Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cost autorizație de construire Sector 5

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
chooleen

chooleen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2005
Salutare tuturor.
Poate cineva să îmi confirme care e taxa ce trebuie achitată pentru eliberarea autorizației de construire în sectorul 5?
Mi s-a spus că formula ar fi 0,5% din suma din deviz, la care se aplică un coeficient de 2,4. Același coeficient se aplică și la gard.
Eu nu am găsit nicăieri  o referire la acest coeficient (care mărește substanțial taxa respectivă), nici pe site-ul primăriei, iar în lege nu apare decât  acel procent de 0,5%.
Mulțumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Primaria ce raspuns ti-a dat referitor la acel coeficient ?

#3
chooleen

chooleen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2005
Ei mi-au spus despre acel coeficient. Eu m-am dus la ei să depun actele, aveam și niște bani la mine, dar nu de 2,4 ori mai mult decât estimasem. Nu am plătit înainte, tocmai că nu eram sigur că  făcusem calculele corect. Ei nu au afișat nicăieri despre acest coeficient și nici nu mi-au spus baza legală pentru care s-ar aplica. Au verificat adresa și mi-au dat coeficientul.
Mie mi se pare exagerat pentru o locuință la granița Bucureștiului, unde nu s-au obosit să pună asfalt.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pe acolo ultimii primari sunt puscariasi si nici CL nu e mai breaz.
Cere informatii in scris, nu pe vorbe. Sunt obligati sa iti mentioneze temeiul legal.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Nu este vorba de suma din deviz. Este vorba de valoarea proiectuiul.

#6
chooleen

chooleen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2005
Poate m-am exprimat eu greșit,  dar aia e suma la care am făcut referire.
Nu cu aia am probleme, ci cu acel coeficient. Sunt curios dacă la altcineva a apărut acel coeficient, chiar și din alte sectoare.
Nu de alta, dar la o casă de 100.000 €, din 500 € (0,5%) ajungi la 1200 €.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca se adauga si taxa ISC si alta de CU.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
Taxa ISC se plateste separat, direct la ISC. Si din cate stiu se plateste prima data acolo, fiindca ti se cere apoi la primarie si dovada platii acelei taxe.
Iar cea de CU sigur a platit-o deja, fiindca se plateste cand depui pentru CU. El e deja la faza de AC, unde a obtinut tot ceea ce i se cere prin CU.

Edited by Hider141, 06 July 2022 - 07:27.


#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
Taxele pentru autorizatia de construire sunt detaliate in certificatul de urbanism. Sau cel putin asa ar fi normal. Asa ca uitate in dosarul pentru autorizare si cauta certificatul de urbanism.
In cazul meu in acelasi dosar era si o declaratie pentru valoarea investitiei.  La aceea valoare se raporteaza toate taxele: si cele de la ISC si cele de la primarie.

La primaria din comuna de langa Bucuresti unde am construit eu pentru autorizatie am platit: 0.05% taxa timbru arhitectura (parca la OAR am platit) + 0.5% (taxa autorizatie)  + 2% (taxa de trama stradala)

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Taxa de autorizație este de 0,5% din valoarea estimată a lucrărilor de construcții (devizul făcut fie de proiectant, fie de constructor) - pentru clădiri rezidențiale sau anexele lor, respectiv 1% pentru celelalte tipuri de construcții. Fără coeficienți, fără altceva. La sfîrșit, înainte de recepție, taxa se regularizează în funcție de valoarea reală plătită pentru lucrările de construcție.
Modul de calcul e valabil în toată țara, nu doar la sectorul 5.
Cine ți-a zis de coeficienți și alte bălării e incompetent.
Sursa e aici.
Tipărește articolul 474 și dă-i să citească boului plătit din bani publici să frece menta în biroul primăriei.

P.S. - coeficientul ăla e probabil cel folosit la stabilirea valorii de impozitare. Cu totul altceva.

Edited by radunic, 06 July 2022 - 08:54.


#11
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Eu la S1 am platit 2000.43 lei cf imaginea asta din link. Abia dupa ce-am platit si le-am confirmat mi-au emis-o

https://i.imgur.com/IDRhHTl.png

#12
chooleen

chooleen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2005
Mulțumesc pentru răspunsuri. Nici în CU nu apare nimic despre coeficient, ci doar 0,5%. Am căutat  vreo lege sau hotărâre de consiliu local și nu am găsit așa ceva. De aici și nedumerirea mea. Probabil voi plăti așa,  ca să nu îmi pună dosarul în beciul primăriei și să uite de el, apoi fac cerere de restituire a diferenței. Mulțumesc tuturor.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Plătești degeaba. N-o să-i impresionezi. Mai degrabă dacă le dovedești că nu poți fi dus de nas, eventual și că ești colțos, se vor feri de tine. Nu le plac nebunii care le pot strica viața liniștită...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate