Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Criză alimentara, criza apei, criza energiei...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015

View PostPNX, on 06 iulie 2022 - 23:12, said:

Grâul o sa fie cel puțin 2,5 lei kg.
Iar faina 5 lei minimum.
O pâine o sa sară de 8 lei.

Nu-i panica, o sa mancam mai putin, iar intr-un final cu totii vom deveni mai sanatosi.
Eu, spre exemplu, am inceput deja sa reduc consumul de paine. Daca pana de curand consumam o paine pe zi (doua persoane la 40+), de ceva timp o paine ne ajunge doua zile. De asemenea, am inceput sa reducem si portiile de mancare, dar, mai ales, am rarit consumul de carne si de dulciuri. Ca prim rezultat, pe langa economiile lunare vizibile, am observat ca avem si un tonus fizic si psihic mai bun.

#38
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2008

View Postjimi91, on 06 iulie 2022 - 22:07, said:

Am(evreii) inventat un sistem de desalinizare a apei. Avem apa cat cuprinde.
Desalinizarea merge cu curent care e scump pentru roman sarac  dar nu asa de scump pentru evreu

View Postfansat, on 07 iulie 2022 - 08:29, said:

Uite, aici, exemplu de stat destept si exemplu de stat prost de bubuie:

"Revoltător: Românii beau apă cu porția, statul român vinde apă în Ungaria"

"O situație revoltătoare, care se repetă în mod paradoxal de ani de zile, a revenit în actualitate în aceste zile. Romania exportă apă pentru irigatii în Ungaria. Asta în timp ce culturile noastre se usucă pe câmpuri."

"Statul ungar a înțeles că fără un sistem de irigații culturile nu au nicio șansă, și aduc apă din Romania. Apa este pompată și transportată cât este nevoie, cu grijă să nu se risipească niciun strop.

Vecinii plătesc apa din România și fac agricultură cum știu mai bine. Nu este și cazul nostru. La noi, culturile stau la mila naturii. Fermierii spun că se confruntă cu o situație disperată.

Este un pur paradox românesc: în timp ce fermierii noștri pierd sute mii de euro din cauza secetei, țara vecină, Ungaria, își irigă câmpurile cu apă importată din România, mai exact din Mureș, dincolo de graniță. Fermierii au sisteme de irigații ultraperformante, cu apă asigurată de la zeci de kilometri distanță, de la noi."

SURSA
Romanii se bazeza pe faptul ca apa pe care ungurii o imprastie pe campurile lor se  evapora si va veni inapoi ca ploaie in Romania

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Dupa Lacul Amara, inca unul a disparut :  https://www.digi24.r...a-secat-2002877

Si apropos de Marea Aral, intradevar a fost un plan al URSS de a devia fluviile care alimentau marea pentru a face agricultura. Chiar si asa totusi.... evaporarea super accelerata a dus la disparitia acesteia.  Chiar daca s-ar reveni la amenajarile hidrotehnice initiale, nu cred ca s-ar mai reface habitatul respectiv. Este definitiv pierdut.

#40
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 23.09.2008

View Postcumparator, on 06 iulie 2022 - 22:52, said:

Ironia e ca numesti pe altii prosti.
Dat fiind ca este intr-adevar seceta, cel putin in zona unde stau, degeaba te duci aiurea pe camp si sapi ca imbecilul un teren la intamplare, ca nu se face nimic pe el. Porumb, floarea soarelui, tot ce apuca iulie si august se usuca. Cred ca sunt obligati sa cultive terenul agricol, ca altfel nu vad de ce se chinuie. MA rog, isi hranesc animalele cu resturile alea uscate.  Nu sunt irigatii, evident. Nu asa se face agricultura moderna.

Unde e seceta asta de o vad doar unii? Chiar nu mai stim ce inseamna seceta? Seceta am prins eu cand eram mai mic de nu a plouat deloc vreo 2 luni. Pamantul facuse crapaturi atat de mari de bagai lejer piciorul in ele. Aia e seceta. Nu cand ploua la 2 zile, dar cand nu ploua 3 zile incepem sa ne panicam. Pe bune? O tinem numai in coduri de precipitatii vara asta dar cica e seceta. Unde mai exact?

#41
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 30.04.2006
va fi grele...
va fi grele pentru ca, cei mai multi sunt ignoranti sau fac pe ignorantii, numai ca sa nu observe evidenta faptelor..vorba aia> ignoranta este o binecuvantare ...
ca sa faci bine, trebuie sa incepi cu lucrurile cele mai banale , exemplu aiurea> in momentul de fata, cam cate incarcatoare de mobil, zac uitate in priza, fara sa incarce nimic ? Multe evident...
Spalatul cazanelor, la Romania este sport national, si seara la ora 11 se freaca cazanul, de ce ? pentru ca, in ignoranta noastra ne pasa de ce zice altul ignorant> uite ba ce rahat are asta pe masina...
La faza asta nu mai conteaza cata apa se consuma, daca aia este apa potabila sau doar ptr uz casnic, nu mai conteaza ca sunt atatea tari si oameni care efectiv nu au apa de baut daramite de spalat cazanul de tip rabla care o are ...
Pamantul de lucrat, poate sa fie cu mii de hectare, mare parte din el este extrem de poluat ,sau unde este poluat mai putin , nu mai sunt paduri care sa-l protejeze , ca sa aduca ploaia etc..
si exemplele, pot continua la nesfarsit dar daca suntem ignoranti sau facem pe ignorantii, caderea sau alunecarea pe spirala distrugerii va fi tot mai rapida..
hai sa incercam sa gandim un pic mai mult, sa ne punem intrebari daca facem bine ceea ce facem sau rau , hai sa incercam sa facem bine in jurul nostru , hai sa citim mai mult si eventual cand citim o stire , sa o citim din mai multe surse ptr a ne da seama de adevarul sau falsitatea ei..hai sa incercam sa fim mai putin ignoranti si obisnuiti sa ni se bage totul pe nemestecate , hai sa fim altfel , si poate atunci vom avea o mica sansa, poate o sansa cea mai mica , de a indrepta ceva...
Omul este cauza tuturor lucrurilor care se petrec pe Pamant (si lucruri rele si lucruri bune) , tot omul va trebui sa o scoata la capat..
Dar la cum se arata omul in stadiul actual, suntem condamnati

#42
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postmihai_mc, on 07 iulie 2022 - 09:59, said:

Romanii se bazeza pe faptul ca apa pe care ungurii o imprastie pe campurile lor se  evapora si va veni inapoi ca ploaie in Romania

Pai sistemele de irigatie costa, iar la noi orice urma de profit trebuie bagata rapid in Bemveuri si concedii in Dubai, rar e cate unu sa faca vreo investitie, exceptand imobiliarele. E o tara de bisnitari si de de-aia care nu se ating de nimic daca nu vine profitul acum, instant, fara prea mari complicatii.

#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Au mai fost secete mai puternice ca asta. in 93-94 stiu de una puternica, crapase pamantul (subcarpati, jud Valcea) de cadeai lejer cu tot piciorul in crapatura pamantului daca nu erai atent pe unde calcai. Oamenii din zonele rurale se duceau cu masini sau carute si luau apa de la 15-20 km de unde mai era o fantana cu ceva apa.
Prin 2002 si 2007 au mai fost secete.
Am trecut peste.
Ideea e ca se vrea rationalizarea a toate (mancare, energie, apa) si acum se cauta motive. Are dreptate ministrul agriculturii cand spune ca apa nu trebuie rationalizata, agricultorul trebuie sa o foloseasca sa irige plantele ca nu vom avea mancare.
La unguri nu mai e seceta si ei isi iriga culturile cu apa care vine din Romania. :death:
Noi pur si simplu suntem prea prosti ca sa avem dreptul sa vietuim aici. Daca vin ungurii si ne iau Ardealul (poate si mai mult), sau rusii, foarte bine, aia macar vor sti ce sa faca cu tara asta.

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Oceanele si marile colcaie de mancare si apa putand sustine cel putin inca pe atata populatie cata exista acum.Insa trebuie colectate
Am vazut foarte recent un reportaj facut in sud-vestul tarii, despre producatorii de cartofi. Reportajul a inceput cu pretul de 2 lei din magazin ajungand apoi la 60-70 de bani la acei producatori. Amaratii stateau pe marginea soselei cu sacii de cartofi pe care nici dracu nu-i cumpara. Unul dintre astia a fost intrebat cat a vandut in ziua respectiva iar raspunsul a fost scurt: nimic, ca de obicei.
Urmatoarea intrebare a fost: ce vor face cu cartofii nevanduti iar raspunsul a fost uluitor,avand in vedere titlul acestui topic.II ARUNCAM ,DOAMNA, ce sa facem cu ei ca putrezesc in saci
Nu stiu cat adevar este in asta, dar nu-i prima data cand se arunca produsele din lipsa de cumparatori.
De asemenea pana cand pe campuri se instaleaza intr-o veselie panourile fotovoltaice, inseamna ca o ducem bine spre foarte bine si tinem foametea departe de noi. Chiar daca acele terenuri au fost declarate, dupa indelungi studii savante, inadecvate culturilor

View Postgeorge_alexandru, on 06 iulie 2022 - 23:00, said:

Sau forumuri pe care poți să bati câmpii in voie Posted Image
Doare tare adevarul,nu-i asa?
E greu de digerat cand cineva vorbeste despre altceva decat ceea ce esti invatat sa discuti.

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postadisz, on 07 iulie 2022 - 13:52, said:

Oceanele si marile colcaie de mancare si apa putand sustine cel putin inca pe atata populatie cata exista acum.Insa trebuie colectate


Tu te auzi ce spui ? Orice documentar vezi (de oriunde: TV, Youtube, canale specializate) spun ca toate oceanele sunt secatuite de rezerve, sunt poluate cu microplastic, coralii se usuca si se duc naibii.  Tu singur ai o opinie contrara.


Si chiar daca toti ar minti, ce interes ar avea ? Ca sa scumpeasca scrumbia si macroul ? Crezi ca asta e principala lor grija ?

#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postadisz, on 07 iulie 2022 - 13:52, said:


E greu de digerat cand cineva vorbeste despre altceva decat ceea ce esti invatat sa discuti.

E greu de digerat când vezi pe unii care ii înjura pe ăștia care "lucrează de acasă pe net" pe o platforma dezvoltata de "ăștia care lucrează de acasă pe net".
Altfel, e de prost gust să judeci oamenii pentru ceea ce muncesc, cât timp nu fac ceva ilegal sau imoral.

#47
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

View PostBogotta, on 07 iulie 2022 - 14:06, said:

Tu te auzi ce spui ? Orice documentar vezi (de oriunde: TV, Youtube, canale specializate) spun ca toate oceanele sunt secatuite de rezerve, sunt poluate cu microplastic, coralii se usuca si se duc naibii.  Tu singur ai o opinie contrara.


Si chiar daca toti ar minti, ce interes ar avea ? Ca sa scumpeasca scrumbia si macroul ? Crezi ca asta e principala lor grija ?
Am ridicat si eu problema la fileu, dar e greu sa ramai calm cand vezi logica de functionare a unora si totusi trebuie, pentru ca daca nu le explica nimeni o sa fie la fel de ignoranti iar mintea fara date complete produce singura scenarii, pe topicul anterior in care am vorbit despre problema apei in principal in ultimele postari credea unul ca sunt agent rus care vrea sa dezbinePosted Image postarile au fost sterse pana la urma de un moderator, a editat si ultima mea postare, dar nu se mai intelege sensul la ce vroiam sa spun la modul cum a editat-o

Edited by AndreY2u, 07 July 2022 - 19:18.


#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View PostLeo2006, on 07 iulie 2022 - 00:13, said:

[...]Viitorul va incepe sa devina roz in momentul cand se va putea genera energie prin fuziune la rece si totul va incapea intr-un telefon. Exista experimente cu baterii pe Thoriu, care nu au nevoie de reincarcare si nu suprasolicita retelele electrice si nici industria extractiva. Merg pe viata. Tot ce se produce trebuie sa aibe garantie pe viata sau sa fie reciclabil cu consum minim.
Ti-as fi dat like, daca nu scriai ceea ce am pastrat eu din postul tau. Fuziunea la rece e doar o himera (pe cand fizuinea la cald e realizabila, si e posibil s-o apucam realizata in timpul vietii noastre). Iar bateriile care nu necesita incarcare sunt eja karaxisme, daca imi ierti expresia :P Incalca prima lege a termodinamicii (sau conservarea energiei, daca vrei). Da, poate se vor dezvolta baterii mai eficiente, dar mai e mult pana acolo.

View PostCyanid3, on 07 iulie 2022 - 09:23, said:

Toate astea s-ar rezolva instant si cel mai elegant, fara sa sufere nimeni, prin impunerea unui one child policy la nivel global, cu forta. Asta intr-un mod brusc. Dar chiar si cu two children policy s-ar rezolva, ca media ar iesi sub. Ar fi pentru o perioada mai multi batrani, dar industria si agricultura sunt mecanizate, per total omenirea ar iesi mai bine, zic eu.
Si cine le plateste pensiile celor de azi? Deja fondurile de pensii sunt puse sub presiune enorma, pentru ca speranta de viata a crescut, iar numarul de pensionari a ajuns sa depaseasca in multe locuri numarul de salariati. Si daca pana si China a indulcit politica natalitatii...

On: o parte din aceste crize sunt rezultatul politicilor ecologiste cretine abordate de mai multe tari occidentale, in frunte cu Germania si SUA {mai ales administratiile democrate). De ex. Hermania a inceput inchiderea centralelor nucleare si a importat in draci gaz de la Putin. Si ghici ce: acum dau din colt in colt ca nu mai stiu de unde sa ia gaze si curent electric, si au trecut masiv pe carbune :ciocan:

Iar acum aud ca olandezii, si mai destepti, vor sa reduca efectivele de vaci din ferme, ca cica alea se basesc metan si produc azot :death: Stau si ma intreb cine sunt mai cretini: puliticienii sau aia care i-au votat :w00t: Cu kkturi din astea nu salvam planeta si mai chinuim si niste oameni care isi castiga cinstit painea si care dau altora de mancare. Genul asta de politicieni trebuie starpit, si atunci poate ne salvam ca specie care (cica) gandeste.

#49
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View Postalexupit, on 07 iulie 2022 - 11:54, said:



Unde e seceta asta de o vad doar unii? Chiar nu mai stim ce inseamna seceta? Seceta am prins eu cand eram mai mic de nu a plouat deloc vreo 2 luni. Pamantul facuse crapaturi atat de mari de bagai lejer piciorul in ele. Aia e seceta. Nu cand ploua la 2 zile, dar cand nu ploua 3 zile incepem sa ne panicam. Pe bune? O tinem numai in coduri de precipitatii vara asta dar cica e seceta. Unde mai exact?
Nu chiar asa.
Seceta venita după alți ani de ploi mai puține, e un cui în sicriu.
Un cui mare.
E una sa ai un an de seceta, iar apoi sa se refacă după un alt an de ploi normale.
Deci când vine o foamete după un an de mâncare mai putina sau rationalizata...
Sau când te în bolnave ști din nou, după ce ai ieșit din alta boala cu organismul slăbit...
Si sa, cum a spus userul de mai sus, avem politicieni de rahat, pe tot globul.
Iar acum vor raționalizarea resurselor.
Eu poate o sa ma descurc cumva.
Apa de izvor am, lemne de încălzit am, câteva animale am, o gradina am.
Cum trăiau bătrânii noștri în urma cu 100 de ani, am sa trăiesc și eu.
Nu sunt atât de tehnologizat încât sa nu știu a muncii cu sapa și coasa.

Dar ma gândesc la cei de la oraș care vor suferii crunt.
Mai unii câte un bunic, o mătușa, părinți pe la țară, dar restul?
Se pot kka pe platforme și tastatura sau servere, când nu și ce pune pe masă.
Nu e bine, nu.
Anul asta o sa mai fie binișor, anul viitor nu știm.
Dar peste 3 ani, dacă nu își revine natura, ca omul nici o șansă, o sa fie jale mare.
Iar problema asta, nu o sa ne lovească de pe azi pe mâine, ci asa pe nesimțite, ca omul sa devina de la nepăsător la neputincios.

#50
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View PostdaniMMM, on 06 iulie 2022 - 23:14, said:

Drobu' de sare la scară largă...
Să stai pe planeta albastră și să te vaiti de apă, să stai cu milioane de hectare nelucrate și să te vaiti de foame, să vezi la tv cum te fură maimuțele politice și să te vaiti ca n-ai bani, plm, românii in special isi merită soarta.
Intrebarea este, de ce mai iesim la vot?


#51
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Mergeti in insula mare a Brailei, sa vedeti acolo lucru. Unde sunt oameni care se ocupa, plus utilaje moderne, nu conteaza seceta.

#52
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
După cum am mai spus, avem sanza/grăsime de anul trecut. Încă nu simțim nimic. Încă.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postborhot, on 06 iulie 2022 - 21:07, said:

Atat timp cat la spalatoria auto de la coltul blocului in care locuiesc, zilnic sunt consumate tone de apa pentru a spala zeci de cazane, consider ca nu e nicio criza serioasa de apa. Numai in Bucuresti sunt sute de astfel de spalatorii unde apa potabila curge cu presiune cel putin 12 ore pe zi. O adevarata risipa.
habar nu ai cata economie face o astfel de spalatorie!  Daca respectivii ar spala masina acasa la furtun, cu presiume mica, ar consuma de 5 ori mai multa apa. La jet, cu fise de 5 lei, se consuma vreo 20 de litri de apa la sparea unei masini.  Nu am detalii despre ce se intampla cu apa aia, dar sunt cazuri in care se recicleaza apa murdara.

@ PNX recomand sa-ti verifici/repari tastatura in dreptul tastei "i" ca prea da duble. Daca nu este de la taste, zic sa mai faci software update

https://m.academiaca...-doi-de-i-29264

Sau pur si simplu, mai manca din i uri

Provoci inflatie

Edited by tfmercedez, 10 July 2022 - 12:38.


#54
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View PostPNX, on 08 iulie 2022 - 07:54, said:


Intrebarea este, de ce mai iesim la vot?
Poate, poate ne dau si noua dreptu' sa avem arme.
Dupa aceea e simplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate