Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

OUG27 / 2022 referitoare la plafonarea preturilor energiei electrica mi-a ''nationalizat'' contractul cu enel?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Sunt sub contract cu enel pana in septembrie 2022 cu un pret fix de 0.524000 plus taxe, aproximativ 1 leu KW/h.

Mentionez ca am consum destul de mare pe timp de iarna undeva la 700-800kw/h.   Facturile veneau in general la 700kw/h aproximativ 700 de lei.

Toate bune si frumoase pana la aparitia ordonantei din titlu. Ultimele doua facturi(atasate mai jos) au venit cu ''extra'' pret.

Am trimis un mesaj catre enel iar raspunsul a fost asta:

Stimate Client,



''Plafonarea pretului pentru clientii rezidentiali conform OUG27 / 2022 se realizeaza automat (fara cerere) pentru consumul aferent perioadei 1 Aprilie 2022- 31 Martie 2023.

Pentru locul de consum din STRADA ..............., media lunara a anului 2021 este de 685 kWh calculata ca diferenta intre indexul din decembrie 2021 si cel din ianuarie 2021 si impartita la 12 luni.
Regasesti aceasta informatie pe pagina in sectiunea “Consum mediu lunar 2021” .
Conform OUG27/2022 media este calculata pe consumul facturat la aceasta adresa indiferent de titularul de contract.
Astfel, locul de consum mentionat anterior a fost incadrat in transa de consum: peste 301 kWh.
Pentru aceasta categorie plafonarea, care apare pe factura cu denumirea:  Dif=pret final facturat conform OUG 27/2022 -pret contract, se calculeaza ca diferenta intre:

Energia activa + TG + Rezervare - Componenta de achizitie - Componenta de Furnizare.

Pretul final facturat va fi calculat lunar ca suma a elementelor componente stabilite conform art. 5 din O.U.G nr. 27/2022, de aceea pretul platit de dvs. poate sa varieze, de la luna la luna, in perioada aplicarii masurilor de sprijin conform O.U.G nr. 27/2022 (1 aprilie 2022 – 31 martie 2023)*

Pretul final facturat, stabilit conform art. 5 din O.U.G nr. 27/2022, este compus din urmatoarele:
- Componenta de achizitie conform conditiilor prevazute la art. 6 O.U.G nr. 27/2022
- Componenta de furnizare conform conditiilor prevazute la art. 4 O.U.G nr. 27/2022
- Componentele reprezentate de tarifele reglementate conform reglementarilor ANRE pentru
serviciile prestate de catre operatorii retelelor de distributie si transport a energiei electrice
- Componente reprezentate de TVA, accize, contributia aferenta schemei de sprijin pentru
promovarea cogenerarii de inalt? eficienta pe baza cererii de energie termica utila,
contravaloarea certificatelor verzi aferente sistemului de promovare a producerii energiei din
surse regenerabile
*Mai multe detalii poti gasi pe www.enel.ro sec?iunea “Nout??i legislative”.
Este util sa te asiguri ca transmiti periodic indexul aferent consumului tau, ca si pana acum.
Pe factura dvs. cu nr. 22MI08123053 se regaseste in plus valoarea de 155,59  lei deoarece factura se emite conform OUG27/2022 in baza costului de achizitie energie electrica (componenta de achizitie) care este variabil de la o luna la alta si difera in functie de furnizorul de energie electrica si, totodata, in conditiile actuale, este mai mare decat tariful dvs. din contract.
Mai jos regasiti valorile aferente lunilor Aprilie si Mai :

Componenta de achizitie
Enel Energie Muntenia
Aprilie 2022
0,70129 lei
Mai 2022
0.67327 lei

In februarie 2023 se va emite o factura de regularizare, luand in considerare cantitatile consumate pe parcursul anului 2022. Astfel, exista posibilitatea, conform legislatiei in vigoare, de reincadrare în categoriile de consum 0-100 kWh/luna sau 101-300 kWh/luna.

Ramanem la dispozitia dumneavoastra pentru orice alte informatii.''

Mi-a modificat ordonanta contractul? Are rost sa fac vreo reclamatie la ANRE sau ANPC?

Attached Files



#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Pai vezi ce scrie la contract,daca e pret variabil si daca-l pot modifica fara sa te anunte cu x zile inainte conform contractului,asta poti contesta,ca nu ai fost informat de modificarea pretului

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
https://spotmedia.ro...-hidroelectrica

Nu mai beneficiezi de compensarile de anul trecut.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,987
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e vorba de asta. Ordonanța e formulata de așa maniera încăt, la un consum de peste 300kwh, prețul energiei (componenta de furnizare) nu mai este cel din contract, ci se calculează după o anumită formulă.

Acuma, ordonanța spune și ca pot să nu calculeze după acea formulă, dar cum pentru Enel e mai avantajos asa iar statul ii dă voie, profita de asta.

Edited by george_alexandru, 05 July 2022 - 09:08.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 24.04.2013
Sunt deja [cel putin] inca doua topice pe aceasta tema, din care unul chiar pe aceasta arie, pe care s-a discutat si rasdiscutat subiectul: Spor la citit (nu, nu sunt exagerat de multe pagini).
Si poate un moderator sa uneasca acest topic cu unul din cele preexistente.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005

View Postceanu1980, on 05 iulie 2022 - 08:39, said:

Pai vezi ce scrie la contract,daca e pret variabil si daca-l pot modifica fara sa te anunte cu x zile inainte conform contractului,asta poti contesta,ca nu ai fost informat de modificarea pretului

Initial asa am crezut si eu. Dar in contract am pret fix iar raspunsul enel spune clar ca datorita ordonantei platesc mai mult.

View PostLeo2006, on 05 iulie 2022 - 08:42, said:

https://spotmedia.ro...-hidroelectrica

Nu mai beneficiezi de compensarile de anul trecut.

Nu inteleg, ce compensare?

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 09:08, said:

Nu e vorba de asta. Ordonanța e formulata de așa maniera încăt, la un consum de peste 300kwh, prețul energiei (componenta de furnizare) nu mai este cel din contract, ci se calculează după o anumită formulă.

Acuma, ordonanța spune și ca pot să nu calculeze după acea formulă, dar cum pentru Enel e mai avantajos asa iar statul ii dă voie, profita de asta.

O sa fac totusi o reclamatie.


@sags
Multumesc. Nu le-am vazut. Le citesc.

Edited by mircea812, 05 July 2022 - 09:19.


#7
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Frustrant ... tocmai am observat ca sunt in aceeasi situatie.
Eu mi-am pastrat consumul aproximativ in ultimele luni ... dar de cand cu ordonanta, mi-a crescut pretul facturii cu ~40% ... si asta datorita unei noi linii in tabelul de costuri: "Dif=pret final facturat conform OUG 27/2022 - pret contract" . De ca si cum aceasta ordonanta i-ar fi obligat pe ei sa-mi ia mie mai multi bani .... Contractul meu este ENEL Fix Online, cu 0.244 lei/kwh, dar in plus , linia mai sus mentionata, mai adauga aprox 0.49 lei/kwh !!!!!???
Acum incep si eu sa citesc... oare e ceva de facut ?

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,672
  • Înscris: 26.02.2010
Să pleci la hidro sau să dai în judecată Enel, asta deoarece în OUG se spune că li se recunoaște un preț final de 0,70 lei/kWh plus taxe, nu ai cum să ajungi la 2 lei/kWh.

Edited by aris86, 10 July 2022 - 06:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate