Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#1243
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,491
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMaskatu, on 28 noiembrie 2022 - 14:56, said:

Sa stea in case, ca de la ei a plecat totul. Ar trebui sa plateasca daune fiecarui stat. Au murit o gramada de oameni din cauza lor cu maimutele lor si liliecii lor si ce rahat mai fac ei in laboratoare.
  Doar dacã se dovedește ca au fãcut asta cu buna știința intenționat. Și personal nu cred ca au fãcut asta dar nici nu pot nega in lipsa dovezilor.

#1244
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postovidiu21, on 28 noiembrie 2022 - 17:18, said:

Si cu toate astea, mai vad terminati/terminate cu masca in metrou...
Germofobia e o afecțiune psihică deosebit de gravă, însă Cipralex poate sa facă minuni.

#1245
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,300
  • Înscris: 30.05.2006

View Postovidiu21, on 28 noiembrie 2022 - 17:18, said:

Si cu toate astea, mai vad terminati/terminate cu masca in metrou...
Am purtat nenorocita aia de masca vreme de 2 ani. Deja devenise un obicei, un instinct. Cu toate acestea tot am luat carcalacul de cel putin 2 ori. Zic cel putin pentru ca o data am si fost la spital si am zis ca nu mai merg in viata mea la Victor Babes. Saloane similare cu celulele de la puscarie, igrasie pe pereti, muste, paianjeni, personal medical nesimtit si obraznic, mancare de puscarie.

A doua oara ma simteam asa si asa , racit, am facut testul si a iesit pozitiv. Plus alte dati cand nici nu m-am mai testat. M-am si vaccinat cu 3 doze si am facut si vaccinul anual de gripa. Imi platesc si taxele la timp deci cetatean model ce plm ? :))

Revenind la masca, desi am renuntat la ea de cateva luni bune, in transportul in comun (tramvai, autobuz, metrou) continui sa port masca chirurgicala simpla pentru ca este foarte mare aglomeratie, am un copil acasa, incerc sa ma protejez pe mine dar si familia mea. Nu cred ca este ceva rau in asta din contra... nu ne protejam DOAR de covid ca ce crezi? Nu-i doar covid si acum este sezonul gripelor si virozelor plus alte rahaturi care vor veni din Vest, gen bronsite si alte tampenii de genul.

La fi-mea la scoala sunt raciti cam de cand a inceput scoala. Muci, tuse, febra, etc. Scapa unu, o ia altul si tot asa. Cat a fost covidu si toata lumea purta masti, a scazut extraordinar de mult nr de  viroze clasice.

Asadar nu-i mai judeca pe cei care poarta masca. Te protejeaza si pe tine nu doar pe el, cel care o poarta.... Si daca nu-ti convine, mergi mai departe, ca nu te deranjeaza cu nimic. :) Pe logica ta sunt de acord cu cei care poarta masca AFARA, in PARCURI, in spatii DESCHISE, caci am mai vazut si dastia... aici da, nici eu nu-s de acord. Totusi...

#1246
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMaskatu, on 29 noiembrie 2022 - 10:52, said:


Și eu am purtat masca 2 ani și jumătate peste tot. Nu mai foloseam aproape deloc transportul public și trecusem pe Uber/Bolt. Am făcut și 3 doze de vaccin, la timpul lor. Și apoi vine Omicron, care era ceva ”nou”. În Ianuarie 2022, la 3 zile după revenirea la job, începe să mă usture cerul gurii. Am zis că e de la stomac (mai am arsuri în gură de la reflux) și 3 zile am fluierat. Un pic de febră, dar nu ceva de speriat. Peste weekend, ud patul de transpirație, merg la PCR, pozitiv. Și după ce am terminat cu COVID-ul, am continuat să port mască (FFP2 pusă bine de tot pe mufă).

În februarie, am revenit la transportul public. Mă dau și eu la o parte din aglomerație și aștept un mijloc de transport mai liber. Să dai 30 de lei pe zi pe Uber, face cam 600 de lei pe lună. Nu sunt o avere, dar nici de neglijat. Acum o lună, mă ia iar usturime tare în gură și fac iar PCR, care iese negativ. Era prima răceală după 3 ani de zile și am luat-o după ce a strănutat mama în fața mea o dată. După o săptămână, am renunțat la mască.

Sunt convins că mai fac cel puțin o dată COVID, dar l-am făcut și cu mască. Nașa mea, care are 81 de ani a făcut COVID vara asta, nevaccinată (v-am zis că e alergică la multe medicamente și a făcut și hepatită toxică). Nu știu dacă a văzut lumea de dincolo, dar când s-a vindecat, analizele la ficat au ieșit super-bune, ca niciodată în 20 de ani. Dar a rămas o perioadă cu o oboseală (am avut și eu după COVID), dar acum e bine.

Dacă mai cresc cazurile și apar noi variante, voi fi primul la centrul de vaccinare cu masca pe figură. Doamne Ajută să nu mai fie.

Fără legătură: E un semi-boschetar cu probleme psihice la mine în cartier și l-am văzut fără mască în toată perioada asta. Eu cred că nici nu știa care e treaba cu COVID-ul. O fi avut, n-o fi avut, a scăpat. Și ca el, mai sunt vreo 3-4 semi-boschetari care tot așa au trăit. Bine, unul dintre ei purta mască, deci cred că mai știa câte ceva despre COVID.

*semi-boschetar: om care are unde sta, dar umblă mereu pe străzi. Fie cerșește, fie vagabondează, fie ia prenadez.

View Postpasilla, on 28 noiembrie 2022 - 17:20, said:

Oameni responsabili. Pacat ca numarul lor este mic.

Eu mi-am dat seama că respir mai bine fără mască, un pic, dar simt o diferență. Dar am stoc acasă, just in case vine iar un val nou.

Apropo, recomand dentstore.ro pentru măști. Au transport gratuit la orice valoare a comenzii.

#1247
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt inca destui care poarta masca.
Oricum e sezonul virozelor - poate ei sunt bolnavi si nu vor sa dea la altii..
Am zis si mai sus - poate au Covid si trebuei sa-si faca cumparaturi - acum au voie sa iasa di ncasa ptr asta, dar cu masca.

Mai sunt insa si ciudati.
Sambata s-a urcat in tramvai cu mine un nene pe la vreo 60 de ani. Cu masca. Dar sub nas.
Ce naiba o mai poarta nu inteleg - daca nu o porti corect e egala cu zero.
Probabil a ramas cu sechele la cap dupa 2 ani de pandemie ca altfel nu-mi explic. Si nu e singurul care l-am vazut.

#1248
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2022 - 11:43, said:

Sambata s-a urcat in tramvai cu mine un nene pe la vreo 60 de ani. Cu masca. Dar sub nas.
Ce naiba o mai poarta nu inteleg - daca nu o porti corect e egala cu zero.
Probabil a ramas cu sechele la cap dupa 2 ani de pandemie ca altfel nu-mi explic. Si nu e singurul care l-am vazut.

Da, asta ma întreb și eu. Adică, bun, vrei să porți mască, poart-o măcar în mod corect. Că nu le dă nimeni amendă, dacă nu poartă mască deloc. Poate nu are televizor acasă. Dar măcar îi vede pe cei din jur, fie fără mască, fie cu ea pusă corect.

Nu știu dacă v-am zis, dar mi-a zis cineva că în octombrie vom muri toți vaccinații. Octombrie 2022...

Persoana care mi-a zis, este vaccinată. Nici eu, eu nici ea nu am murit. Se pare că Bill Gates nu a apăsat încă pe ”buton”.

#1249
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View PostMaskatu, on 28 noiembrie 2022 - 11:01, said:

Mai e guvid in Romania?

Pe site-ul Ministerului Sanatatii unde se dadeau comunicatel de presa cu incidenta, nu au mai pus de pe 21...

https://www.ms.ro/bu...de-presa-covid/
Ba da,dar nu mai prezinta interes

View Postovidiu21, on 28 noiembrie 2022 - 17:18, said:


Si cu toate astea, mai vad terminati/terminate cu masca in metrou...
Ca poarta masca nu e o problema ci cum si de cat timp e problema,sub nas si cumparata la inceputul pandemiei

#1250
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Nu s-a uitat bine - ultima e din 27.
Au revenit la raportari saptamanale - ultima fiind 21-27.11.

#1251
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postpasilla, on 28 noiembrie 2022 - 17:20, said:


Oameni responsabili. Pacat ca numarul lor este mic.
Zic sa nu mai iesim din casa,sa fim responsabili

#1252
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,300
  • Înscris: 30.05.2006

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2022 - 12:19, said:

Nu s-a uitat bine - ultima e din 27.
Au revenit la raportari saptamanale - ultima fiind 21-27.11.
Fara rata de incidenta afisata...

View PostNFS01, on 29 noiembrie 2022 - 12:20, said:

Zic sa nu mai iesim din casa,sa fim responsabili
Stai tu pentru noi.

#1253
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaxxel4you, on 28 noiembrie 2022 - 17:30, said:

Poate sunt bolnavi si nu vor sa raspandeasca virusi. Nu trebuie sa ai neaparat covid ca sa raspandesti.
Exact, mai ales cand esti racit e civilizat sa porti masca si fara covid, cum e in Japonia. Mai cu seama ca acuma avem epidemie de viroze, bronsite samd...

Edited by andreic, 29 November 2022 - 12:30.


#1254
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Vad ca nenea Musta a intrat in atentia DNA - https://www.biziday....35mF0V-6ukIOMIM

Se stia ca avea firma care facea afaceri cu teste Covid...

#1255
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006
Ai vazut pe cineva sa protesteze ? Nu toti sa punem MASCA pe bot,ca asa ne-a zis STATUL, in loc sa le aratam ceva jegurilor de medici de la tv alda musta pardon mustata si toti ailalti, care au furat cu sfanta masca si vaccinurile pentru zece neamuri si viitori copiii nepoti si etc
....Trist !

#1256
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Asta-i inceputul.
Urmeaza arahat,chiorghita si restul haitei.Posted Image

#1257
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postovidiu21, on 29 noiembrie 2022 - 17:00, said:

Ai vazut pe cineva sa protesteze ? Nu toti sa punem MASCA pe bot,ca asa ne-a zis STATUL,
....Trist !
Nu ca asa ti-a zis tie staul, asa e normal in conditii de pandemie si cum traim in societate nu fiecare dupa capul lui... sunt niste reguli sociale si o responsabilitate Posted Image Ce face unul afecteaza pe altul si trebuie sa existe o armonizare mai ales cand vorbim de sanatate publica.
Acestea sunt chestiuni pe care pana si unii aburisti le-au inteles si i-au lasat pe aia singuri la "protestele de weekend"... cand s-au facut de ras mai demult.

View Postdalu364, on 29 noiembrie 2022 - 19:54, said:

Asta-i inceputul.
Sigur Posted Image

[ https://cdnb.artstation.com/p/marketplace/printed_product_covers/000/069/821/white_wrap_big/file.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 29 November 2022 - 22:10.


#1258
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2022 - 13:38, said:

Vad ca nenea Musta a intrat in atentia DNA - https://www.biziday....35mF0V-6ukIOMIM

Se stia ca avea firma care facea afaceri cu teste Covid...
Golanul asta era venerat ca un Sfânt de catre discipolii Covidului ! In realitate, era ultimul dintre ciorditori, infractor de cea mai joasa spețã umana care avea clinica privata tip "plosnita" prin care se deturnau pacienți si bani de la spitalul Victor Babes din Timișoara.
Din ciclul...îngerii in halate albe !!!!

Edited by doxan, 30 November 2022 - 09:41.


#1259
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdalu364, on 29 noiembrie 2022 - 19:54, said:

Asta-i inceputul.
Urmeaza arahat,chiorghita si restul haitei.Posted Image
Mai nou Arafat se ocupa cu blackout-urile, cu accentul sau arabesc spunea acum câteva zile " trebuie fiecare cumpãratã cate un generator, se vor face controale ".
Dupã mega tunul cu mãștile si izoletele, urmeazã ca Arafat sa-si încerce norocul cu generatoarele. Poate nu știați, dar omul intre timp s-a mai autointitulat sef peste o noua comisie cu titlu pompos : "Comisia Nationala pentru Combaterea Efectelor Blackout".

Edited by doxan, 30 November 2022 - 10:09.


#1260
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Daca pica Xi, toata propaganda din ultimii ani se duce pe p...
Bineinteles, ca presa libera si democrata nu scoate niciun cuvant despre demonstratiile antilockdown.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate