Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1909
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Si eu am pus link catre un grafic (din pacate nu stiu sa il pun direct in postare) care ne arata ca excesul de mortalitate exista dar nu il depaseste pe cel din varfurile covid din perioada trecuta.
Dar asta se vede si pe All Ages din trimiterea ta.
Corect cred ca ar fi pe saptamani, nu CUMULAT!  Evident ca cel cumulat merge pe o traiectorie ascendenta, e firesc.

Apoi, eu cred urmatoarele: multi din cei morti acum sunt cei care au facut covid sau au long covid, doar ca sistemele sanitare mai bune din tarile respective sau chiar faptul ca s-au vaccinat le-a dat 1-2-3 ani in plus.

#1910
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009

View Postoaspetele, on 22 ianuarie 2023 - 09:56, said:

Si eu am pus link catre un grafic (din pacate nu stiu sa il pun direct in postare) care ne arata ca excesul de mortalitate exista dar nu il depaseste pe cel din varfurile covid din perioada trecuta.
Dar asta se vede si pe All Ages din trimiterea ta.
Corect cred ca ar fi pe saptamani, nu CUMULAT!  Evident ca cel cumulat merge pe o traiectorie ascendenta, e firesc.

Apoi, eu cred urmatoarele: multi din cei morti acum sunt cei care au facut covid sau au long covid, doar ca sistemele sanitare mai bune din tarile respective sau chiar faptul ca s-au vaccinat le-a dat 1-2-3 ani in plus.
  sau in minus, daca cumulat pe toate varstele ai acelasi rezultat in 2020, 2021 si 2022 ce inseamna asta ?
   De ce nu mai intereseaza pe nimeni din cei care inteleg si imbratiseaza stiinta sa explice ce se intampla?


#1911
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
De ce presupunerea mea nu ar fi valida?
Cu ce ar contrazice graficele respective?

#1912
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostAlecsgz, on 21 ianuarie 2023 - 15:21, said:

Asta cu fiecare opinie e importanta e cea mai mare prostie

Da tata opinii legate de cel mai bun vin cea mai frumoasa culoare si pizza cu ananas acceptam

Despre efectele vaccinului venind de la unii care scriau vasile in loc de ion la chimie ramai tata cu scola vietii a ta

Discutia era despre mortalitatea crescuta intr-o luna in unele tari din Europa. Oricine isi poate da cu parerea despre acest lucru iar in ceea ce priveste topicul nostru ne intereseaza daca acea crestere a mortalitatii are sau nu vre-o legatura cu pandemia de COVID.

In ceea ce ii priveste pe Ion si pe Vasile pe ei ii intereseaza doar sa existe "ceva", nu neaparat vaccin care sa puna capat pandemiei. Pe Ion si pe Vasile nu ii intereseaza parte stiintifica din spatele vaccinului ci doar daca el pune sau nu capat pandemiei. Evident ca raspunsul e nu, din pacate.

#1913
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Poste2k, on 22 ianuarie 2023 - 12:14, said:

Discutia era despre mortalitatea crescuta intr-o luna in unele tari din Europa. Oricine isi poate da cu parerea despre acest lucru iar in ceea ce priveste topicul nostru ne intereseaza daca acea crestere a mortalitatii are sau nu vre-o legatura cu pandemia de COVID.

Si luna urmatoare cum a fost? Dar cu 3 luni inainte? Putem trage niste concluzii legandu-ne de o luna?

#1914
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Si luna urmatoare a fost mai mult
. datele sunt publice poti sa te apuci sa faci grafice. Problema e ca datele sunt publicate de guverne. adica de politicieni.

#1915
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Si interpretate de baeti care abia au trecut clasa.

#1916
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Cu jigniri........orice tampit poate sa arunce. Posted Image

#1917
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 23 ianuarie 2023 - 20:38, said:

Si interpretate de baeti care abia au trecut clasa.
Corect. Interpretari viciate penibile menite sa curbeze realitatea catre conspiratii.

Covid bate in retragere, cazuri in scadere, saptamana trecuta 2968... in jur de 420 cazuri pe zi.
"În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 în prezent este de 906.De
asemenea, la ATI, sunt internate 111 persoane. Dintre cei 111 pacienți internați la ATI, 97 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați în prezent, 67 sunt minori, toți fiind internați în secții."

In schimb gripa creste puternic, ne apropiem de 200000 cazuri pe spatamana (suntem pe la 180-190k), mai tare decat aveam in covid in perioada maxima. Si pe langa astea o gramada de viroze respiratorii nongripale gen virus sincitial.

Edited by andreic, 24 January 2023 - 22:21.


#1918
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 25.05.2005
Andreic, ești destul de preocupat de nevaccinații de la ATI.

De fiecare datã, voit sau nu, faci aceeași greșealã de logicã pe care o fac și autoritãțile (astea o fac voit evident). Și anume iei 100 de oameni de la ATI “snapshot azi” zici cã 80 erau nevaccinați de unde rezultã clar cã vaccinul i-a salvat pe mulți de la a ajunge la ATI.

Dacã vrei sã fii corect comparã, pe categorii de vârstã dintr-o populație, procente. De exemplu: din 500.000 de oameni peste 70 ani, din care 200.000 vaccinați si 300.000 nevaccinați au ajuns la ATI 500 pe durata unui an datoritã Covid. Din cei 500, 400 erau nevaccinați si 100 erau vaccinați. Rapoartele corecte sunt 400 din 300.000 vs 100 din 200.000.

Același calcul și pentru 30-40 ani…etc

E f importanta categoria de vârstã. Cã nu e același risc de ATI la 17 ani vs 86 indiferent dacã ești vaccinat sau nu.

În felul acesta, raportul autoritãților ar fi sincer și de ajutor. Ar rezulta ca dacã ai peste 70 ani riscul de a ajunge la ATI fãrã vaccin e de vreo 3 ori mai mare dar la 30 ani de doar de vreo 0.2 ori mai mare.

Ca sã știe omul, în funcție de vârstã și de starea de sãnãtate cât conteazã vaccinul în diminuarea riscului.

#1919
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postalexmohora, on 25 ianuarie 2023 - 00:21, said:

[...]Ca să știe omul, în funcție de vârstă și de starea de sănătate cât contează vaccinul în diminuarea riscului.

Bine bre, și cu milioanele de doze plătite și nefăcute ce să facă? Dar cu restul vaccinurilor voit prezentate ca obligatorii?

Și "datorită Covid" e un termen disputat - e suficient să iasă un test rapid pozitiv? Sau doar o analiză mai detaliată ?
Ideal da, ar trebui publicate seturi de date de statistică dar suntem în țara unde transparența provoacă coșmare mai-marilor șefi

#1920
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdalu364, on 24 ianuarie 2023 - 18:24, said:

Cu jigniri........orice tampit poate sa arunce. Posted Image

Realitãțile nu pot fi jigniri.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 January 2023 - 02:26.


#1921
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postalexmohora, on 25 ianuarie 2023 - 00:21, said:


Ca să știe omul, în funcție de vârstă și de starea de sănătate cât contează vaccinul în diminuarea riscului.
Poi iti spun eu, ca e simplu.
Cu cat esti mai in varsta, conteza mai mult.
Cu cat esti mai bolnav (citeste boli cronice), cu atat conetaza mai mult.

#1922
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postalexmohora, on 25 ianuarie 2023 - 00:21, said:

Andreic, ești destul de preocupat de nevaccinații de la ATI.

De fiecare dată, voit sau nu, faci aceeași greșeală de logică pe care o fac și autoritățile (astea o fac voit evident). Și anume iei 100 de oameni de la ATI “snapshot azi” zici că 80 erau nevaccinați de unde rezultă clar că vaccinul i-a salvat pe mulți de la a ajunge la ATI.

Dacă vrei să fii corect compară, pe categorii de vârstă dintr-o populație, procente. De exemplu: din 500.000 de oameni peste 70 ani, din care 200.000 vaccinați si 300.000 nevaccinați au ajuns la ATI 500 pe durata unui an datorită Covid. Din cei 500, 400 erau nevaccinați si 100 erau vaccinați. Rapoartele corecte sunt 400 din 300.000 vs 100 din 200.000.

Același calcul și pentru 30-40 ani…etc

E f importanta categoria de vârstă. Că nu e același risc de ATI la 17 ani vs 86 indiferent dacă ești vaccinat sau nu.

În felul acesta, raportul autorităților ar fi sincer și de ajutor. Ar rezulta ca dacă ai peste 70 ani riscul de a ajunge la ATI fără vaccin e de vreo 3 ori mai mare dar la 30 ani de doar de vreo 0.2 ori mai mare.

Ca să știe omul, în funcție de vârstă și de starea de sănătate cât contează vaccinul în diminuarea riscului.

Da de ce sa nu ne spună și noua cine a ajuns la ATI datorită vaccinului. Ca dacă nu sunt, poate însemna ca vaccinul nu prea e periculos și atunci devine irelevant cit de eficient este.

#1923
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 24.07.2022
uk are mortalitate excesiva de 20%, record national, ajung pre antibiotice in curand. printre cei mai vaccinati, deci nu e de la covid...da...dar si in alte tari vestice e nasol. deci Romania sta binisor momentan: https://news.sky.com...-blame-12780446


pt comentarii savuroase recomand aici: https://www.dailymai...estigation.html

Edited by Punter, 25 January 2023 - 08:20.


#1924
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalexmohora, on 25 ianuarie 2023 - 00:21, said:

Dacă vrei să fii corect compară, pe categorii de vârstă dintr-o populație, procente.
Pai nu comparam asa ca nu avem de ce, ideea este sa ne limitam strict la cei ajungi in ATI. La ceilalti e deja evident si nu are rost.
Eu am citat comunicatul oficial de la institutia lui Rafila.

Edited by andreic, 25 January 2023 - 08:28.


#1925
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Uuups, Kim nu prea e de acord cu relaxarea chinezilor... :roflmaofast:

https://www.hotnews....espiratorii.htm
"Coreea de Nord și-a pus în carantină capitala din cauza unei „boli respiratorii”"

Edited by andreic, 25 January 2023 - 10:56.


#1926
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
victor pitura retinunt de DNA pt afaceri cu mastile
https://www.gsp.ro/f...sar-686694.html

Sa speram ca ii va urma si toata gasca de excroci care ne baga pe gat masti , viziere, corturi,izolete si alte chestii nefolositoare si de calitate indoielnica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate