Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Prea multe placi video noi in piata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa problema lipsei de stocuri de placi video, urmeaza "prea multe placi video in piata, stocuri nevandute". Au aparut stiri care spun ca lansarea seriei 4000 de la Nvidia va fi amanata deoarece oferta de placi video depaseste cererea iar importatorii/distribuitorii au stocuri cu gramada nevandute. Nu vi se pare ironic? Nu este o situatie comica?


"După o criză de componente cum nu am mai văzut de mult, piața hardware și-a revenit încet, iar acum producătorul de plăci video se regăsește în situația în care are stocuri mai mari decât cererea. Iar asta este o veste extrem de proastă pentru planurile de viitor ale companiei. Și nici măcar încercările de a micșora capacitatea de producție nu au dat roade, mai ales că deja fusese plasată comanda și nu cred că mai este cale de întoarcere."
https://zonait.ro/nv...decembrie-2022/

Edited by MembruAnonim, 08 July 2022 - 21:53.


#2
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Pai dupa doi ani de profit 200% e cam greu , vor incerca tot ce pot sa tina preturile cat mai ridicate , dar la cum e economia globala nu vad cum.

#3
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Sfarsitul lumii, se amana o lansare cu 2 luni, de parca la cum e situatia acum se pot produce in draci placi video, ar fi fost in Septembrie un paper launch oricum ca si acum 2 ani cand s-au grabit in bucataria lui Jensen, diferenta e ca ar fi inceput treptat cu 4090, dupa o luna 4080, dupa alta 4070.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Au scazut criptomonedele si placile au devenit neatractive.

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Stirea ca nVidia amana lansarea seriei 4000 e deja veche si depasita. Nu amana nimic.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRedDev, on 08 iulie 2022 - 23:09, said:

Stirea ca nVidia amana lansarea seriei 4000 e deja veche si depasita. Nu amana nimic.

Nu asta este important acum, ci faptul ca exista un surplus de placi video Nvidia. Asta le-ar oferi ocazia celor de la nvidia sa mai scada pretul. Exemplu, un 3090 este inca ~9000-13.000 lei.

View Postantrax_beta23, on 08 iulie 2022 - 21:58, said:

Pai dupa doi ani de profit 200% e cam greu , vor incerca tot ce pot sa tina preturile cat mai ridicate , dar la cum e economia globala nu vad cum.

Sincer vorbind, Nvidia/producatorii s-a obisnuit sa incaseze sume colosale pe placile lor video. Acum sa scada preturile, nu prea le cade bine la stomac.

Edited by MembruAnonim, 08 July 2022 - 23:20.


#7
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu sper sa se ieftineasca cat mai mult.
Urmaresc un RTX 3060.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Pff, sper ca în sfârșit să îmi permit un upgrade să pot duce 4k :)

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
... Vor ajunge producatorii sa verse arunce placile noi pe camp, cum a fost in 1930 la Marea Criza Posted Image
Pacat ca nu se produc si la noi.

Edited by __Dan__, 09 July 2022 - 07:18.


#10
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,441
  • Înscris: 19.03.2022
Ce nu au inteles producatorii si comerciantii e ca piata pentru placi scumpe e extrem de subtire. Grosul e piata de entry level ce nu depaseste pretul unui procesor mediu.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai deja de prin Aprilie se preconiza scaderea pretului la placile video.

Si surplus pe piata e un lucru bun, nu doar ptr scadereaq pretului - automat scade cererea producatorilor de placi ptr cipuri - fabricantii de cipuri vor putea sa produca asi alte cipuri ptr altii.
Posibil sa vedem o revenire in toamna ptr anumite produse.

Deja nu prea se mai gaseau multe - producatorii nu mai produceau cipurile ieftine si multe produse au disparut de pe piata.

View PostNelsonMandela, on 09 iulie 2022 - 03:13, said:

Pff, sper ca în sfârșit să îmi permit un upgrade să pot duce 4k :)

Da ce antichitate de PC ai ? Ca vechitura mea de i7 seria 5 are 4k in grafica integrata...

#12
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
rx570 80$ untimul crash.

acum 3060 probabil 200$

#13
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postantrax_beta23, on 08 iulie 2022 - 21:58, said:

Pai dupa doi ani de profit 200% e cam greu , vor incerca tot ce pot sa tina preturile cat mai ridicate , dar la cum e economia globala nu vad cum.
Exact. Dupa ce ani de zile au umflat preturile, acum le vine greu sa vanda la pret mai mic. E ca la combustibil, cauta mereu motive sa mareasca pretul si statiile stiu doar sa creasca pretul, cand e sa scada se zvarcolesc si uita sa mai ieftineasca.

View PostNelsonMandela, on 09 iulie 2022 - 03:13, said:

Pff, sper ca în sfârșit să îmi permit un upgrade să pot duce 4k Posted Image
Dar ce configuratie antica ai de nu poate duce 4K. Pana si gama low de acum 7 ani mergea cu 4k, nu performa, dar mergea.

View Posteiffel, on 09 iulie 2022 - 07:48, said:

Da ce antichitate de PC ai ? Ca vechitura mea de i7 seria 5 are 4k in grafica integrata...
Asta la laptop, nu?

#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012

View Posteiffel, on 09 iulie 2022 - 07:48, said:

Da ce antichitate de PC ai ? Ca vechitura mea de i7 seria 5 are 4k in grafica integrata...
ASUS Z170 PRO GAMING cu I5 6600K.
Vreau să îmi meargă Flight Simulator cu 100 FPS și detalii maxime, iar HD530 nu știu dacă poate 5-10 fps.
Deci cred că ar trebui RTX 2060 super. Sau poate ceva care să meargă în tandem, crossfire, nu mă pricep.

Edited by NelsonMandela, 09 July 2022 - 09:07.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2022 - 21:52, said:

Dupa problema lipsei de stocuri de placi video, urmeaza "prea multe placi video in piata, stocuri nevandute". Au aparut stiri care spun ca lansarea seriei 4000 de la Nvidia va fi amanata deoarece oferta de placi video depaseste cererea iar importatorii/distribuitorii au stocuri cu gramada nevandute. Nu vi se pare ironic? Nu este o situatie comica?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sHDsObnkjX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2022 - 23:19, said:

Sincer vorbind, Nvidia/producatorii s-a obisnuit sa incaseze sume colosale pe placile lor video. Acum sa scada preturile, nu prea le cade bine la stomac.
Sa le cumpere aia care si-au facut productie de shit-coin, si eventual sa le platesca tot cu shit-coin ca sa fie o treaba autosustinuta.

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2022 - 23:19, said:

Nu asta este important acum, ci faptul ca exista un surplus de placi video Nvidia. Asta le-ar oferi ocazia celor de la nvidia sa mai scada pretul. Exemplu, un 3090 este inca ~9000-13.000 lei.
Surplus, dar pe care nivel ?
Daca exista surplus pe placi pe care nu poti juca Solitare 3D, de ce ai fi surprins?

Edited by MarianG, 09 July 2022 - 10:14.


#16
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Degeaba au surplus, preturile le tin tot acolo. Toate placile inca sunt mai scumpe cu 30-40% decat pretul de lansare. Posted Image
Platesti o gramada in plus pe tehnologie veche de 2 ani.

Edited by uNNNk, 09 July 2022 - 10:56.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrazzzv, on 09 iulie 2022 - 08:42, said:

Asta la laptop, nu?
Desktop.

Pe "laptop' am un procesor si mai rost - Atom. SI tot poate reda 4K :D

View PostNelsonMandela, on 09 iulie 2022 - 09:00, said:

ASUS Z170 PRO GAMING cu I5 6600K.

Stie si ala 4K, dar nu ptr ce vrei tu. Stie 4K 24/30Hz - ptr redre filme.

Nu ai pomenit de jocuri in postarea initiala.

#18
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Parca vad ca decât sa coboare prea mult din preț majoritatea vor alege sa le țină în depozite o vreme , cu gândul ca poate își revine minatul , depinde foarte mult și de piața SH , momentan pe olx ca exemplu majoritatea cer niște preturi de te doare capul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate