Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1297
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Posteiffel, on 06 decembrie 2022 - 11:58, said:

Cine a zis ?
Nu prea a circulat ultimii ani din cauza de masca.
Acum e la liber.

Se poate demonstra cu o portie mare de fasole, ca masca nu are niciun efect

#1298
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu. Nu se poate demonstra.

#1299
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgogutu77, on 12 decembrie 2022 - 16:34, said:

Se poate demonstra cu o portie mare de fasole, ca masca nu are niciun efect

Ce treaba are masca chirurgicala cu fasolea? Daca ai probleme de genul asta iti poti lua cu incredere o masca contra gazelor pentru ca de aia se numeste asa fiind si mult mai complexa fata de o masca chirurgicala obisnuita. In rest esti total pe langa subiect. Masca te protejeaza, nu in totalitate dar te protejeaza. Tu de ce ai impresia ca au izbucnit acum virozele respiratorii? O posibila cauza poate sa fie si portul mastilor timp de doi ani de zile. Organismul s-a obisnuit sa fie protejat si in momentul de fata orice guturai mai serios il pune in dificultate. Tu ai impresia ca in Japonia cetatenii poarta de atat amar de vreme masca doar pentru a se afla in treaba?
Daca ai ceva de spus la subiect spune, daca nu lasa mistourile ieftine.

#1300
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMaskatu, on 28 noiembrie 2022 - 14:56, said:

Sa stea in case, ca de la ei a plecat totul. Ar trebui sa plateasca daune fiecarui stat. Au murit o gramada de oameni din cauza lor cu maimutele lor si liliecii lor si ce rahat mai fac ei in laboratoare.

Da chiar
Asta e o discuție interesanta, eu am și ridicat subiectul atunci în primele luni de pandemie.

Dacã fãcea nefãcuta.asta o alta țarã, era deja în default. Ce a.facut China este echivalentul declanșãrii unui rãzboi mondial, scãpat un virus ce a.omorit 6,6 milioane de oameni, și asta e o cifrã așa,mult sub realitate.

Și daunele economice sunt incomensurabile, din cauza lockdown și tot. Inflația rezultatã este un efect ce ne va urmãri ani de zile, poate zeci de ani. Un dolar din 2040 probabil cã va valora.doar.cat 50.de.centi de azi

#1301
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postun_el, on 12 decembrie 2022 - 16:07, said:

Asa, si? Inchidem totul? Din nou?
De ce ti-e asa teama... deocamdata nu e nicio problema, cand se va decide ceva se va face pe baza datelor si a riscului, se va executa si gata Posted Image
In Japonia poarta toata lumea deja si nu se sperie nimeni. Pana si angajatii de la acvarii care lucreaza in apa, cu focile si leii de mare poarta... si nu se sperie ca se uda si stii tu teoriile alea penibile ale antimasuristilor :roflmao:

Edited by andreic, 12 December 2022 - 18:04.


#1302
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postandreic, on 12 decembrie 2022 - 17:59, said:


De ce ti-e asa teama... deocamdata nu e nicio problema, cand se va decide ceva se va face pe baza datelor si a riscului, se va executa si gata Posted Image
In Japonia poarta toata lumea deja si nu se sperie nimeni. Pana si angajatii de la acvarii care lucreaza in apa, cu focile si leii de mare poarta... si nu se sperie ca se uda si stii tu teoriile alea penibile ale antimasuristilor :roflmao:
Nu e nimic penibil,masca uda nu mai protejeaza ci devine focar de infectie nu de protectie

#1303
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Hai ca acusi vine si MERS -ul. Cica ar fi deja cazuri in UK.

https://metro.co.uk/...ptoms-17917708/

#1304
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Poate MERS 2 :P

#1305
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View PostNFS01, on 12 decembrie 2022 - 20:57, said:

Nu e nimic penibil,masca uda nu mai protejeaza ci devine focar de infectie nu de protectie
Fii domle serios. Masca e foarte utila în apa și mai ales sub apa. Te protejeazã de particulele alea pline de covid. Ce, nu crezi?

#1306
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Deja sunt cateva saptamani de cand nemtii sunt rugati sa poarte din nou masca in mijloacele de transport in comun, 99% o fac.

#1307
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNFS01, on 12 decembrie 2022 - 20:57, said:

Nu e nimic penibil,masca uda nu mai protejeaza ci devine focar de infectie nu de protectie

De unde ai dedus prostia asta? Liceul la seral loveste din nou! :D
Nue la fel de buna ca masca uscata dar e mult mai buna decit fara masca. Sunt o multime de studii facute pentru efeicienta mastii, dar si intuitiv e destul de clar ca picaturile de saliva si muci nu trec pin masca asa usor, in plrimul rind la expeditor dar si la destinatar.

#1308
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postandreic, on 12 decembrie 2022 - 17:59, said:

De ce ti-e asa teama... deocamdata nu e nicio problema, cand se va decide ceva se va face pe baza datelor si a riscului, se va executa si gata Posted Image

Nu cred ca se va mai decide nimic. Nici una dintre masurile luate nu a ajutat la oprirea pandemiei asa ca nu are nici-un rost sa se mai impuna vre-o restrictie. Inteleg ca nu exista solutii si ca s-a incercat cu masca, distantarea sociala, lockdown si alte masuri din astea. Nimic n-a functionat asa ca nu mai are rost sa se mai foloseasca aceste masuri. Unii vor spune ca fara aceste masuri ar fi fost mai rau, poate ca e adevarat insa astea sunt doar niste speculatii. Eu sper ca politicienii si-au invatat lectia si vor inceta sa mai foloseasca masurie din astea care nu pot pune capat unei pandemii.

Ma rog daca apare un virus nou (nu COVID) care pare periculos inteleg ca in prima faza se se impuna lockdown-ul si alte masuri restrictive dar dupa cand vezi cum sta treaba si mai ales cand vezi ca masurile tale sunt inutile trebuie sa te opresti. In cazul COVID nu mai trebuie luata nicio masura restrictiva. Cine vrea sa poarte masca sa o poarte. Cine vrea sa se distanteze social sa o faca. Dar sa nu se mai impuna restrictii prin lege sau sa oblige oamenii sa se vaccineze cu vaccinuri care nu dau imunitate.

#1309
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu inteleg de ce fabulati, masurile au avut un succes enorm si usor de demonstrat (tarile fara masuri au avut mult mai multi mort, mai ales la sisteme de sanatate similare).

Ca ele sunt oportune acume  alta discutie, proabil ca nu. Virusul a mai slabit, oamenii au devenit mai imuni. Cel putin nu cele drastice. Cele cu costuri zero (purtarea mastii in aglomeratii sau spatii inchise, vaccinari etc) pot fi instaurante oricind daca e nevoie, nu vad problema.

#1310
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View Poste2k, on 13 decembrie 2022 - 06:26, said:

Nu cred ca se va mai decide nimic. Nici una dintre masurile luate nu a ajutat la oprirea pandemiei
Asta e o duma.
Cred ca toti oamenii onesti stiu/stiau ca nu va exista o masura care sa OPREASCA pandemia, putand vorbi de un cumul de masuri care sa o incetineasca si sa o faca gestionabila.

#1311
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 24.11.2006

View Postandreic, on 12 decembrie 2022 - 17:59, said:

De ce ti-e asa teama... deocamdata nu e nicio problema, cand se va decide ceva se va face pe baza datelor si a riscului, se va executa si gata Posted Image
In Japonia poarta toata lumea deja si nu se sperie nimeni. Pana si angajatii de la acvarii care lucreaza in apa, cu focile si leii de mare poarta... si nu se sperie ca se uda si stii tu teoriile alea penibile ale antimasuristilor Posted Image

Din cate observ eu iti cam place sa stai inchis sau sa mergi pe strada cu masca pe figura in orice conditii indiferent ca esti singur sau ca trece un cetatean la 5 metri distanta de tine. Nu stii de unde apara un nenea si-ti da amenda pentru ca asa vrea muschii lui.
Hai s-o lasam balta, China se straduie de nu stiu cand sa opreasca porcaria si nu reuseste, bineinteles nu va reusi niciodata.

#1312
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ar trebui lasata balta.
Chiar OMS-ul a zis ca deja peste 90% din populatia lumii s-a imunizat deja - prin vaccinare sau infectare.
Probabil restul de 10% sunt mai mult prin China...

View Postvrajitoruldinoz, on 13 decembrie 2022 - 01:50, said:

De unde ai dedus prostia asta? Liceul la seral loveste din nou! Posted Image
Nu a dedus de nicaieri.
S-a tot discutat de cand a inceput pandemia si s-a spus de sute de ori ca daca se uda masca trebuie schimbata imediat.
Sunt 2 porbleme aici - una masca nu mai lasa aerul sa treaca, evident daca e de calitate, practic aerul va trece fortat pe langa masca, iar a doua, un mediu umed favorizeaza bacteriile - devien focar de infectie ptr purtator.

#1313
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Poste2k, on 13 decembrie 2022 - 06:26, said:

Nu cred ca se va mai decide nimic. Nici una dintre masurile luate nu a ajutat la oprirea pandemiei
Posibil sa nu se aplice masuri daca nu e nevoie de ele. Masurile atenueaza impactul nu opresc complet ceva... daca e pe asa pandemia nu s-a oprit niciodata de cand a aparut... in rest asa cum spuneam, in functie de cifre implicit gravitate se pot decide masuri.

View Postun_el, on 13 decembrie 2022 - 09:12, said:

Din cate observ eu iti cam place sa stai inchis sau sa mergi pe strada cu masca pe figura in orice conditii indiferent
Observi prost... cand observatia nu e buna concluzia nici atat nu e.

Edited by andreic, 13 December 2022 - 09:51.


#1314
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 13 decembrie 2022 - 06:43, said:

Eu nu inteleg de ce fabulati, masurile au avut un succes enorm si usor de demonstrat (tarile fara masuri au avut mult mai multi mort, mai ales la sisteme de sanatate similare).
Niște nume de tari, statistici ceva avem ca sa ne lãmurim de veridicitatea acestei teorii? Ca eu cred ca in țãrile cu mãsuri lumea s-a infectat mai târziu cu câteva luni dar nr de morți in total pe 2 ani jumate de pandemie cam egal cu diferențe ca uneori când era val in unele tari și deci mulți morți in alte tari era liniste.

View Postoaspetele, on 13 decembrie 2022 - 06:53, said:

Asta e o duma.
Cred ca toti oamenii onesti stiu/stiau ca nu va exista o masura care sa OPREASCA pandemia, putand vorbi de un cumul de masuri care sa o incetineasca si sa o faca gestionabila.
Fi serios, încetinirea a fãcut/face mai rãu prin prelungirea ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate