Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Evacuare din centrala in horn

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Să te uiți și în documentația centralei, înainte de achiziție. Să nu ai vreo surpriza să dai de un model care nu permite așa ceva (puțin probabil, dar nu strică o verificare înainte).

#20
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View PostroPopa, on 06 iulie 2022 - 09:21, said:

Aceasta chestiune nu se intampla aproape niciodata. S-a intamplat mai demult dar recent (4-5 ani) aproape niciodata.

De ce intreb de cresterea consumului?
Deoarece casa a consumat pe parcursul unui an cu aproximatie 57 de mii de Kw. Am facut calculele pe facturi de cateva ori ca sa ma asigur ca e bine.
Acum caut solutii pentru reducerea aceastui consum iar centrala e prima pe lista.
Ce am ingrosat ti s-a intamplat cel mai probabil din lipsa de gaz, nu de oxigen. Procesul de ardere e mai complex decat o simpla flacara. Duzele de gaz sunt calculate ca sa asigure un raport cat mai apropiat de cel stoechiometric intre gaz si oxigen. Daca tu schimbi acest raport prin aspirarea de CO2 neasteptat in camera de ardere, flacara va deveni din ce in ce mai slaba, arderea va fi incompleta, vei evacua nu numai CO2, ci si CO (monoxid de carbon) in hornul ala si le vei trage inapoi pe ambele pana cand flacara se va stinge.

57.000 KWh/an inseamna foarte mult. Eu am avut cel mai mare consum de 21.300 KWh in 2017. Casa de 140 mp, izolata cu 5 cm polistiren. Micsorarea consumului o faci cu izolarea foarte buna a peretilor si acoperisului, nu prin schimbarea centralei.
Inca ceva: ca sa functioneze in condensatie (adica randament mai bun), trebuie sa ai temperatura pe tur cat mai mica, ceea ce inseamna sa-ti (supra)dimensionezi caloriferele ca sa incalzeasca incaperea chiar si la temperaturi de febra usoara. Si sa nu uiti de evacuarea condensului - eu de asta nu-mi iau centrala in condensatie, fiindca n-am unde sa vars apa rezultata.

Edited by ConstantinDriga, 06 July 2022 - 09:49.


#21
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă dai evacuarea în horn îți trebuie tub de plastic etanș în care sa bagi evacuarea pana sus, altfel o sa ai probleme de umiditate. Gazele sunt reci și se condensează pe pereții hornului.

Având însă tubul de plastic (aia care vând centrale vând și tuburile astea) pentru evacuare însă nu mai e nicio problema sa tragi aer tot din horn întrucât gazele nu se amesteca.

Totul e sa fie hornul liber și drept și sa poți baga tubul prin el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate