxabil în întregime, nu salariul minim + 200 de lei.
Eu o vad ca o mare golanie.
Din pacate suntem pe o arie care unde nu putem  discuta la liber. Si asa cred ca e offtopic ce am scris.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Așa e, deviem rău de la subiect dacă mai continuăm, dar mi se pare un subiect bun de dezbatere în Poiană.

#23
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Da asa este. Cei 200 sunt voluntari nu obligatorii.
Cauta si tu ceva la stat chiar daca dai mita. Un muncitor necalificat la stat ia 3000 in mana. Un brancardier 8-9000. Vezi postrui de ingrijitori la scoli sau institutii daca nu ai nici o calificare. Iei macar 2200 si lucrezi 25-30 de ore pe saptamana si ai 6 saptamani de concediu.
Femeia de servici de la noi a reusit sa se angajeze femeie de servici la o scoala. Lucreaza 30 de ore saptamanal si ia 2400 in mana

Edited by AztecWarrior, 12 July 2022 - 09:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate