Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1891
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Mod edit:

ATENTIE!
Orice fake news legat de Coronavirus si teorii ale conspiratiei pe subiectul asta (ex: Coronavirus=retele 5G, Coronavirus=Bill Gates) vor fi sterse pe loc!
Deasemenea, nu vor fi permise informatiile false/senzationaliste sau fara o sursa identificabila si credibila privind:
- virusul SARS-CoV-2 sau oricare altul din grupul Coronavirus
- gripa sau oricare virus din familia Orthomyxoviridae
- vaccinuri (de orice tip, pentru imunizarea la SARS-CoV-2 sau orice alt virus)

Este strict interzisa postarea de:
- tratamente neoficiale pentru COVID-19 (scheme de tratament "pe surse", medicamente/substante neomologate sau a caror eficacitate nu a fost dovedita, etc)
- informatii care descurajeaza alti membri de la a primi tratament de specialitate

Insistentele vor fi sanctionate. Situatia este oricum suficient de complicata, sa raspandesti asa ceva acum este de-a dreptul criminal.
Aici se incadreaza si afirmatiile care pun la indoiala existenta virusului sau utilitatea purtarii mastilor (inclusiv afirmatii ca ar fi nociva sau incurajarea purtarii incorecte), sau instiga la nerespectarea masurilor de prevenire COVID in vigoare la momentul respectiv.

https://forum.softpe...ake-news-urile/

Edited by iladi, 18 January 2023 - 11:19.


#1892
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Am un vecin care regreta amarnic ca s-a vaccinat, ca acum nu mai vede bine cu ochelarii pe care-i are de dinainte de pandemie.

Edited by cumparator, 18 January 2023 - 11:14.


#1893
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 24.11.2006
Sa se duca la oftalmolog, o pereche de ochelari e garantata 2 ani de zile, un control oftalmologic trebuie facut o data pe an, mai ales daca porti ochelari. Hai sa spunem ca toate problemele de sanatate sunt din cauza vaccinului.

#1894
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
"o sursa identificabila si credibila"
defineste asta...altfel se poate cataloga drept cenzura...pumnul in gura etc.

#1895
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgogutu77, on 18 ianuarie 2023 - 10:27, said:

Primii care au tras alarma, au fost cei din companiile de asigurari de viata.
Povesti conspirationiste.

#1896
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Postandreic, on 18 ianuarie 2023 - 14:05, said:


Povesti conspirationiste.

Poate aduci si argumente pentru declaratia ta. altfel e doar fake news. Astea sunt date oficiale UE:

https://ec.europa.eu.../ddn-20221216-1

#1897
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Or fi date oficiale ale UE dar ce vrei sa demonstrezi cu ele? Scrie acolo ca aia au murit din cauza efectelor vaccinului anti-COVID? Sau ca au murit cumva din cauza COVID-ului? Asta scrie:

Please note that while a substantial increase in excess mortality largely coincides with the COVID-19 outbreak, this indicator does not discriminate among the causes of death and does not identify differences between sex or age.

Datele astea le poti intepreta cum iti convine si in cele mai multe cazuri e greu ca altcineva sa confirme sau sa infirme ceea ce ai spus. Daca esti anti masuri COVID poti spune ca aia au murit din cauza vaccinului sau din cazua virusului si vaccinul nu i-a salvat.

Colegul @vrajitoruldinoz spune: In rest, articolul ăla cu mortalitatea e prostie maxima. Pai la aia mor ca au de unde, ai noștri sunt morți demult.

Puteti sa spuneti orice vreti atata daca pare cat de cat logic in legatura cu acele date. Posted Image

Edited by e2k, 18 January 2023 - 21:48.


#1898
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009

View Poste2k, on 18 ianuarie 2023 - 10:48, said:

Pai da dar nu o sa vezi niciodata cauza mortii: Vaccin. Vaccin-ul sau chiar si COVID-ul pot sa determine aparitia unor boli si bolile alea sunt scrise acolo. De exemplu daca un vaccin oarecare are ca efect secundar afectiuni cardiace si cineva face vaccinul si moare de o astfel de afeciunne atunci la cauza mortii o sa fie scrisa afectiunea si nu vaccinul.
   Pai da, dar macar nu a murit de covid sau cu covid ca nici nu mai stiu cum e acum la moda.

Edited by axxel4you, 18 January 2023 - 22:48.


#1899
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005
Excesul de mortalitate este cert, fiind o chestie mãsuratã conform regulilor statistice la nivel UE. Din materialul UE de mai sus reiese cã nu a fost constant de la lunã la lunã versus perioada de referințã.

Sunt convins cã se cunoaște cât din acest exces reprezintã persoane vaccinate și cât nu. Se cunoaște și câți au trecut prin boalã și câți nu.

Adicã se poate determina dacã existã o corelație între rata de vaccinare și excesul de mortalitate sau între trecerea prin boalã și excesul de mortalitate. Lipsa corelației —> nu e de la vaccin sau de la boalã.

Poate pur și simplu populația UE a trecut printr-un mare stres cu aceastã pandemie, cu rãzboiul cu prețurile la utilitãți. De aici multe probleme de sãnãtate care nu au putut fi adresate la timp, accesul la sistemul sanitar fiind limitat—> mai multe decese versus perioada cu care comparãm, una mult mai liniștitã.


#1900
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Au fost multi pacienti nediagnosticati, netratati la timp, care au murit in timpul pandemiei si in ultimul an. Ce e asa un mister?

#1901
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
@e2k: Nu se stie de ce e mortalitatea excesiva. cel mai probabil din cauza coincidentei. e doar o coincidenta ca sute de oameni se prabusesc din senin.

Alta stire: Cel puțin șase clãdiri BBC din Marea Britanie au fost acoperite cu pancarte și fotografii ale persoanelor care au murit din cauza vaccinului COVID. Informația a fost publicatã de Thegatewaypundit.

In SUA se duce un proces impotriva celor care au cenzurat stirile despre covid si despre vaccinuri.



#1902
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgogutu77, on 19 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Alta stire: Cel puțin șase clădiri BBC din Marea Britanie au fost acoperite cu pancarte și fotografii ale persoanelor care au murit din cauza vaccinului COVID. Informația a fost publicată de Thegatewaypundit.
Au si ei Sosoace si daci liberi.

#1903
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgogutu77, on 18 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Poate aduci si argumente pentru declaratia ta. altfel e doar fake news. Astea sunt date oficiale UE:
Eu n-am contrazis datele UE, am vorbit de conspiratia ta cu  "Primii care au tras alarma, au fost cei din companiile de asigurari de viata."
A fost pandemie si inca este, deci mortalitatea va fi oricum in exces.

Edited by andreic, 20 January 2023 - 23:03.


#1904
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View Postgogutu77, on 19 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Alta stire: Cel puțin șase clădiri BBC din Marea Britanie au fost acoperite cu pancarte și fotografii ale persoanelor care au murit din cauza vaccinului COVID. Informația a fost publicată de Thegatewaypundit.

Si asta e o dovada?
https://ec.europa.eu.../ddn-20221014-1

Sorry, nu stiu cum sa pun graficul.

Monthly excess mortality
(% of additional deaths compared with average monthly deaths in 2016-2019)

Edited by oaspetele, 21 January 2023 - 10:01.


#1905
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View Poste2k, on 18 ianuarie 2023 - 10:38, said:

Nu e prostie. Poate fi si ce zici tu dar mortalitatea poate fi si de la vaccin. Poate sa fie si de la COVID ca afectiune pe termen lung. Poate sa nu aiba nicio legatura cu vaccinul sau cu boala COVID. Dar fiecare isi poate expirma opinia. Evident ca sustinatorii vaccinului vor spune ca nu e de la el iar cei ce sunt impotriva vaccinului vor da vina pe el pentru acele morti.

Asta cu fiecare opinie e importanta e cea mai mare prostie

Da tata opinii legate de cel mai bun vin cea mai frumoasa culoare si pizza cu ananas acceptam

Despre efectele vaccinului venind de la unii care scriau vasile in loc de ion la chimie ramai tata cu scola vietii a ta


View Postpasilla, on 19 ianuarie 2023 - 21:08, said:

Au si ei Sosoace si daci liberi.
Nu ai auzit de thegatewaypundit?

https://en.wikipedia..._Gateway_Pundit

Jurnalisti mai de calitate nu exista. Eu un singur nene ce publica chestii false din 2004

Edited by Alecsgz, 21 January 2023 - 15:24.


#1906
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009

View Postoaspetele, on 21 ianuarie 2023 - 10:01, said:


Si asta e o dovada?
https://ec.europa.eu.../ddn-20221014-1

Sorry, nu stiu cum sa pun graficul.

Monthly excess mortality
(% of additional deaths compared with average monthly deaths in 2016-2019)

Asta de ce nu bagi in seama ca este pe ani, nu pe luni ?

Attached Files



#1907
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Habar nu am ce vrei sa spui cu asta si la ce din textul citat te-ai referit.. Tradu.

#1908
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
Am extras un print screen de la adresa asta  https://www.euromomo...graphs-and-maps , ti-am facut si cu sagetele colorate ca sa intelegi cat de nasol stam la finalul lui 2022 cu excess mortality si tu ai gasit o scuza intr-un link in care explica ca excess mortality este din cauza ca vara este cald .
   Pentru o persoana care intelege stiinta ar fi normal sa reusesti sa citesti un amarat de grafic in care apar informatii. Poate @maccip se descurca mai bine cu cititul unui grafic si-ti explica si tie ce bine ne situam la finalul lui 2022.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate