Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Demersuri pentru perfectarea actelor unei case nationalizate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
joker1312

joker1312

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2015
buna ziua,

Părinții mei sunt pusi în următoarea situație:
Locuiesc într o casa naționalizata de peste 25 ani, în care am locuit și eu cu ei implicit când eram copil, iar la vremea lor au locuit si 2 răposați împreună cu noi (fără grad de rudenie între noi și ei) , ei fiind proprietarii legali ai casei.
Proprietarii au murit acum 22 ani, iar noi am rămas acolo, fără nici un act pentru acea casa.
De atunci toate facturile au fost plătite de către părinții mei, ele venind bineînțeles pe numele răposatului în continuare.
In prezent, casa începe ușor, ușor sa își arate vechimea, iar ai mei doresc sa facă câteva reparații pentru stabilizarea și îmbunătățirea acesteia, iar datorita acestui fapt vor sa facă și niște demersuri, dacă este posibil, pentru a întemeia niște acte pe numele lor asupra casei.
Întrebarea este dacă se poate face ceva pentru o dobândire a dreptului de proprietar din simplu posesor sau ceva de genu'..?
Deci nu exista acte pentru acea casa, nu suntem rude cu răposații, iar facturile au venit în continuare pe numele răposatului și implicit au fost plătite de către noi în toți acești 22 ani.



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea e clar
Deci  - casa a fost nationalizata dar proprietarii de drept au primit-o inapoi
Proprietarii nu mai sunt (deces) iar parintii tai stau in continuare acolo si platesc facturile care vin pe numele proprietarului decedat
Asa este ?

Edited by Naijax, 05 July 2022 - 15:51.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Pare destul de simplu, ei stau de 22 de ani in casa "cuiva", platind totul in numele raposatilor proprietari; nationalizarea nu prea isi are sens aici de vreme ce proprietarii au locuit impreuna cu ei.
Rude exista? Daca da, aceia sunt mostenitorii de drept, iar daca nu, probabil trebuie demonstrat cumva. As incepe cu primarie, notar, avocati..

Edited by aeon, 05 July 2022 - 16:03.


#4
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 22.08.2012
Cine este proprietar in actele casei?

#5
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Nu e casă naționalizată.

Nu știu sub ce formă ați ajuns să stați acolo dar cred că proprietarii v-au lăsat să stați și ei au murit după aia.

Edited by ilorac, 05 July 2022 - 16:33.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
ce vreti voi se numeste uzucapiune. cred ca termenul de posesie e de 30 ani (dar in anumite situatii sunt si termene mai mici, de 10 sau 20 ani)
problema e ca din ce spui, nu exista mostenitori. asta inseamna ca imobilul revine statului, iar uzucapiunea nu se aplica in acest caz.

#7
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Familia ta cum a ajuns să stea acolo în 1997 ?

Edited by ilorac, 05 July 2022 - 16:55.


#8
joker1312

joker1312

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2015

View Postaeon, on 05 iulie 2022 - 16:02, said:

Pare destul de simplu, ei stau de 22 de ani in casa "cuiva", platind totul in numele raposatilor proprietari; nationalizarea nu prea isi are sens aici de vreme ce proprietarii au locuit impreuna cu ei.
Rude exista? Daca da, aceia sunt mostenitorii de drept, iar daca nu, probabil trebuie demonstrat cumva. As incepe cu primarie, notar, avocati..

Nu exista rude ale proprietarilor decedați

Proprietarii sunt cei care au murit, dar actele nu mai exista..am ajuns sa stam acolo prin simpla prietenie cu proprietarii decedați, care ne au oferit doua camere în casa respectiva acum 25 ani.
Sper ca am răspuns tuturor la întrebări! 🤔

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

View Postjoker1312, on 07 iulie 2022 - 11:06, said:

Nu exista rude ale proprietarilor decedați,,,,

in cazul asta, stati acolo pana va reclama cineva si vine primaria si-si revendica imobilul. legal casa e a statului, daca nu exista mostenitori, si nu exista nici o varianta legala, din ce stiu eu, prin care sa puteti transforma posesia in proprietate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate