Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

instant sau dus electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
inseamna acelasi lucru?
daca nu, care este deosebirea dintre cele doua?
ma gandesc sa achizitionez unul, ca sa-l folosesc in situatia in care nu am apa calda de la radet
ce parere aveti?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am părerea că boiler.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 08.08.2018
Am avut dusuri electrice / instante la baie si bucatarie intr-un apartament, si au fost foarte ok pana am pus centrala. Daca nu stii cat duc circuitele actuale, te sfatuiesc sa tragi circuite separate pentru instante si sa ai o impamantare excelenta + sigurante diferentiale.

#4
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Pentru dus instant trebuie linie electrica speciala. Cu 2-3kW cat poate duce maxim o priza obisnuita debitul e foarte mic, potrivit pentru spalat pe maini.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru instant sau dus electric nu-i bun 2 - 3 KW, dar pentru boiler e mai mult decat suficient.

#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De fapt erau doua.Boiler si instant.Boilerul are acumulare de apa pe care o incalzeste.Instantul incalzeste instantaneu apa.Dus electric nu stiu ce reprezinta.

#7
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,882
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că „instant” se referă la cel pt spălat pe mâini și vase, celălalt pt duș
cred că au puteri diferite!

#8
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
am vazut o poza in care aparatul este montat "in line"
intre chiuveta si cabina de dus
banuiesc ca asta inseamna functional pentru ambele...

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Consum mare, cantitate apa calda reltiv redusa, functie de debit, per total, folositi doar unde nu este posibila o alta solutie.
Parerea mea.
Am avut "instant" electric pe vremuri, l-am reparat in garantie de 3 ori la Electroaparataj (nu cred ca mai exista) si a 4-a oara am cerut banii pe loc.
Solutiile actuale poate sunt mai safe, dar nu cred ca sunt efectiv o solutie eficienta.
Repet, daca nu am spus-o, parerea mea.
Daca este posibil, o solutie cu panouri solare, eventual combinate apa calda + energie electrica, dupa mine, este viitorul.
Normal, se adapteaza la "casa" existenta.

#10
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
cred ca sunt acelasi lucru, eu n as recomanda sincer. Risti sa faci instalatia electrica praf. Exista instant GPL, un fel de minicentrala care da doar apa calda, dar ii trebuie cos de evacuare si o butelie (sau gazul de la retea) sau boiler electric de 50/80Litri care inmagazineaza apa si o incalzeste.

#11
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.01.2016
Am așa ceva dar, fiind pe o priză normală, nu poți folosi decât fie treapta 1, de 2 kWh, fie treapta 2, de 3 kWh. Încălzesc cu el apa caldă care-mi vine călduță de la Termoenergetica, iar vara se poate încălzi și apă rece de pe la 20-25 grade (cu treapta 2) cât să-ți poți face un duș la 45 grade. Nu te aștepta la debit cât să speli părul, ci doar pentru un duș.
Un boiler de 30 l nu e nici mare, nici nu va omorî instalația electrică (dacă nu calci, speli rufele sau vasele la temperatură de 40 sau peste) și vei avea cât debit dorești la apă (cu limitarea că trebuie să te încadrezi în circa 20 litri de apă caldă sau să aștepți 5 minute să încălzească din nou apa).

#12
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.09.2015
Nu prea e o idee buna cu dusul instant. Eu stau la etajul 8, si am avut un instant de la Delimano in wc-ul de servici si problema e asa. Iarna cand apa rece are 4-5 grade trebuie sa-l dai foarte foarte incet ca altfel nu incalzeste nimic, iese apa calaie in cel mai bun caz. Vara cand apa nu mai este atat de rece trebuie dat la maxim ca te poti opari. In concluzie sugerez sa iti pui boiler, este mult mai eficient

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Instantul necesită minim 15kW putere electrică disponibilă la contor, dacă nu mai ai și alți consumatori. La bloc sunt normal doar 6kW, deci nu prea merge, numai acumulare, deci boiler.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
instanturile care le gasesti pt montat la chiveta au putere relativ mica fiindca sunt facute sa functioneze pe instalatia electrica existenta si nu pot suge multa putere din ea fara sa o arda. 2kWh tie iti pare destul de mult, dar pt incalzit apa in ritmul in care o consumi e chiar f. putin. cele serioase au peste 7-8kWh si sunt facute sa functioneze la curent trifazat. presupun ca nu ai asa ceva acasa si pe deasupra mai vrei si o solutie ieftina.

instanturile care se monteaza la chiveta sunt concepute sa functioneze cu para lor de dus, care-i o para foarte economica si doar cu aia reusesc ele cat de cat sa faca fata cu incalzitul apei in ritmul consumului. daca le pui pe o para de dus normala ai sa te chinui cu ele vara iar iarna nici gand sa reusesti sa ai un debit la care sa te speli in confort.

solutia recomandata de mine e un boiler de vreo 50L sau mai mult. am avut boiler de 50L si poti face cu el dus in conditii decente. il pui sa se infierbante la maxim cu o ora si ceva inainte de a te apuca sa faci baie si dupa aia cand il folosesti combini cu apa rece si ai apa suficienta sa faci un dus decent. nu-i bine de lasat tot timpul sa functioneze pe maxim, cand nu-l folosesti ori il inchizi ori il setezi pe economic daca-l folosesti si pt apa pt spalat pe maini sau la bucatarie.

Edited by Fane, 06 July 2022 - 12:50.


#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.06.2010
Ultimul etaj - te plictisesti sa astepti apa calda, parca nici un vecin de pe coloana nu mai face dus/baie. Indiferent de ora - dimineata/seara - aceeasi poveste. Presiune pe conducta de cald dar vine apa rece si fara presiune pe conducta de rece. Iarna era belea. Nu exista reteaua de gaze asa ca am pus instant. Debit mic, greu de reglat temperatura apei pe cele doua trepte - in final ba prea rece, ba prea fierbinte, greu de etansat stutul de intrare (eventual faci legatura separata pe dus, ca sa nu tot muti furtunul). In cele din urma m-am plictisit si am dat comanda de boiler.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,149
  • Înscris: 07.02.2003

 carolinaherera, on 06 iulie 2022 - 11:22, said:

inseamna acelasi lucru?
daca nu, care este deosebirea dintre cele doua?
Dusul electric este o cabina de dus care are incorporat un miniboiler.

Recomand intotdeauna boiler serios, cu litraj bun, nu instant pentru ca puterea e insuficienta. Boilerul incalzeste in timp si asigura necesarul.

Edited by andreic, 06 July 2022 - 13:39.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Mama lui de Radet, ca nu mai moare odata ci doar va chinuie.

Recomand boiler, instalatiile comuniste de apartament nu prea duc.

Si mai tarziu centrala pe gaz, rezolva tot.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
Daca in principiu ai apa calda dar nu e calda ci eventual usor calaie, atunci un termoinstant simplu e suficient. Da, e cam neplacut ca nu ai asa debit, dar poti face un dus, chiar si sa te speli pe cap.

Eu am folosit multi ani unul marca Geyser de 5kW (2kw+3kW) pe care insa nu il puteam folosi decat pe treptele 1 (2kW) si 2 (3kW). Acela s-a stricat si acum am un Atmor Basic de 5,5kW (2,5kw+3kW pe masurate, desi mai util era cum scrie in manual ca ar trebui sa fie 2kW+3,5kw) utilizabil tot asa pe ‘low’ si ‘medium’ nu si pe maxim pentru ca folosesc priza obisnuita (16A/ 3,6kW) fara a fi facut circuit special de 25A. Vara chiar si din apa rece scoate fierbinte. Iarna apa rece e mult prea inghetata ca termoinstantul sa faca fata, dar daca incalzesti apa caldaPosted Image, care nu e inghetata ci spre temperatura camerei, merge; poate pe maxim alta ar fi situatia, dar cum am zis nu am schimbat instalatia electrica.

Edited by sags, 06 July 2022 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate