Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Curatarea/mentenanta coloanei principale de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SuperMario93

SuperMario93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2022
Salut
Suntem o asociatie de proprietari de bloc, iar vineri ni s-a infundat conducta de canalizare (servertele umede, dop de ulei etc).

Tin minte ca bunicul imi spunea ca pe vremuri toti locatarii puneau in toaleta Bicarbonat de Sodiu + Otet, iar administratorul striga din curte cand sa traga apa deodata.

Asa se facea mentenanta si curatenia coloanei principale periodic, fiindca nu poti controla ce arunca fiecare unde ar trebui sa fie doar apa gri/neagra.
Stiti daca metode de genul functioneaza bine? Sau exista solutii mai moderne?

Mentionez ca blocul e vechi, iar tevile sunt in mare parte din fonta, in caz ca e important in alegerea substantei utilizate.
Blocul are Beci + Demisol + Parter + 3 Etaje. Din beci s-a intervenit cu sarpele cand a refulat recent la demisol.

Stim ca ideal ar fi sa fie inlocuit totul cu tevi de PVC cat mai late si coturi de 45 de grade, dar momentan doar se strang bani in fondul de reparatii. Aveti sugestii pana atunci de cum sa curatam/mentimen fara interventia unui instalator?

Multumesc

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008
Curatarea/spalarea se face cu masina cu jet sub presiune care desfunda si SPALA in acelasi timp coloana principala sau orice alt fel de coloana de canalizare .


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gC3HIcg_iVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostSuperMario93, on 05 iulie 2022 - 10:03, said:

Salut
Suntem o asociatie de proprietari de bloc, iar vineri ni s-a infundat conducta de canalizare (servertele umede, dop de ulei etc).

Tin minte ca bunicul imi spunea ca pe vremuri toti locatarii puneau in toaleta Bicarbonat de Sodiu + Otet, iar administratorul striga din curte cand sa traga apa deodata.

Asa se facea mentenanta si curatenia coloanei principale periodic, fiindca nu poti controla ce arunca fiecare unde ar trebui sa fie doar apa gri/neagra.
Stiti daca metode de genul functioneaza bine? Sau exista solutii mai moderne?

Mentionez ca blocul e vechi, iar tevile sunt in mare parte din fonta, in caz ca e important in alegerea substantei utilizate.
Blocul are Beci + Demisol + Parter + 3 Etaje. Din beci s-a intervenit cu sarpele cand a refulat recent la demisol.

Stim ca ideal ar fi sa fie inlocuit totul cu tevi de PVC cat mai late si coturi de 45 de grade, dar momentan doar se strang bani in fondul de reparatii. Aveti sugestii pana atunci de cum sa curatam/mentimen fara interventia unui instalator?

Multumesc
Mentinerea se face de fiecare locatar in parte daca nu ar mai arunca mancare/servetele/tampoane/ulei/pampersi in toaleta. Altfel nu aveti cum

Pe vremea lu bunica-tu nu se gaseau mai nimic, deci lumea nu prea avea ce sa arunce in toaleta....

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,185
  • Înscris: 14.10.2008
La Slatina fiecare ploaie torentiala face sa iasa multe servetele umede din magistrala de canalizare a orasului in parcul Eugen Ionescu, langa Muzeul Judetean. Fratilor, alea sunt carpe, nu servetele, dar sunt aruncate in WC-uri la fel ca hartia igienica. Unde canalizarile au statii de pompare este jale, pompele se blocheaza tot la ploile torentiale cand sunt antrenate multe servetele.

Iar uleiul si grasimile formeaza un fel de sapun de consistenta solida in canalizarile cu curgere lenta/diametru mic. Ala nu se rupe decat cu masina de jet.

#5
SuperMario93

SuperMario93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2022
Normal ca spunem si stim ca nu se arunca ulei sau servetele umede pe canalizare, dar cu unii n-ai ce face.

Spuneti ca solutii in afara de sarpe nu prea sunt? Si daca vrem sa reducem si sansa de a mai aparea probleme?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Eu as pune la intrarea in fiecare bloc cateva poze exemplificatoare ce se intampla daca lenea si indolenta vor continua. Sunt unii care chiar nu stiu lucrurile astea elementare. Unii am auzit arunca mancarea la toaleta in loc sa o arunce la gunoi (ca deh, ce sa mai care la pubela mancarea, o arunca direct in toaleta).

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,185
  • Înscris: 14.10.2008
La noi au lipit un anunt la fiecare scara de bloc cu nu aruncati, apoi itemi insiruiti printre care si intestine de animale :w00t:

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttehnics, on 05 iulie 2022 - 13:31, said:

Eu as pune la intrarea in fiecare bloc cateva poze exemplificatoare ce se intampla daca lenea si indolenta vor continua. Sunt unii care chiar nu stiu lucrurile astea elementare. Unii am auzit arunca mancarea la toaleta in loc sa o arunce la gunoi (ca deh, ce sa mai care la pubela mancarea, o arunca direct in toaleta).
unii am auzit ca arunca sticla de sticla in wc ca sa nu mai arunce la pubela sa nu mai care.
Altii arunca scrum de tigara si chistocul in ghiuveta si dus.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,185
  • Înscris: 14.10.2008
Oameni atehnici, nu stiu cum functioneaza canalizarea.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Posttehnics, on 05 iulie 2022 - 13:31, said:

Eu as pune la intrarea in fiecare bloc cateva poze exemplificatoare ce se intampla daca lenea si indolenta vor continua. Sunt unii care chiar nu stiu lucrurile astea elementare. Unii am auzit arunca mancarea la toaleta in loc sa o arunce la gunoi (ca deh, ce sa mai care la pubela mancarea, o arunca direct in toaleta).

Asa au facut la mine la bloc, poze cu o stiva maaare de pampersi scoasa din coloana de canalizare. Cum era un singur bebelus in bloc, au stiut toti pe cine sa injure.
O familie de idioti mutati relativ recent la ultimul etaj, aruncau pe geam gunoaie si resturi de mancare, apa din galeata de mop tot direct pe geam in gradina blocului, pampersi, vata, bete si servetele umede in toaleta. Noroc ca s-au mutat in mai putin de 2 ani timp in care au reusit sa infunde canalizarea si sa lase oase de peste, coji de salam sau chiloti purtati prin pomii din jur.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaeon, on 05 iulie 2022 - 14:55, said:

O familie de idioti mutati relativ recent la ultimul etaj, aruncau pe geam gunoaie si resturi de mancare, apa din galeata de mop tot direct pe geam in gradina blocului, pampersi, vata, bete si servetele umede in toaleta.


Din 2-3 amenzi se potolesc. Se spune ca poti face orice unui om... pana la buzunar. Acolo se schimba treaba Posted Image

Edited by MembruAnonim, 05 July 2022 - 20:54.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,185
  • Înscris: 14.10.2008
Sa fie pus sa plateasca interventia de desfundare.

Asa imi tot zicea un vecin cand eram pe teava cu el, ca sa platesc eu tot fiindca eu mananc cu carne/prajeala/grasimi multe si nu el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate