Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Copiii si obezitatea

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Copiii din ziua de azi sunt descurajați să fie activi dpdv fizic, în mare parte din cauza progresului tehnologic. Au la îndemână smartphone-uri, tablete, calculatoare, stau toată ziua prinși în mediul online. Scoaterea zahărului în exces din dieta copiilor rezolvă doar parțial problema, întrucât și alimentele ultraprocesate existente azi în magazine contribuie cu vârf și îndesat.
Și noi, când eram copii, mâncam dulciuri, ni le procuram singuri dacă nu le primeam, că erau ieftine. Dar nu eram grași, pentru că ne mișcam pe afara toată ziua; ne jucam diverse, și ne hrăneam cu ce gătea mămica în casă. N-aveam KFC, Mc Donalds, mâncare livrată prin Glovo...ați prins ideea.

Edited by glassofwine, 06 July 2022 - 13:04.


#20
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Un singur copil supraponderal am avut in clasele 1-8. Ii spuneam grasul, insa era o rusine sa ti se spuna asa. Era mai rusinos sa ti se spuna gras decat repetent...

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
in mod normal copilul cat e mic nu trebuie sa stie de dulciuri cu zahar. zaharul nu face parte din alimentatia normala a omului asa ca n-o sa-i lipseasca nimic daca n-o sa stie de el. normal, ca la un moment dat va lua cunostinta de ele, dar momentul asta trebuie impins cat mai tarziu. in nici un caz cum am vazut parinti cu copii sub un an, in caucior si copilul manjit cu ciocolata tot pe la gura. i se formeaza gustul pt dulce si dupa aia toata viata va cauta dulciurile.

iarasi nu mi se pare ok sa inveti copilul sa se indoape cu chestii de genul "mananca tot din farfurie" si "cum vrei sa cresti mare daca nu manaci nu stiu ce chestii". organismul are mecanismele lui de autoreglare care trebuie lasate sa-si faca treaba. nu ii e foame? nici o problema, ai sa mananci cand ti-e foame, singura grija a parintelui e sa nu manance prostii gen cipsuri, sticsuri, sneksuri, ci mancare normala.

Edited by Fane, 06 July 2022 - 13:00.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 Friskey, on 06 iulie 2022 - 12:50, said:

N-ati fost in stare sa ii educati pana acum, nu o sa fiti in stare sa ii educati nici de acum incolo.

Cine 'n-ati fost in stare'?

#23
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

 glassofwine, on 06 iulie 2022 - 12:57, said:

Copiii din ziua de azi sunt descurajați să fie activi dpdv fizic, în mare parte din cauza progresului tehnologic. Au la îndemână smartphone-uri, tablete, calculatoare, stau toată ziua prinși în mediul online.

Am avut acces la calculator din anul 1985, la casa pionierilor. In 1986 am luat premiul II pe oras la informatica. Apoi mi-am cumparat si eu un HC-90, si aveam o gramada de casete cu jocuri. Insa intotdeauna am fost atras de socializare si discutia in persoana. Singura diferenta era ca ma jucam singur, nu aveam posibilitatea de a concura online. Eventual faceam cu randul cativa copiii la acelasi calculator.

Edited by 2Unlimited, 06 July 2022 - 13:04.


#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 Fane, on 06 iulie 2022 - 12:59, said:

singura grija a parintelui e sa nu manance prostii gen cipsuri, sticsuri, sneksuri, ci mancare normala.

Daca mancarea normala e aia plina de ulei, carne grasa, paine si cartofi, nu e bine nici asa.

#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

 Bursul, on 06 iulie 2022 - 12:18, said:

Un lucru important a fost educarea copilului, sa invete sa refuze anumite produse. De exemplu la magazine, reuseste sa refuze cateodata bomboana pe care i-o da vanzatorul. Chiar si la after school a mai refuzat dulciuri. In sensul asta, am avut ajutor si de la scoala, intr-una din materii invata despre nutritie.
Asta e cea mai buna parte posibila si te felicit.
Eu de copil am fost grasut. Pentru ca eram indopat. Si tare ma ofticam (da, copiii pot fi rai). La un moment dat inclusiv taica-meu batea apropouri ca-s gras. Apoi ma obliga sa mananc tot din farfurie, ca asa trebuie.
Foarte mult conteaza educatia de nutritie, copilul pare pe un drum bun. Tot ce trebuie, dupa parerea mea, e sa te asiguri ca nu face asa doar cu tine de fata si la scoala rupe dulciuri, dar nu cred.

Totusi aici m-ai pierdut Posted Image (glumesc, nu mi-o lua in nume de rau)

Quote

Noi incercam sa ii dam lucruri mai naturale si nu foarte dulci: capsuni uscati

Edited by ambr0zie, 06 July 2022 - 13:08.


#26
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011

 2Unlimited, on 06 iulie 2022 - 13:02, said:

Am avut acces la calculator din anul 1985, la casa pionierilor. In 1986 am luat premiul II pe oras la informatica. Apoi mi-am cumparat si eu un HC-90, si aveam o gramada de casete cu jocuri. Insa intotdeauna am fost atras de socializare si discutia in persoana. Singura diferenta era ca ma jucam singur, nu aveam posibilitatea de a concura online. Eventual faceam cu randul cativa copiii la acelasi calculator.
Păi tocmai, azi avem o problemă culturală, care îi descurajează pe tineri să fie competitivi și să se implice în activități fizice care presupun camaraderie. Azi toate astea sunt lăsate în seama sportivilor de performanță, restul se transformă în purceluși pricepuți în online.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 ambr0zie, on 06 iulie 2022 - 13:08, said:



Totusi aici m-ai pierdut Posted Image (glumesc, nu mi-o lua in nume de rau)
Sunt in comert la DM capsuni uscati, fara zahar. Au o boare de dulce. E un bun inlocuitor la zahar.
Oricum nu poti sa-i interzici copilului dulciurile, e absurd. Insa primeste prea mult din toate directiile.

#28
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Nepoata-mea are greutatea mai mare decat nevasta-mea, la 14 ani. Nevasta-mea are 53/54 kg. Si locuieste la tara, are numai mancare bio. Rosii, castraveti, ceapa din gradina, Gaini, capre, porci, plus ca ce mai are nevoie, cumpara maica-sa din vecini, sau face schimb. Ne trimit noua, ca, copila nu mananca. Doar cartofi prajiti ar manca intr-una. In rest, fast food sau chipsuri sa fie. Si cola sau fanta, la greu. Cand strang ceva bani, numai porcarii mananca, dar pe ascuns. Degeaba ii spune toata lumea ca nu e bine, nu ai cu cine. Si parintii ei sunt genul slabuti.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 AlexEn, on 06 iulie 2022 - 13:06, said:



Daca mancarea normala e aia plina de ulei, carne grasa, paine si cartofi, nu e bine nici asa.
Painea, cartofii sunt ok. Copiii au nevoie de carbohidrati. Sa nu confundam problemele adultilor cu a celor mici.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Si parintii ce fac sa corecteze comportamentul copilului?

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mama cate dulciuri mancam cand eram la scoala...
Aveau bufet si luam de acolo prajituri cat cuprinde - ecleruri, rulade, etc. Doar asta mancam la scoala.

Plus acasa.

Si eram sub-ponderal - ca nu existau PC-uri, Tablete, Telefoane mobile - ne jucam afara toata ziua - daca ploua ne jucam pe scara blocului - alergam pe scarde la parter pana la 9 si inapoi...

Nu neaparat cantitatea de dulciuri e motivul - desi nici dulciurile de azi nu ma isunt asa naturale si bune ca acum 40-50 de ani, dar lipsa miscarii e problema majora.

Edited by eiffel, 06 July 2022 - 13:20.


#32
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

 AlexEn, on 06 iulie 2022 - 13:16, said:

Si parintii ce fac sa corecteze comportamentul copilului?

Pai bataie mai mananca copilul. Si mai este lasat fara telefon, fara net, fara televizor. Si altele. Repet, nu ai cu cine.

Edited by 2Unlimited, 06 July 2022 - 13:20.


#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Obiceiurile proaste din familie il strica pe copil, vina e a adultilor intodeauna.
Destul de rar am vazut adulti slabi cu copii grasi, de obicei e pachetul intreg.
Lipsa de miscare si umplutul casei cu rontaieli sunt primii pasi spre catastrofa.
Partea buna e ca, spre deosebire de acum 4-5 ani, vad multi tineri care se indreapta spre sport si parca nu mai sunt chiar atat de multi obezi printre copii.
Am fost la scaldat in provincie, intr-o localitate mai saraca si am vazut acolo vreo 10-15 pustani la scaldat: parca am revazut copilaria mea, toti erau uscati si musculosi (copii saraci si munciti), unul singur plesnea. Probabil era bogatul locului. Posted Image
Am vazut la o pensiune cu mic dejun inclus la bufet suedez, o familie de 4 persoane (intre 100 kg copiii si vreo 200 kg adultii), care au mancat singuri cat toata pensiunea la un loc. Au umplu de vreo 3 ori fiecare farfuriile - cea mai tare a fost faza cand masculul alfa a pus in farfuria lui peste 10-15 cremwursti si in 3 minute i-a ras pe toti. Ce sansa la normalitate au avut copiii aia?

#34
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 2Unlimited, on 06 iulie 2022 - 12:44, said:

Noi eram slabi cu totii in cartier (generatia cu cheia la gat). Doar daca mai era cate unul pe care il strigam: "grasul", insa cu siguranta ca avea probleme de sanatate. Dulciuri? Mancam zahar pe paine cu ulei. Sau mancam lapte praf cu lingura.
Cred ca de la faptul ca eram cu totii activi pana noaptea tarziu nu se punea grasime pe noi.
Nu stateam in casa decat cand ne faceam temele.
Cel putin in weekend plecam de dimineata si ne intorceam cand se intuneca. Doar la masa veneam in casa...
Exact, acum la scoala cu masina, la magazin cu masina... joaca e doar pe telefon, pc

Edited by sirgoofy, 06 July 2022 - 13:22.


#35
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

 AlexEn, on 06 iulie 2022 - 12:59, said:

Cine 'n-ati fost in stare'?
Copiii imaginari sunt cel mai usor de crescut si educat.

#36
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Da, am vazut si eu la all-inclusive (nu neaparat romani), la pranz copiii erau cu farfuriile pline de dulciuri, nu se atingeau de mancare normala. Aici, da, e vina parintilor.

Si ca o adaugare la ce a spus colegul, nici pandemia asta nu prea i-a ajutat pe copii. Eu mergeam la scoala numai ca sa ma intalnesc cu colegii. Invatatul era pe locul doi. Cand ne-am mutat, si eram doar in clasa a 5-a, am preferat sa merg o jumatate de ora pe jos, decat sa fiu transferat la alta scoala...

Edited by 2Unlimited, 06 July 2022 - 13:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate