Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

7.83 HZ Schumann-Resonance Low-Frequency-Pulse wave-Generator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
diasporus

diasporus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.06.2010
La fel ca mulți alții lucrez de acasă. Asta aduce câteva kilograme în plus pe burtă, mai puțină mișcare și probleme de somn. Prin natura jobului stau mult timp în fața ecranului. Îmi place electronica dar nu am cunoștinte suficiente pentru a calcula valoarea pieselor într-un circuit care pare simplu la prima vedere.
Este vorba despre un oscilator astabil pe care l-am găsit pe site-ul nutsvolts.com și care este cunoscut de toți electroniștii. Mă refer la "FIGURE 9.  ‘Precision’ low-frequency (20 Hz) astable". Asta este adresa:
https://www.nutsvolt...stable-circuits
Vreau să construiesc pe această schemă un "7.83 HZ Schumann-Resonance Low-Frequency-Pulse wave-Generator".
Nu am posibilitatea să măsor frecvența așa de precis și în plus aș vrea să-i atașez un amplificator clasă D (simplu), pentru a pune la treabă un dif de joase în locul acelor spire făcute direct pe cablaj.
Probabil că este o chestie aiurea acest montaj. Internetul este plin de aparate de genul acesta (nu prea scumpe, dar așteptarea este foarte lungă în prezent). Vreau să încerc acest montaj.
Întrebarea este:
Ce valori trebuie să modific (și ce piese) pentru a schimba frecvența de 20 Hz în 7.83 HZ de la "FIGURE 9.  ‘Precision’ low-frequency (20 Hz) astable" ?

https://www.nutsvolts.com/uploads/wygwam/NV_1200_Marston_fig9.jpg

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
C1 mărit de 20/7.83 ori.
Însă tensiunea de ieșire e dreptunghiulară nu sinusoidală, adică are și armonici impare, deci în loc de vibrații înfundate o să obții un sunet de motoretă în 2 timpi.

Edited by mihaicozac, 05 July 2022 - 17:00.


#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
nu chiar! frecventa nu este invers proportionala cu valoarea condensatorului, formula nu este greu de aflat!

#4
diasporus

diasporus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.06.2010
Domnul mihaicozac are dreptate și se pare că vede problema ca un om cu multă experiență. De altfel cred că orice piese aș folosi la acest montaj precizia aceea de 7.83 Hz este exagerată și nu poate fi menținută. Poate un montaj cu cristal. M-am uitat peste montajele vândute de kinezi și încep să cred că sunt ridicole. Ăștia își bat joc de noi. Cu filtre cocoșate și tot nu scapi de armonici.
Cred că o las baltă deoarece încep să apară complicații, și nu merită.
Mulțumesc.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
Nu, nu are, formula este destul de clara! Sigur ca tu te pricepi mai bine, nu stiu de ce ai mai cerut sfaturi, mai ales ca spui:

              ''Îmi place electronica dar nu am cunoștinte suficiente pentru a calcula valoarea pieselor într-un circuit care pare simplu la prima vedere.''

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
În figura 1 e dată formula (simplă) de calcul al frecvenţei.
La un grup RC constanta de timp se dublează dacă una din componente se dublează, deci frecvenţa se înjumătăţeşte. Dacă există vreo fizică alternativă cu alte legi îmi pare rău, eu nu o cunosc.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu pricep e are a face oscilatorul pe care vrei sa-l construiesti cu:

Quote

La fel ca mulți alții lucrez de acasă. Asta aduce câteva kilograme în plus pe burtă, mai puțină mișcare și probleme de somn. Prin natura jobului stau mult timp în fața ecranului.
Chestia aia ajuta la slabit sau cum?

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Nu. Cică ar ajuta la concentrare....somn...unde cerebrale....  https://en.wikipedia...mann_resonances

Edited by orlandobarbulescu, 06 July 2022 - 06:33.


#9
diasporus

diasporus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.06.2010
A trecut ceva vreme.
Am construit generatorul de 7.83 HZ în două variante și vă asigur că nu are nici un efect.
Este ca acel dispozitiv (Super Zapper DeLuxe 130 de euro) care zicea că vindecă și cancerul, iar respectiva Dr Hulda Clark, care promova dispozitivul, a murit de cancer.
Sunt unii care fac bani fără scrupule din lipsa de informare a oamenilor.
Din fericire aceste dispozitive sunt doar in parte pierdere de vreme deoarece pot fi modificate foarte usor si refolosite in alte scopuri.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Mulțumim că ați dovedit un lucru pe care îl bănuiam mulți.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate