Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Lenovo Yoga Slim 7 Pro temperatura falsa?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut.

Detin de cateva luni un Lenovo Yoga Slim 7 Pro modelul cu i7-11370H si MX450.

De la inceput de cand il am temperatura la procesor oscileaza intr-un mod foarte ciudat, sare de la 36 la 70, dupa care revine la 50, dupa care la 90, uneori chiar si la 100, desi dau doar scroll printr-un folder cu poze.  
Uneori si cand nu ii fac nimic oscileaza de al 40 la 50-60 si inapoi.

De ce intreb daca temperatura indicata poate fi falsa? Ventilatorul nu-si schimba turatia, merge tot pe treapta 1 si de incalzit fizic, se incalzeste, dar nu cred ca de 80-100 de grade.

Am testat vreo 5 aplicatii de monitorizare a temperaturii si toate imi indica la fel.

Exista posibilitatea sa fie un senzor defect sau o eroare de la windows?

Attached Files



#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Ai incercat cu mai multe aplicatii de monitorizare, pe senzori/nuclee diferite? Aida poate?

#3
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Coolerul nu face contact corect cu procesorul.

#4
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Da, am folosit-o și Aida, toate nucleele fac așa.


Ce înseamnă că nu face coolerul contact cu procesorul, defect de hardware?

Dar totuși nu se încălzește laptopul foarte tare. Mai am un lenovo cu cu Intel Celeron care când ajunge la 80 de grade îl simți.
Plus acesta cu i7 ajunge la temperaturile respective fără să rulez nimic pe el.

#5
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Coolerul poate fi pus stramb, poate fi un pic indoit si nu face contact fest cu procesorul. Procesorul se incalzeste, coolerul nu scoate caldura bine, procesorul isi reduce frecventa, laptopul nu se încălzește dar merge prost.

Verifica cu Intel burn test si vezi temperaturile maxime initiale cu HWMonitor. Opreste burn testul daca creste temperatura peste 95 grd. Daca e cum cred eu, nici nu-l poti rula complet (pe default, 10 passes).

Scoti coolerul si vezi cum face contact. Daca e necesar il indrepti putin pana face contact perfect cu procesorul. Pui pasta, strangi suruburile, desfaci si verifici. Cand esti multumit, cureti suprafetele si pui pasta finala, montezi laptopul si rulezi din nou Intel burn test. Vei vedea diferenta.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
@asada11 - Sugestia privind testarea temperaturilor e corecta, dar sfatul de intervenție NU - pentru că e un laptop , care 99,9% se afla in garanție.

@nob0dy - apelează cu încredere la garanție, mai ales dacă e o problemă care ține de montajul incorect al unei componente interne. E posibil să nu se fi aplicat suficientă pasta termică pe procesor sau sa nu fie fixat perfect coolerul. Sau, pur și simplu, așa funcționează procesorul.

Când faci testul de rulare intensivă a procesorului (ca variante de aplicații: CPU-Z, Aida64, Intel Burn Test) să monitorizezi temperaturile, frecvențele de rulare a nucleelor procesorului, dar și consumul în W al procesorului, toate raportate de aplicațiile de monitorizare (HW Monitor, Aida64, HW Info, Core Temp etc). Dacă temperatura crește rapid, și în același timp scad frecvențele și consumul procesorului atunci e o problemă de răcire deficitară sau slab dimensionată .

La testare să folosești laptopul legat la priză și cu profilul de putere "High performance" din Windows. La utilizare normala folosește profilul "Balanced'.
Când monitorizezi temperaturile din idle și observi oscilații mari, verifică în Task Manager și care este încărcarea componentelor. Poate ai programe care rulează pe fundal și cauzează acele creșteri bruște ale temperaturilor.

#7
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
@nob0dy Stai liniștit! Așa face și al meu Laptop ASUS ZenBook 14 UM425QA-KI171W, AMD Ryzen 7 5800H. Până acum nu am avut probleme. Și l-am forjat inclusiv în FarCry5!. Am văzut aseară postul dumneavoastră și de curiozitate am instalat și eu CoreTemp (pe Windows)}. Culmea că face la fel și pe Linux.

Edited by n0n1, 10 July 2022 - 09:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate