Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Se pot sterge amprentele grase de pe ecran ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Cu ce pot curata acele amprente de pe ecranul TV-ului.Am incercat si cu spirt si carpa microfibra si cu servetele umede si degeaba.Sunt ca niste amprente de grasime parca care nu vor sa iasa.Cel de la care am cumparat tv-ul zici ca a stat numai cu degetele pe ecran.Pe moment dupa ce dau cu spirt se sterg amprentele si dupa ce se usuca spirtul, apar la loc.Nu reusesc sub nici o forma sa sterg ecranul de amprente.Par ca niste amprente grase,nu am mai vazut asa ceva,in sensul ca pe alte ecrane,  amprentele se pot sterge foarte usor,pe asta nu vor sa iasa.
Imi recomandati vreo solutie sau mai bine o las balta?In ciuda acelor amprente grase,ecranul vede perfect,nu afecteaza vizibilitatea,dar as vrea sa am si ecranul curat cand e oprit,daca se poate

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
S-ar putea sa fie din cauza fumatului. Gudronul din fum se curata greu. Trebuie sa insisti cu solutie de curatat ecrane. Ar trebui sa iasa pana la urma.

Edited by pasilla, 09 July 2022 - 23:11.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Atentie la solutia de curatat ecrane ! a intrat pe langa ecranul monitorului si mi-a inegrit o parte din ecran, s-a stricat display-ul :(
Din auzite pe la colegi de la servici, mai bine ar fi sprayat cu alcool izopropilic amestecat cu apa 50-50%

#4
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Alcool izopropilic.
Nu garantez, dar merită încercat.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu curat inainte cu apa si detergent de vase. NU am recomandat metoda asta, pentru ca daca nu stii ce faci poti sa strici displayul.

Edited by pasilla, 09 July 2022 - 23:18.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Inmoi usor laveta, nu inmoi ecranul. Altfel se intampla ca mai sus. Sa nu fie cumva o folie desprinsa si sa dea impresia de pete.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Tu acolo ai altceva, cred că un geniu a dat cu diluant sau altă soluție agresivă" pentru ecran... pe ecran.
Dă ușor cu degetele pe ecran, vezi dacă simți o textură fină.

#8
capatanasorin

capatanasorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2010
Daca nu se curata cu alcol izopropilic poti incerca cu pasta de dinti.Este un de polisare.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Solutie curatat ecran sau apa distilata + alcool izopropilic 50/50 + laveta microfibra. Ecranul se deterioreaza relativ usor.
https://www.twowaymi...lean-tv-screen/
Decat sa-i agravezi starea mai bine te obisnuiesti cu amprentele (care btw nu cred ca pot fi... slabe).

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Poti incerca pe o portiune mica si cu solutie de sters ochelarii (pentru ca e scumpa, nu pentru ca poate dauna)
Dar cum a spus cineva, mai mult ca sigur nu sunt amprente. In zona unde se reflecta fereastra se vede ca sunt pete chimice.

Pe cine vede ecranul perfect?

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Servetele umede, fara sa apesi tare, cu miscari circulare. Daca nu iese nu insista, oricum functionalitatea nu e afectata, e doar ceva estetic prea putin vizibil, e pacat sa-i strici ecranul.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Nu mai dati cu servetele umede pe ecran...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate