Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#2053
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006

View Postaxxel4you, on 18 februarie 2023 - 21:41, said:

Eu ma intreb cum ar fi fost daca timp de 1 an de zile se incercau diverse tratamente preventive ca sa reduci numarul mortilor. Cum proritatea a fost sa nu existe absolut nici o schema de tratament aprobata pana nu iese vaccinul am ajuns sa avem multe victime care puteau fi salvate.
Cu siguranta s-au incercat diverse tratamente dar in afara de cate ceva simptomatic nimic nu a reusit, stiinta actuala are limitarile ei, a esuat in mare parte si vaccinul si orice tratament, trebuie sa admitem ca suntem prea mici in fata naturii/virusilor. Cum am mai zis si acum 2-3 ani in urma, daca chiar era posibil sa se inventeze asa repede tratament sau vaccin cu eficienta serioasa pentru o boala noua e clar ca cele vechi de zeci/sute de ani erau demult (aproape) eradicate. Dar ce sa vezi, o singura boala in istorie a putut fi eradicata cu vaccin. Da, cu noile progrese tehnologice, inteligenta artificiala si de-astea e posibil candva in urmatorii zeci de ani sa incercam macar sa limitam drastic diverse boli insa mai e cale lunga pana acolo, nu se va intampla in urmatorii cativa ani, poate in 30-50 de ani doar.

View Postoaspetele, on 19 februarie 2023 - 06:44, said:

Ar fi o parte a explicatiei.
Germania, care e pe primul loc la excesul de mortalitate, nu e pe primul loc la vaccinare.
Fiecare tara are particularitatile ei, din ce imi amintesc in multe valuri Germania a avut mortalitate mai mica decat alte tari - acum se compenseaza/echilibreaza.

View PostPunter, on 19 februarie 2023 - 06:57, said:

daca era asa am fi avut procente mai mari la mortii de covid.
Pai chiar am avut exces de mortalitate in Romania in primii 2 ani de pandemie, alte tari il au acum, totul se compenseaza/amana dar in final se echilibreaza.

View Postkoko16, on 21 februarie 2023 - 09:15, said:

Bun macar ca inca nu se vorbeste nimic  despre  impactul Long Covid asupra economiei.
https://www.cnbc.com...us-economy.html
https://www.cnbc.com...h-disaster.html
Ala clar nu poate fi asa de mare ca si cel al restrictiilor/lockdown-urilor si altor masuri.

View PostEpdm, on 19 februarie 2023 - 14:20, said:

fara restrictii si economii blocate luni de zile nu am fi avut inflatie de doua cifre aia este sigur.
Si lume mai vesela, valurile de covid ar fi trecut mai repede - chiar daca ar fi fost mai inalte si s-ar fi putut trata mai multi bolnavi de alte boli - bine asta oricum s-ar fi putut face in procent mai mare daca s-ar fi vrut, mai ales in prima parte a pandemiei cand internarile pentru covid erau obligatorii pana la 2 teste negative consecutive chiar si fara nici un simptom. Apoi daca la nivel global nu ar fi fost restrictii cel mai probabil si tulpina mai blanda omicron ar fi aparut mai repede.

#2054
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e ca fara restrictii e posibil sa fi avut mai multi morti.
Si asa au fost probleme - sa nu uitam de locurile limitate la ATI. Daca se imbolnaveau mai multi, se umpleau spitatele pana la refuz si daca aveai nevoei de spitalizare, ptr orice boala, nu aveai cum sa beneficiezi de ea.

#2055
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
E posibil? Cert ca asa ar fi fost.

View PostLunaCrystal, on 22 februarie 2023 - 14:24, said:


Pai chiar am avut exces de mortalitate in Romania in primii 2 ani de pandemie, alte tari il au acum, totul se compenseaza/amana dar in final se echilibreaza.

Pana la urma, mai repede sau mai tarziu, tot te duci.

#2056
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabancor, on 21 februarie 2023 - 12:27, said:

Ai zis că „toate celalalte scenarii si abureli sunt doar in imaginatia unora”.
Da, scenariile chiar sunt abureli adica mintea se joaca cu cat stie si cu impresiile personale nu cu ce se intampla in mod real si genereaza extrapolari. Cand am spus efectele care nu au relevanta inseamna neglijabile, adica asa trebuie citit. In majoritatea lumii scaderea de la inceputul pandemiei a urmat de o revenire rapida deci nu poti da vina pe asta pentru inflatie. In China de ex economia a duduit in pandemie, lucrau baietii cu masti si toate cele. Mai mult inflatia nu e la fel peste tot, in 2022-2023 tinde sa fie mare doar acolo unde energia e scumpa si exista dependenta.
In rest am citat deja o sursa catre un expert care a explicat ce e cu inflatia, vezi mesajele anterioare, hai sa revenim la covid... si perspectivele de viitor mai ales in contextul in care un alt virus bate la usa, in Spania cel putin. (ravv/marv).

Edited by andreic, 25 February 2023 - 11:29.


#2057
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

View Posteiffel, on 22 februarie 2023 - 15:44, said:

Problema e ca fara restrictii e posibil sa fi avut mai multi morti.
Si asa au fost probleme - sa nu uitam de locurile limitate la ATI. Daca se imbolnaveau mai multi, se umpleau spitatele pana la refuz si daca aveai nevoei de spitalizare, ptr orice boala, nu aveai cum sa beneficiezi de ea.
La noi tot timpul erau pline
https://spotmedia.ro...ecurs-de-2-luni

#2058
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostEpdm, on 19 februarie 2023 - 20:28, said:

Un singur exemplu, mai multe le gasesti la un click distanta:

https://www.macrotre...ical-chart-data

Preturile au sarit in aer inainte de razboiul cretinului.

Esti cam putinist undercover.

#2059
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posteiffel, on 22 februarie 2023 - 15:44, said:

Problema e ca fara restrictii e posibil sa fi avut mai multi morti.
Si asa au fost probleme - sa nu uitam de locurile limitate la ATI. Daca se imbolnaveau mai multi, se umpleau spitatele pana la refuz si daca aveai nevoei de spitalizare, ptr orice boala, nu aveai cum sa beneficiezi de ea.

Asta a fost de fapt problema reala, ca veneau prea multi in stare grava la ATI si sistemul sanitar nu mai putea face fata. Din acest motiv eu sustin masurile de tip lockdown/carantina sau alte masuri care limiteaza contactul uman gen inchis restaurante, pub-uri, concerte, etc. Daca, prin absurd, nu am fi avut aceasta problema, atunci nici macar aceste masuri nu s-ar mai fi justificat. Dar daca nu s-ar fi ajuns la "umplutul" spitalelor cu bolnavi COVID atunci virusul asta nu ar mai fi fost considerat o mare problema.

Deci totul Ok in ceea ce priveste lockdown-ul, din punctul meu de vedere. Abuzurile au inceput cand s-a impus masca, in unele tari cretine chiar si in exterior, si apoi dupa ce a aparut vaccinul si s-a impus si el, in majoritatea cazurilor in mod mascat prin certificatele de vaccinare. In realitate vaccinatii se infectau si transmiteau virusul intr-o veselie, deci masura inutila si abuziva.

Edited by e2k, 26 February 2023 - 12:52.


#2060
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 15.01.2017

radu2014 said:

1677406702[/url]' post='29786543']
Esti cam putinist undercover.
Bp

Edited by Epdm, 26 February 2023 - 13:34.


#2061
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,230
  • Înscris: 29.12.2006
Un accident în laborator - concluziile unui raport al SUA despre cauza cea mai probabilă a pandemiei de Covid izbucnită în China


Departamentul Energiei din Statele Unite a ajuns la concluzia că pandemia Covid-19 a izbucnit cel mai probabil în urma unui accident într-un laborator din China, potrivit unui raport clasificat furnizat recent Casei Albe și unor membri cheie ai Congresului

Noua concluzie a Departamentului pentru Energie, care anterior era indecis asupra modului în care a apărut virusul, este menționată într-o actualizare a unui document din 2021 întocmit de biroul şefei serviciilor secrete americane, Avril Haines.

Astfel, Departamentul pentru Energie se alătură acum Biroului Federal de Investigații (FBI), afirmând că virusul s-a răspândit cel mai probabil în urma unui incident într-un laborator chinezesc. Alte patru agenții, împreună cu un grup național de informații, consideră în continuare că a fost probabil rezultatul unei transmisii naturale, iar două agenții sunt indecise.


Sursa: HotNews

#2062
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,092
  • Înscris: 27.02.2018
Trăgând linie după pandemia asta, rafila fiu de torționar s-a dovedit la fel de prost și incompetent că și restul tavarășilor roșii pesedezi, deci nicio surpriza plăcută din partea lui.
Și când ne spuneau că bezmeticul ăsta va fi catindatul lor la prezidențiale și că nu știu ce somitate în sănătate, mult mai bun decât Arafat.
Arafat și Isărescu, cu toate bubele lor, sunt și au fost mult peste ce ni se propunea în schimb în locul lor din partea diverșilor binevoitori, cum se vehicula pe timpul lui dragnea ca trepădușul discotecar rusofil orlando teodorovici să fie guvernator al BNR ha ha.

#2063
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Alte patru agenții, împreună cu un grup național de informații, consideră în continuare că a fost probabil rezultatul unei transmisii naturale, iar două agenții sunt indecise.

SI acum pe bune, cele 2 agentii care au venit cu rezultatul asta sunt FBI - care nu se ocupa de investigatii de genul asta si are atributii doar in U.S. ( adaca ear CIA era altceva ) si Departamentul ptr ENergie... care ce treaba are cu virusii nu stiu...

#2064
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmishuletzu, on 27 februarie 2023 - 13:53, said:

Trăgând linie după pandemia asta, rafila fiu de torționar s-a dovedit la fel de prost și incompetent că și restul tavarășilor roșii pesedezi, deci nicio surpriza plăcută din partea lui.
Prost nu e.
Se vede si din asta - https://www.hotnews....ministrului.htm

#2065
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,092
  • Înscris: 27.02.2018
N-o fi chiar așa prost rafila, dar ticălos este, ca tot comunistul. Oricum sănătatea este la pământ sub conducerea lui, că numai de șpăgi și pile se preocupă ăia din sistem.

#2066
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003

View Posteiffel, on 27 februarie 2023 - 13:54, said:

SI acum pe bune, cele 2 agentii care au venit cu rezultatul asta sunt FBI - care nu se ocupa de investigatii de genul asta si are atributii doar in U.S. ( adaca ear CIA era altceva ) si Departamentul ptr ENergie... care ce treaba are cu virusii nu stiu...
Plus faptul ca nu zice nimeni ca a fost fabricat. doar ca a fost cumva scapat.
Oricum, fara o baza de argumentatie plecata de la niste dovezi, e tra la la.

#2067
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

View Postlupini, on 27 februarie 2023 - 13:38, said:

Un accident în laborator - concluziile unui raport al SUA despre cauza cea mai probabilă a pandemiei de Covid izbucnită în China


Departamentul Energiei din Statele Unite a ajuns la concluzia că pandemia Covid-19 a izbucnit cel mai probabil în urma unui accident într-un laborator din China, potrivit unui raport clasificat



Cum adică raport clasificat?

Clasificat in ce categorii?

#2068
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005

View Posteiffel, on 27 februarie 2023 - 13:54, said:



SI acum pe bune, cele 2 agentii care au venit cu rezultatul asta sunt FBI - care nu se ocupa de investigatii de genul asta si are atributii doar in U.S. ( adaca ear CIA era altceva ) si Departamentul ptr ENergie... care ce treaba are cu virusii nu stiu...

Au treabă, stai liniștit că nu abuzează de banii contribuabililor cu chestii în afara obiectului de activitate cum se face la noi.

Totuși e de menționat că vin cu un studiu nou bazat pe date de laborator dar pe care îl încadrează la “low confidence”. Adică, nu au dovezi suficient de solide pentru o concluzie clară.

La un moment dat vor afla. Ipoteza este plauzibilă dar cu ce ne ajută? Se va interzice studierea virușilor în laboratoare? Nu cred. Se vor îmbunătăți procedurile de securitate? Cred că sunt deja foarte ridicate dar oamenii pot greși.  





#2069
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Și eu cred că virusul a fost scăpat din laborator. Au zis și australienii, s-a dat și la RAI. Dar ideea e că s-a mers pe burtă, că era vorba de China. Dacă făcea asta Irak, sau vreo altă țară de genul, intrau cu tancurile în secunda 2.

#2070
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Si TU crezi? Bine ca ne-ai spus, foarte interesant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate