Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1855
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMatrix40, on 16 ianuarie 2023 - 01:07, said:

Sunt total de acord cu tine.
Doar ca s-a considerat ca oamenii sunt prosti si trebuie sa decida altii pentru ei... Ca la vite...
Mare greseala, s-a pierdut increderea in autoritati si sistemul medical.

Aolo, ce-am mai ras. Auzi, s-a pierdut increderea in sistemul romanesc de sanatate. Posted Image Posted Image Posted Image

#1856
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMount_Yerrmom, on 15 ianuarie 2023 - 22:52, said:

Avand in vedere antecedentele astora de la Pfizer, probabil ca vaccinul va creste atat apetenta sexuala cat si fertilitatea pe termen lung a astora vaccinati

Ceilalti, avand in vedere ca oricum o aveau mica, ghinion

Esti vaccinat si ai constat o diferenta notabila? Cu cate doze? Nu de alta, dar la mine dupa trei doze de Pfizer tot la fel a ramas. :lol: Iti dai seama daca era sa fie efectul asta secundar ce cozi erau sa fie la centrele de vaccinare?

#1857
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai a fost postat un link mai demult - niste cercetatori britanici au facut un studiu cica pe bune.
Si efectul a fost cresterea fertitlitatii...

#1858
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006
Eu ma refeream la partea a doua a discutiei. :naughty:

#1859
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 16 ianuarie 2023 - 11:38, said:

Pai a fost postat un link mai demult - niste cercetatori britanici au facut un studiu cica pe bune.
Si efectul a fost cresterea fertitlitatii...
Unu la noi vedea mai bine, si-a facut 5 vaccinuri :)

View Postoaspetele, on 16 ianuarie 2023 - 06:57, said:

Na, un comportament normal al oamenilor ar fi fost sa se izoleze (nu la nivel de carantina, dar sa isi rareasca cat mai mult contactele sociale) macar o perioada.
Actionand asa, lucrurile ar fi putut fi gestionate fara masuri exagerate.
Lumea are impesia ca la noi masurile au fost ca in tarile mai dezvoltate de la vest adica cam asa:

Attached File  anti covid 1.jpg   53.62K   35 downloads Attached File  anti covid2.jpg   60.34K   36 downloads

:roflmao:

#1860
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View PostMatrix40, on 15 ianuarie 2023 - 21:02, said:

Vorbeste acum la Aleph news, o jurnalista care dupa doza booster cu Pfizer i s-a umflat capul luni de zile anul trecut. Cica acum e oarecum acceptabil, i se umfla doar o data pe luna putin timp...
In Romania nu i-a dat niciun medic niciun raspuns, doar in Turcia a gasit o clinica care a intrebat-o din prima daca s-a vaccinat cu Pfizer si daca are doza booster. Cica aia aveau mii de cazuri de genul asta dupa vaccinarea cu Pfizer.

Pacat ca nu exista un dispozitiv capabil sa faca poze sa dovedesti ce spui. Ceva prin care sa arati poze cu capul ala umflat. Sunt curios daca jurnalistii or avea asa ceva. Cel mai mult imi place ca toti anti vaccinistii care nu au facut vaccin acu zic ca au facut vaccin si au tot felul de efecte adverse

Si normal ca aia de la clinica aveau sute mii aproape milioane de cazuri. E plina lumea de nepotu lui vecinul lui varu lui unchiu. Iti dai seama atatea cazuri si reusesc astia sa ascunda tot. Tot bah

Acu 2 ani aceleasi persoane cunoasteau oameni ce au murit in accidente de masina dar au fost bagati la covid

Normal ca in pandemie acuzati ca baga orice boala la covid

Asta faceti voi acuma. Orice mort orice se intampla la vaccinati e de la vaccin. In Romania pana in 2020 nu s-a murit de inima

Edited by Alecsgz, 16 January 2023 - 15:26.


#1861
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,539
  • Înscris: 28.12.2005
sa nu-i uitam p-aia care primeau bani de la medici ca sa declare covidul drept cauza decesuluiPosted Image
bine, nu e niciunul de pe forum, dar sunt unii, care stiau pe unii, care stiau pe unii, care...

#1862
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
le dadea uniunea ieoropeana bre...

#1863
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Postmiki07, on 11 ianuarie 2023 - 16:46, said:



Dar tu stii care a fost procentul de reactii adverse din totalul celor vaccinati? Eu, dupa vaccin, am avut (la a treia doza) doua zile de febra.

Dupa infectarea cu COVID am avut o luna de oboseala crunta, dezorientare si astenie. Cred ca a fost mai nasol dupa COVID.

si covidu a fost inainte sau dupa vaccinare?
ca eu nu am avut nici vaccin nici covid, si nu am avut home office decat putin.

#1864
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postgogutu77, on 16 ianuarie 2023 - 17:25, said:

si covidu a fost inainte sau dupa vaccinare?
ca eu nu am avut nici vaccin nici covid, si nu am avut home office decat putin.

Dupa, ca am avut Omicron. Nu stiam ca am COVID, daca nu ma testam. Eu credeam ca e de la stomac.

Edited by miki07, 16 January 2023 - 20:41.


#1865
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Rafila despre fetita cu corneea arsa: "într-o încăpere în care circula aerul, lampa cu ultraviolete nu-i nocivă"

Cretinul sustine ca daca bante vantul nu se vede soarele.

https://www.hotnews....-demisionat.htm

#1866
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007
Pai unde spune asta, ca în link-ul ala nu apare asa ceva?
Dacã a declarat asa ceva ... noaptea mintii

#1867
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postremvirg, on 17 ianuarie 2023 - 02:28, said:

Pai unde spune asta, ca în link-ul ala nu apare asa ceva?
Dacã a declarat asa ceva ... noaptea mintii
La tembelizor.

#1868
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

View Postun_el, on 16 ianuarie 2023 - 10:13, said:

Esti vaccinat si ai constat o diferenta notabila? Cu cate doze? Nu de alta, dar la mine dupa trei doze de Pfizer tot la fel a ramas. Posted Image Iti dai seama daca era sa fie efectul asta secundar ce cozi erau sa fie la centrele de vaccinare?


Ne pare rau ca ai fost dezamagit, dar Pfizer are si produse de specialitate.

View Postnoris08, on 15 ianuarie 2023 - 22:33, said:

Aia e!
Rămân doar cei mai inteligenți pe planeta.
Acum rămâne de văzut dacă sunt aia care se vaccinează, sau aia care nu.


Raspunsul e evident dupa orice statistica.

#1869
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Raportul oficial al Uniunii Europene aratã o creștere cu 10% a mediei mortalitãții excesive în țãrile din bloc, pentru octombrie 2022 fațã de media perioadei precovid 2016-2019. România și Bulgaria sunt singurele țãri care nu au avut mortalitate excesivã în octombrie.

#1870
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai eu ma tot uit la statistici - de luni bune ne invartim pe la 500 de cazuri pe zi.
Saptamana trecuta au fost 3400.

View PostPatefon, on 17 ianuarie 2023 - 04:12, said:

La tembelizor.

Pai conteaza si postul... Ca daca e RTV...

#1871
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postgogutu77, on 17 ianuarie 2023 - 08:54, said:

Raportul oficial al Uniunii Europene arată o creștere cu 10% a mediei mortalității excesive în țările din bloc, pentru octombrie 2022 față de media perioadei precovid 2016-2019. România și Bulgaria sunt singurele țări care nu au avut mortalitate excesivă în octombrie.

Tot vad asta. Ce credeti ca inseamna? Ca au murit aia din cauza vaccinului? Iar la noi au murit mai putini pentru ca ne-am vaccinat mai putin? Nimeni nu stie si probabil ca nimeni nu va sti care sunt efectele pe termen lung ale vaccinului COVID dar 10% mi se pare prea mult sa fie de la vaccin. Probabil ca sunt alte cauze. De la COVID n-ar trebui sa mai fie pentru ca din cate stiu nu mai mor asa de multi oameni. Dar poate ma insel ca nu m-am mai uitat pe statistici.

Dar ca regula generala eu cred ca vaccinarea trebuie evitata pe cat posibil cu exceptia cazurilor in care vorbim de virusi foarte periculosi pentru care exista vaccin foarte eficient, gen rabie, poliomielita, etc. In rest trebuie evaluate riscurile inainte de vaccinare. In cazul vaccinurile anti-COVID ele ar fi trebuit recomandate persoanelor vulnerabile, gen persoane batrane sau persoanelor care sufera de boli care pot face COVID-ul mai grav. In rest pentru polulatia tanara si sanatoasa ar fi trebuit lasata fiecare persoana sa decida. Certificatele de vaccinare adica vaccinarea obligatorie mascata si vaccinarea obligatorie propriu-zisa (din cateva tari) nu au lasat oamenii sa decida si sa evalueze riscurile.

Dupa parerea mea vaccinarea obligatorie (propriu-zisa sau mascata) sau tratatmentele obligatorii se justifica doar cand exista un mare pericol pentru sanatate publica gen pandemie pentru care exista un vaccin sau un alt tip de tratament cu eficienta aproape de 100%.

Edited by e2k, 17 January 2023 - 10:21.


#1872
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

View Postpasilla, on 15 ianuarie 2023 - 15:36, said:


Cu argumente si solutii.
Cand oamenii nu inteleg, de ex, de ce nu s-a putut circula noaptea, atunci critica aia e neproductiva.
Ca tu ai inteles-o,da umbla virusul noaptea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate