Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1279
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
https://m.digi24.ro/...e-front-2173517
Parca nu mai exista virus gripal

#1280
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Cine a zis ?
Nu prea a circulat ultimii ani din cauza de masca.
Acum e la liber.

#1281
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005
“ Medicii atrag atenția că, de data aceasta, virusurile sunt mai agresive, deoarece s-au modificat pentru a rezista în competiție cu SARS CoV-2.

Citește mai mult la: https://www.digi24.r...e-front-2173517

Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.”


Sunt curios care medic(i) au emis cretinatatea asta.

#1282
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,538
  • Înscris: 01.08.2006
Ce-i drept, m-a luat si pe mine saptamana trecuta o raceala, viroza, mai rea ca covid-ul si cred ca ceva mai rea si decat ma luau de obicei racelile. Acum sunt 99% refacut, mai am o tuse reziduala, dar am avut secretii nazale ca credeam ca nu se mai termina.
Cunosc si eu multa lume in Cluj racita, multi copii, e clar ca e ceva la mijloc.

#1283
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,571
  • Înscris: 28.12.2005

Quote

BOOSTER BIVALENT CORONA
Pentru cine intereseaza: noul vaccin bivalent impotriva Covid-19, adaptat noilor variante, se poate face in Bucuresti la Spitalul Matei Bals, la centrul antirabic, luni-vineri intre 8h30 si 15h. Informatie confirmata si de spital si de DSP, din multiple surse. Se merge doar cu buletinul, minimum 3 luni de la doza anterioara, minimum doua doze anterioare (sau una de Johnson).


#1284
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNFS01, on 06 decembrie 2022 - 10:46, said:

https://m.digi24.ro/...e-front-2173517
Parca nu mai exista virus gripal
E si ala si mai sunt si virozele adica grupuri de virusuri din alte familii care cauzeaza raceli.

#1285
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View Postlucian123, on 06 decembrie 2022 - 12:43, said:

“ Medicii atrag atenția că, de data aceasta, virusurile sunt mai agresive, deoarece s-au modificat pentru a rezista în competiție cu SARS CoV-2.
Cand am citit asta am cazut pe spate.
De ras :D

Nu s-a modificat nimic in competitie cu Covid-ul, ca nu stiu virusurile unele de altele.
Pur si simplu s-au modificat in mod natural, dar intrucat nu prea au mai fost cazuri in ultimii 2 ani din cauza purtarii mastilor acum revenirea e ceva mai puternica - e posibil sa ma ifi scazut un pic si imunitatea data fiind rata de infectare redusa - sistemul imunitar nu a mai venit in contact la fel de des ca pana acum cu virusii respectivi.

Trece si asta. Poate in China o sa mai fie probleme. Tot de la masti, cand vor renunta la ele.

#1286
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Posteiffel, on 06 decembrie 2022 - 14:31, said:


Cand am citit asta am cazut pe spate.
De ras :D

Nu s-a modificat nimic in competitie cu Covid-ul, ca nu stiu virusurile unele de altele.
Pur si simplu s-au modificat in mod natural, dar intrucat nu prea au mai fost cazuri in ultimii 2 ani din cauza purtarii mastilor acum revenirea e ceva mai puternica - e posibil sa ma ifi scazut un pic si imunitatea data fiind rata de infectare redusa - sistemul imunitar nu a mai venit in contact la fel de des ca pana acum cu virusii respectivi.

Trece si asta. Poate in China o sa mai fie probleme. Tot de la masti, cand vor renunta la ele.
De ce ar deveni mai agresive? cu toate masurile restrictive devin? mai contagioase nu mai agresive

#1287
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca nu se da quote la postarea de deasupra. Se subintelege...

N-am zis nimic de agresiv sau contagios. Sunt tot virusii cunoscuti, dar ne-am dezobisnuit noi un pic de ei ca nu prea ne-am mai infectat.

In rest... presa cauta scandal si senzational, ca prinde la fraieri.

#1288
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007
S-au modificat pe naiba. Dacă s-ar fi modificat cei mai afectați ar fi fost bătrânii nu copiii. Faptul ca bătrânii nu sunt afectați în mod deosebit arata ca s-au mai "întâlnit" cu variantele care circula și au ceva imunitate.
Copiii însă nu, deoarece au fost categoria cea mai închisă și cea mai restricționată. Mai ales cei pe care pandemia i-a prins la vârsta pre grădiniță și care s-au trezit acum, în colectivitate, aproape toți fără imunitate la asa ceva.

Tripla epidemie. Pana acum fiecare generație se întâlnea treptat cu virusii începând cu întrarea în comunitate, la creșă sau grădiniță. Toti care au copii știu ca numărul răcelilor, severitatea și durata lor scadea treptat începând cu grupa mica. Daca la grupa mica aproape permanent lipsesc 1/3 sau mai mult din grupa,încet, treptat, prin clasa 1-3 mai lipsesc câteodată câte unul doi bolnavi. Foarte rar sa lipsească mai mulți odată.
Asta se întâmpla când fiecare generație o lua treptat. Acum sunt vreo 3-4 generații care s-au "trezit" ca mielul la taiere în fata virușilor.

Si cât mai luptau sectanții cu sau fără barbă sa tina școlile închise...

Edited by remvirg, 06 December 2022 - 21:15.


#1289
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postremvirg, on 06 decembrie 2022 - 21:11, said:

S-au modificat pe naiba.
S-au modificat si se modifica constant mai ales in zonele cu multe infectari deci cu biodiversitate mare. Nu are treaba cu ce s-a mai intalnit fiecare, alea sunt ipoteze fumate deja, sunt afectati in functie de actiunea de baza caci variantele si subvariantele afecteaza diferite parti/organe cu preponderenta. Omicron e mai "slab" caci prefera caile respiratorii superioare spre deosebire de Delta care "lucreaza" mai mult pe plamani. (da, s-au mai descoperit chestii intre timp :P )
In rest nu mai bagateliza subiectul... hai sa mai revedem si miturile covid sustinute de neinformati sau antimasuristi, demontate fireste:

https://adevarul.ro/...um-2225058.html
"Experții în sănătate publică atrag atenția că deși 90% din populație a dobândit o anumită formă de imunitate în fața virusului SARS-CoV-2, relaxarea strategiilor de combatere a pandemiei creează condițiile ideale pentru apariția unei tulpini mai mortale decât am avut până acum."
..//..
"În acest context, Simon Nicholas Williams, virusolog, și Stephen Griffin, cercetător în domeniul sănătății publice, au publicat un articol în The Conversation, în care desființează cele mai răspândite mituri despre SARS-CoV-2."

Edited by andreic, 06 December 2022 - 23:31.


#1290
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Azi am fost toata ziua in spital (Olanda) cu cineva ce a trebuit operat. Nici macar medicii sau asistentele nu poarta masca, totul e lejer, vizitatori care cum si cand vor, no problem. Adevarat ca nu exista saloane la comun, toate sunt pentru o persoana si au baie personala. La stiri nu mai aud niciodata ceva de covid, cred ca i-au pus definitiv cruce.

#1291
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Mai vine un val spre sarbatori si imediat dupa, dar se spera ca e unu' light.

#1292
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Asa e, insa in Olanda in prezent covidul e sub 1000 pe zi, undeva intre 500 si 900 deci sunt relaxati.
Apropo de noi, avem cam 300-350 pe zi. MS raporteaza in continuare dar fiind asa putine cazuri se face saptamanal.

Edited by andreic, 07 December 2022 - 02:58.


#1293
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postandreic, on 06 decembrie 2022 - 23:29, said:


S-au modificat si se modifica constant mai ales in zonele cu multe infectari deci cu biodiversitate mare. Nu are treaba cu ce s-a mai intalnit fiecare, alea sunt ipoteze fumate deja, sunt afectati in functie de actiunea de baza caci variantele si subvariantele afecteaza diferite parti/organe cu preponderenta. Omicron e mai "slab" caci prefera caile respiratorii superioare spre deosebire de Delta care "lucreaza" mai mult pe plamani. (da, s-au mai descoperit chestii intre timp :P )
In rest nu mai bagateliza subiectul... hai sa mai revedem si miturile covid sustinute de neinformati sau antimasuristi, demontate fireste:

https://adevarul.ro/...um-2225058.html
"Experții în sănătate publică atrag atenția că deși 90% din populație a dobândit o anumită formă de imunitate în fața virusului SARS-CoV-2, relaxarea strategiilor de combatere a pandemiei creează condițiile ideale pentru apariția unei tulpini mai mortale decât am avut până acum."
..//..
"În acest context, Simon Nicholas Williams, virusolog, și Stephen Griffin, cercetător în domeniul sănătății publice, au publicat un articol în The Conversation, în care desființează cele mai răspândite mituri despre SARS-CoV-2."
Formele de viata evolueaza in interesul propriu,nu e in interesul parazitului,in speta de fata sars cov2,sa-si moare gazdele.

View PostAlbastruIndigo, on 07 decembrie 2022 - 00:19, said:

Azi am fost toata ziua in spital (Olanda) cu cineva ce a trebuit operat. Nici macar medicii sau asistentele nu poarta masca, totul e lejer, vizitatori care cum si cand vor, no problem. Adevarat ca nu exista saloane la comun, toate sunt pentru o persoana si au baie personala. La stiri nu mai aud niciodata ceva de covid, cred ca i-au pus definitiv cruce.
Acum nu se mai numeste covid,viroza respiratorie

#1294
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.01.2009

View PostNFS01, on 07 decembrie 2022 - 12:17, said:

Formele de viata evolueaza in interesul propriu,nu e in interesul parazitului,in speta de fata sars cov2,sa-si moare gazdele.

Acum nu se mai numeste covid,viroza respiratorie
    Tot ce se stia pana in 2019 despre virusi si evolutia lor a fost ignorat si inca se ignora fara nici o jena. E trist dar fara o situatie critica in care sa iasa la iveala  pentru absolut toata populatia ca tot ce s-a facut gresit a fost intentionat nu avem cum sa scapam din acest loop.

#1295
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNFS01, on 07 decembrie 2022 - 12:17, said:

Formele de viata evolueaza in interesul propriu,nu e in interesul parazitului,in speta de fata sars cov2,sa-si moare gazdele.
Nu exista interes propriu, exista doar selectie naturala. Virusul nu constientizeaza nimic.

View PostNFS01, on 07 decembrie 2022 - 12:17, said:

Acum nu se mai numeste covid,viroza respiratorie
Virozele respiratorii sunt tot infectii virale.

Covidul e in crestere usoara la noi, un posibil nou val, avem deja 3000 cazuri/saptamana, peste 420 pe zi. de la aprox 300 ultimele saptamani.

#1296
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postandreic, on 12 decembrie 2022 - 15:53, said:

Nu exista interes propriu, exista doar selectie naturala. Virusul nu constientizeaza nimic.

Virozele respiratorii sunt tot infectii virale.

Covidul e in crestere usoara la noi, un posibil nou val, avem deja 3000 cazuri/saptamana, peste 420 pe zi. de la aprox 300 ultimele saptamani.

Asa, si? Inchidem totul? Din nou? Umblam iarasi cu masca pe bot chiar daca suntem singuri pe strada sau trece altcineva la 5 metri distanta de tine? In spatii aglomerate da, ok, sa zicem ca nu strica, cine vrea s-o poarte. Inainte vreme daca il vedeai pe unul pe strada purtand masca ziceai c-a innebunit omul, acum face parte din peisajul cotidian. Am sustinut vaccinarea si o sustin si acum, cu toate ca s-au ridicat destule semne de intrebare referitoare la multe lucruri. M-am vaccinat cu trei doze de Pfizer, dar cand mi-au spus ca ar fi bine s-o fac si pe a patra, hai Georgica, ma lasi? Ca urmeaza o noua varianta a vaccinului? Ok, am inteles! Cine vrea sa se vaccineze s-o faca. Ca exista long covid? De acord, cunosc si persoane care au patit-o. Cu toate astea viata merge inainte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate