Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1981
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, s-ar parcea ca ma iar Covidut...

Cand am ajuns acsa de la munca mi s-a parut ca am cwva febra si cum mai multi colegi ziceau ca au avut ceva frisoane iar o colega e acasa cu Covid mi-am facut un test rapid - prima data cand iese pozitiv la mine.

Am faut o programare pe site-ul DSP, sunt curios daca vin si cand...

#1982
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 eiffel, on 14 februarie 2023 - 19:20, said:

Am faut o programare pe site-ul DSP, sunt curios daca vin si cand...
Se mai ocupa astia ?

#1983
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu. Daca vad ca nu misca sun maine la ei si ma duc la Universitar sa ma testez.
Am completat formularul ptr acasa ca la spitale e pana la ora 18.

Maine sun si la MF sa vad ce zice.

#1984
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, deci ambulanta n-a vaenit ptr testare, am sunat la DSP si am anulat programarea ptr acasa si mi-am facut la spital la camera de garda.
Acum astept rezultatul...

Deja febra s-a cam dus, vedem diseara ce mai e.

#1985
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Valul 7 ? :P
https://www.hotnews....ani-scadere.htm
"Numărul cazurilor de gripă și viroză a crescut din nou, cu aproape 10%, după câteva săptămâni de scădere"

#1986
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006
Ce se mai face acum daca ai covid? Adica simptome si test facut acasa pozitiv.
Te mai testezi oficial, carantina, sau stai acasa o saptamana si aia e?

#1987
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Numai daca ai nevoie de CM iti trebuie test oficial.
Altfel faci ce iti trece prin cap, dar ar fi ok daca te-ai autoizola.

#1988
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normalse sta acasa 5 zile daca ai vaccin si 7 daca nu ai.

Testul oficial - daca vrei medicalul - ca inca e platit 100%.
Te programezi prin DSP - ori sa vina ambulanta acasa - cam greu - la mine au sunat dupa 2 zile - cerusem reprogramare si ma testasem deja - la o ora duap ce au sunat a venit si rezultatul prin SMS.
Interesant e ca a uitat tipa de la DSP sa anuleze programarea desi mi-a cerut nr ei...

Am ramas surprins ca nu am primit nimic pe mail - decizia de izolare ptr CM - dar au trimis direct la MF.- acu trebuie sa trec pe la el sa iau CM-ul.

 andreic, on 16 februarie 2023 - 17:44, said:

Valul 7 ? Posted Image
https://www.hotnews....ani-scadere.htm
"Numărul cazurilor de gripă și viroză a crescut din nou, cu aproape 10%, după câteva săptămâni de scădere"

Pai cred ca la mine a luat toata firma, altfel nu-mi explic cum a ajuns la mine.
Am avut un caz saptamana trecuta la alt etaj si n-am avut tangenta cu persoana. Si deja suntem 2 bolnavi testati pe etajul meu.
Restul n-au avut chef de teste desi se mai plangea unul de frisoane.

Acu vad ca a luat-o si maica-mea. desi ne-am izolat cum mi-a iesit pozitiv testul facut acasa. A doua zi deja avea febra. Deci a luat-o inainte sa am eu febra.

Ceva ciudat - toti avem febra doar seara. Dimineata - temperatura normala.

Apropo de articol, imi cam da cu virgula... :D

Quote

În această perioadă au fost raportate 2.773 de cazuri de gripă clinică la nivel naţional, față de 2.788 de cazuri în săptămâna precedentă.


#1989
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006
Fi-mea a venit de la ski cu covid. A avut acolo frisoane, varsaturi, stare nasoala, o zi, ieri. Azi a fost mai bine.
Izolare o saptamana, absolut.
La DSP nu raspunde nimeni, iar cand au raspuns au inchis telefonul. Asta e.

Edited by cumparator, 17 February 2023 - 18:14.


#1990
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai DSP-ul din ce oras ?

Ptr Bucuresti ai doua posibilitati - programare prin formular online - asa facusem ptr ambulanta - sau prin telefon - intra un robot si apesi tasta 1 si  raspunde un operator - la mine a durat cam 30 de secunde la 8.30 dimineata.

Sunt oricum in regim de relaxare...

Am stat vreo juma de ora la spital asteptand sa vina o asistenta sa ma testeze, ca nu era nimeni.
Plus ca acum au program redus.

#1991
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Chiar ca nu inteleg ce vor sa zica acuma :roflmao:

https://www.hotnews....ia-omenirii.htm
"China proclamă o „victorie decisivă” împotriva COVID-19: „Am creat un miracol în istoria omenirii”"

#1992
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Au făcut un virus foarte ieftin, pe care și-l permite oricine,

#1993
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

 andreic, on 17 februarie 2023 - 21:16, said:

Chiar ca nu inteleg ce vor sa zica acuma :roflmao:

https://www.hotnews....ia-omenirii.htm
"China proclamă o „victorie decisivă” împotriva COVID-19: „Am creat un miracol în istoria omenirii”"
Ce anume nu înțelegi?
La scurt timp după ce au renunțat la masurile cretine la care se inchina și secta locala a lui jumara, au învins și ei pandemia. S-au prins târziu fata de restul omenirii dar au înțeles pana la urma ca sectanții sunt rai.
Sectanți care plâng în pumni ca a căzut și ultimul.bastion. Nu mai au nimic, nici valuri,nici zerocovid în China, pana și marxista bătută în cap din noua zeelanda s-a declarat învinsă.
Pt chinezi e un miracol. Și-au dat seama cât de imbecili  au fost. E și asta un miracol. Acum câteva luni sudau în casa zeci și sute de milioane iar acum, după ce au aruncat la gunoi cioclii apocaliptici locali au scăpat și ei de pandemie.

Edited by remvirg, 17 February 2023 - 21:50.


#1994
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006

 eiffel, on 17 februarie 2023 - 18:23, said:

Pai DSP-ul din ce oras ?

Din Bucuresti.
La tasta 1 n-a raspuns nimeni. Sa scrii te rog ce tratament ti-au dat. Multumesc.

Edited by cumparator, 17 February 2023 - 22:39.


#1995
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006

 cumparator, on 17 februarie 2023 - 17:23, said:

Ce se mai face acum daca ai covid? Adica simptome si test facut acasa pozitiv.
Te mai testezi oficial, carantina, sau stai acasa o saptamana si aia e?
Nu mai exista carantina obligatorie chiar dacă ești pozitiv. Stai in carantina doar dacă vrei și cât vrei. Aaa și desigur mai stai in casa cât timp te simți prea rău pentru a ieși afară.

#1996
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 cumparator, on 17 februarie 2023 - 22:35, said:

Din Bucuresti.
La tasta 1 n-a raspuns nimeni. Sa scrii te rog ce tratament ti-au dat. Multumesc.

Pai puteai sa faci programarea ptr testare online.
https://dspb.ro/form...-test-covid-19/

Eu am sunat la ei pe urma ca sa o anuleze pe cea de ambulanta ca dura prea mult.
Stiam de data trecuta ca pe al 8-9 dimineata raspund foarte raoid :D

Niciun tratament. Ei fac testarea, Tratamentul ti-l da medicul de familie.
In cazul meu mi l-am serit singur ca aramas acelasi - tratamentul e simptomatic.
Ai febra - paracetamol
Tusesi - sirop de tuse
Samd.

Daca sunt si alte probleme gen tensiune si puls marite cel ma ibine suni la MF si ii zici.

Daca starea se agraveaza suni la 112.

 LunaCrystal, on 17 februarie 2023 - 22:43, said:

Nu mai exista carantina obligatorie chiar dacă ești pozitiv. Stai in carantina doar dacă vrei și cât vrei. Aaa și desigur mai stai in casa cât timp te simți prea rău pentru a ieși afară.
Acum ii zice izolare.
Vine SMS cu cat trebuie sastai daca ai iesit pozitiv - cum am zis mai sus 5/7 zile.
Nu te controleaza nimeni, dar daca e musai sa iesi e recomandabil totusi sa porti masca.

#1997
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 eiffel, on 17 februarie 2023 - 17:50, said:

Acu vad ca a luat-o si maica-mea. desi ne-am izolat cum mi-a iesit pozitiv testul facut acasa. A doua zi deja avea febra. Deci a luat-o inainte sa am eu febra.
Parca se terminase covidul... ca ii dadeau unii stingerea pe aici ? Posted Image Iar e peste 3200 pe penultima saptamana (6-12) si sa vedem luni-marti ultimele date de la ms.

 remvirg, on 17 februarie 2023 - 21:43, said:

Pt chinezi e un miracol.
Eu cred ca tu nu intelegi miracolul la care fac ei referire... da culmea e ca incerci sa centrezi.
Asta ai vazut-o "rata de deces din cauza COVID-19 este „cea mai scăzută din lume”." Pai de ce tot abera lumea ca mor pe capete in ianuarie ca soc si groaza ca mortalitate in exces si alte aberatii ce cand eu spuneam ca iau masuri si controleaza situatia ? Posted Image Pai ce facem aici, judecam cu 2 masuri precum conspirationistii ?

Iote tara care controleaza bine situatia, India... dupa 44 milioane cazuri si jumatate de milion de decese... +117 cazuri noi ieri.

Edited by andreic, 18 February 2023 - 15:10.


#1998
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006

 andreic, on 18 februarie 2023 - 15:00, said:

Parca se terminase covidul... ca ii dadeau unii stingerea pe aici ? Posted Image Iar e peste 3200 pe penultima saptamana (6-12) si sa vedem luni-marti ultimele date de la ms.

Eu cred ca tu nu intelegi miracolul la care fac ei referire... da culmea e ca incerci sa centrezi.

Uite ca nici apocalipsa n-a venit dupa cum o prevesteau unii. :) Cat si-ar fi dorit restrictii n-a fost sa fie de data asta, nasol! O sa vina si primavara, apoi vara, mai o fustita scurta, mai un decolteu generos, tocuri, viata merge inainte, ce sa-i faci? Sa dea Domnul sa nu poarte masca, ca altfel ar trebui sa-si schimbe tinuta in sora medicala. :naughty:
Vaccinul "updatat" s-a cam fasait si ala, o sa vina iarasi vara, lumea va merge in vacanta, va iesi la terasa, lucrurile obisnuite, deja nimeni nu prea il mai baga in seama pe covidutz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate