Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Prelungitor electric cu USB - alimentare dispozitive mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Daca iau prelungitor cu USB ca acesta, https://www.emag.ro/...rch-Action=view , este ok sa alimentez prin porturile USB dispozitive mobile, tablete, etc fara sa le distrug bateria ? Sau mai bine folosesc incarcatorul original ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iesire USB: Total 5V DC 2.1A, un singur port: Max. 5V DC 2.1A.

Da, pare ok.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
E OK
Asa ceva folosesc in vacante sa nu mai car 100 de incarcatoare dupa mine
Merge brici Posted Image

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003

View Postwaterman, on 05 iulie 2022 - 12:15, said:

Iesire USB: Total 5V DC 2.1A, un singur port: Max. 5V DC 2.1A.

Da, pare ok.
Multumesc de raspuns. Cautam un prelungitor cu USB ca sa nu mai fie nevoie sa folosesc atatea incarcatoare etc.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
din moment ce sunt porturi USB, de ce nu ai putea? acum depinde de ce putere furnizeaza respectivele porturi si mai ales ce anume vrei sa alimentezi.
daca oferta (puterea furnizata) este mai mare decit puterea necesara, nu-i nici un bai, invers ar putea fi o mica problema, pentru ca s-ar putea ca unele divaisuri sa se incarce mai lent.

#6
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Problema este sa nu prajeasca bateria, etc, daca ofera putere mai mare sau amperaj mai mare.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu prăjește nimic stai calm.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
de ce ai cara ditamai prelungitorul dupa tine, cind sint incarcatoare cu multe porturi care se baga direct in priza?

#9
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.02.2007

View Posttytysor, on 05 iulie 2022 - 13:07, said:

de ce ai cara ditamai prelungitorul dupa tine, cind sint incarcatoare cu multe porturi care se baga direct in priza?

Ca sa ai ocazia sa folosesti dispozitive pe langa incarcat telefoane (o lampa, fierbator, aparat barbierit, etc...!)

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am luat o dracie chinezeasca foarte buna. De-asta..
https://www.aliexpre...1840429851.html
Probail ca intre timp or mai fi aparut si mai bune, mai mici. Asta are 65W, dar am la laptop unul la jumate volum, 4 porturi si total de 100W. Foarte mic si puternic. Duce doua laptopuri si 2 tablete.

Problema la chargerele astea standard cu 3-4-5 mufe e ca nu prea au putere suficienta pentru a putea fi folosite pe toate porturile simultan. Am avut si eu un power-cube cu 4 USB-uri pe care-l foloseam cand mergeam pe la munte cu cortul, insa ma trezeam ca nu-mi incarca dispozitivele cum trebuie. Lungea foarte mult timpul de incarcare. Altfel era mic si arata bine, dar nu avea specificata puterea maxima.
Recent am facut comanda de asta. https://www.aliexpre...4149631708.html
Cand plec undeva, probail ca o sa-l iau pe asta micu, impreuna cu chargerul de la laptop cu 4 porturi (2USB-C 2USB, 100W) Eventual, daca chiar e musai, inca unul cu 3 porturi de la ikea, pentru dispozitivele de mica putere (ceas, ap foto, lanterna, etc)

Edited by maccip, 05 July 2022 - 14:09.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOClaudiu, on 05 iulie 2022 - 12:12, said:

Buna ziua,
Daca iau prelungitor cu USB ca acesta, https://www.emag.ro/...rch-Action=view , este ok sa alimentez prin porturile USB dispozitive mobile, tablete, etc fara sa le distrug bateria ? Sau mai bine folosesc incarcatorul original ?
Depinde... daca te multumesti cu antichitatea aia de 5V si 2A... e oki, daca ai scule moderne 2020+ telefoane si tablete pai alea cer 20-60W incarcare, e nevoie de incarcatoarekle originale de putere. De stricat baterii n-au de ce sa se strice, insa dureaza incarcarea mai mult daca aparatul e mai serios si cere mult.

Ideal e sa iei prelungitor mai smecher cu iesiri USBC (minim 2), eventual si una clasica tip USB 3, toate cu Power Pelivery /PD sau Quick Charge 3-4 adica sa stii ca ai si ceva putere disponibila.

Edited by andreic, 05 July 2022 - 14:17.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017

View Posttytysor, on 05 iulie 2022 - 13:07, said:

de ce ai cara ditamai prelungitorul dupa tine, cind sint incarcatoare cu multe porturi care se baga direct in priza?

Pentru ca ultima vacanta am fost in Italia - aia au alte stechere dar am avut adaptor
Pentru ca penultima vacanta am fost in Anglia - aia au alte stechere dar am avut adaptor
Pentru ca mai incarc si laptop + camera foto + aparat ras + telefoane

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am un incarcator cu 4 porturi USB - nu conteaza ca ma duc in Italia - apropo - alea sunt compatibile cu ale noastre chit ca arata altfel, sau UK, sau US - se schimba partea care intra in priza conform standardului :P

Initiator - problema nu e ca va strica bateria, ci ca s-ar putea sa dureze mult si bine pana se incarca.

Intotdeauna cand plec din tara iau jucaria pomenita mai sus - ca e buna ptr laptop, camera foto, player MP3, etc, dar iau si un incarcator rapid modern - care tie vreo 60W - tensiune si amperaj variabile in functie de ce alimenteaza - telefon, ceas...

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View Postandreic, on 05 iulie 2022 - 14:15, said:

daca ai scule moderne 2020+
Majoritatea se incarca tot la 5V.
In afara de tablete powerbanks si telefoane, care oricum e recomandabil sa le incarci cat mai lent posibil.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Toate pe USB accepta si incarcare la 5V, doar ca nu mai beneficiezi de incarcare rapida sau super-rapida.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Pai da, dar un charger multiplu cu 8 porturi va deveni foarte mare si cump.
Chestia e ca sunt multe dispozitive care nu necesita fast charge.
Eu am 3 casti, 4 irigatoare orale, 2 kindle, 2 joystic consola, aparat foto, incarcator baterii, un adaptor blutut, 4 lanterne.
Toate dracoveniile astea ar necesita o droaie de chargere, cabluri si de locuri in priza cand necesita sa fie incarcate. Noroc ca se descarca pe rand.
Plus 2 tablete, 4 telefoane pe care le incarc oricum normal. Nici nu cred ca au fast charging.
Plus 2 powerbankuri care se incarca si slow. De cele mai multe ori nici nu le pun pe chargerul capabil de fastcharge.

Asadar, am amenajat un "loc de incarcat", unde le pun pe toat astea cand se descarca. Cateva cabluri scurte de 20cm stau permanent acolo, altele sunt in sertarul de langa.
Are si un port de fastcharge QC3 de care beneficiaza powerbankul, dar cel mai des bag acolo tot dispozitive pe 5V.
In camera copiilor au fiecare din cei do cate un charger cu 3 porturi, tot simplu. Pe unul o sa-l schimb acum ca-i de proasta calitate, celalalt e de la Ikea si e ok.
Isi pun tabletele, telefoanele si mai au lampa de veghe, o masinuta care se incarca tot USB.

Pe viitor probabil ca se va trece pe USB-C, unde exista protocolul PD pentru fast-charge. Astea pe USB-ul normal oricum au norme diferite de fast charge. Apple cu apple, samsung al lor si conteaza sa ai charger capabil de toate protocoalele astea, daca vrei sa te complici cu o statie de incarcat fast-charge. Nu prea au. Nici powerbankurile cu fast charge pe USB-A nu prea au toate protocoalele.
Dar daca s-ar trece la PD pe USB-C, probabil ca acolo ar merita o statie de incarcat. Deocamdata nui cazul. Am un alimentator de laptop de 100W care duce doua PD65 (nu simultan) Mai are si 2 mufe USB. Il folosesc pe asta, daca chiar am nevoie sa incarc la 65W prn PD. Are si QC pe USB-A, dar rareori e necesar.
Totodata, chargerele astea PD pot fi facute cu pierderi mici la 20V, asta inseamna ca se pot face mai mici. Folosind tranzistori GaN. La 5V nu-i niciun beneficiu.

Ma rog, poti trece si acum pe USB-C, dar trebuie sa schimbi toate cablurile (sau sa le dublezi) si creezi o incompatibilitate cu dispozitivele USB nomale, care sunt inca majoritare.  Scapi de chargere, dar trebuie sa ai o droaie de cabluri. Sper sa se treaca la USB-C cat mai repede. Atat microusb-urile, cat si Apple, care am inteles ca va fi fostat de UE. Din perspectiva user e misto sa ai un simplu tip de cablu PD (USB-C -USB-C) cu care sa incarci tot ce misca.
Nu-i momnentu-acu. Inca tre sa stam cu cateva chargere si cabluri. O statie de incarcare nu prea se justifica acum pentru fast charge, pana nu se pun la punct protocoalele astea sa devina doar unul.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Apropo, m-am apucat sa-mi adaptez laptopul sa mearga pe USB-C. Deocamdata am dat doar gaura in carcasa. (Am si gresit-o un pic, cu vreo 0.3mm, dar e OK). :)
Attached File  IMG_0382.JPG   159.43K   12 downloads
O sa pun un trigger de 20V pe USB-C, protocol PD.
Insa mai trebuie sa fac un mic circuit, care sa "pacaleasca" laptopul ca are conectat un charger Lenovo, altfel nu va incarca bateria.
Pentru asta, am nevoie de o dioda Schottky pe care nu o am, dar astept sa-mi vina.
In rest n-ar trebui sa fie probleme. O sa-l las sa poata fi alimentat si de la mufa originala, dar imi place sa folosesc un charger multifunctional, la care sa incarc si alte chestii. Si o sa-l pot pune si pe powerbank. Plus ca chargerul asta e mai mic si mai puternic decat cel original. Il folosesc acum pe cablul USB-C, dar am un adaptor pus. Si nu-mi place ideea de a avea adaptor, de aia fac acest modding. Abia astept sa-mi vina diodele alea sa-l finalizez. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate