Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ce aparate portabile de ascultat muzică ați avut de-a lungul timpului?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Am avut RIC . Stiu ca se cam intrerupeau castile si trebuiau schimbate.

Mai era o smecherie care putea fi facuta. In loc de casca puneai un difuzor de telefon cu disc (galena, in limbaj colocvial). Se auzea perfect.

Mult mult mai tarziu am avut un Walkman Panasonic si la vreo 10 ani distanta un mp3 player.  Acum toate sunt inglobate in telefon ...

Attached Files

  • Attached File  RIC.png   863.38K   10 downloads


#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
1974 difuzor legat la rețeaua sătească de radio programul 1(unu)

undeva-ntre 1975...1980 am lipit o diodă  pe o „galenă” (difuzor de telefon fix), apoi cu ajutorul unei antene (un cablu lițat subțirel și lung de cel puțin 10 metri) am ascultat radio prin nucii enormi din cartier

1982 un radio rusesc cu multe frecvențe de unde scurte: radio kuweit era cel mai interesant dpdv muzică

1984 magnetofon mayak 203 (maicămea descoperise că benzile pot fi-nregistrate pe 2 piste și pe două părți la viteza „4,5” (mai avea 9 și 19) - așa că pe o bandă ORWO mică a pus 16 ore de muzică populară Posted Image )

1986 - armată la iepurași în craiova - RIC - ascultam noapte de noapte posturi sârbești cu multă muzică
mi-a ținut de urât și-n gărzi...

a urmat un walkman sony, apoi le-am pierdut șirul Posted Image

Edited by gushpi, 06 July 2022 - 08:02.


#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
”radio” din galenă de telefon și diodă.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
Primul Walkman l-am avut in 1995/1996, ceva ieftinatura din bazar de manca bateriile de nu era adevarat.

Apoi in 1999/2000 am primit un Walkman Duracell (facut de Sony dar branduit Duracell). Acest Walkman mi-a fost furat de catre un coleg de clasa. Dupa 1 an de la eveniment am fost la un coleg de clasa la el acasa si am vazut walkman-ul meu. In acel moment i-am atras atentia si colegul s-a scuzat ca defapt walkman mi-a fost furat de colegul de banca si i l-a vandut lui. Din acel moment nu am mai vorbit cu nici unu din ei si le-am zis ca il pot pastra.

In 2002 am cumparat SH primul CD-Player portabil Grundig.

In 2004 am cumparat primul MP3-Player USB (tipul ala mic rotund ce merge cu o baterie tip AAA)

In 2007 am cumparat Apple iPod Shuffle - asta a fost si ultimul dispozitiv pe care am ascultat muzica.

Dupa Apple iPod Shuffle am inceput sa ascult muzica direct din telefon, primul telefon fiind un Samsung B7610 OmniaPro

Tot timpul mi-am dorit un Apple iPod Classic dar din pacate in perioada cand erau la moda eram student sarac lipit... Si acum dupa 16 ani parca as cauta unu SH in stare buna doar asa de nostalgia acelor vremuri.

Acum ascult muzica de pe un Samsung S10 Plus/ Samsung Tab S7 Plus prin Samsung Galaxy Buds.

Edited by mirel3003, 06 July 2022 - 14:11.


#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Exact astea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u7eAe5AV5mo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Modelul corect e
http://www.wikiboomb...age=Sanyo M9970
Si
https://www.radiomus...o_recorder.html
O chestie cu boxe detasabile ,nu prea grozava. Imi placea ca arata ca la armata.

Au mai fost si altele dar astea doua mi-au ramas in memorie. Primul ,Sanyo ,se auzea si foarte bine.

Edited by edigee, 12 July 2022 - 21:08.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar mini-boomboxurile astea cum erau la calitatea sunetului?   :huh:
Alea din anii '90, mai ales ieftinache, erau proaste, dar alea din anii '80.

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde unde erau facute
Majoritatea erau foarte OK - mai ales alea japoneze ori cu amplificare + mecanism made in Japan

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdjl, on 18 iulie 2022 - 15:23, said:

Dar mini-boomboxurile astea cum erau la calitatea sunetului?   Posted Image
Alea din anii '90, mai ales ieftinache, erau proaste, dar alea din anii '80.
Sanyo ala cu difuzoare coaxiale suna excelent. Nici macar nu distorsiona la volum maxim.
Si pe radio ra foarte ok. Il si "trasesem in banda" pt programul 3 pe ultrascurte.

Edited by edigee, 18 July 2022 - 21:20.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Adică l-ai tras din Bandă Vest în Bandă Est?   :D

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu.
Am adaugat si banda est. era ceva de genul 66-108 MHz.

#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Primul meu casetofon din anii 80 nu a fost oarecare, a fost triplu! si era portabil avea curelusa de umar.
Pe vremea aia erau destui care nu credeau ca exista asa ceva.
Exact asta din poza il aveam, sunetul era ok, adica suna curat, clar, dar nu avea bas rasunator sau nu atingea presiuni acustice mari.Fata de creatiile autohtone Stereo Spatial suna evident mai curat dar nu avea o extensie in frecventa grozava.

Attached Files



#30
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
primul si singurul a fost un sony (caseta audio), wm-dd11. l-am cumparat din piata, in '91. folosit dar in stare excelenta. m-am bucurat de el cateva luni. l-am imprumutat surorii mele, intr-o saptamana l-a linistit. plaja, nisip, prietene idioate... facea macrameu din orice caseta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate