Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Hematom creier ( cred )

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Pustiulik92

Pustiulik92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.07.2022
Bună seara! Nu știu dacă am postat pe topicul care trebuie însă, am o problemă pe viață și pe moarte. Mama mea, a avut un accident de mașină, de pe 29 mai este la Floreasca, prima dată a fost pe Terapie intensivă, apoi recent au mutat-o la neurochirurgie și reanimare. Medicul a spus prima dată că are mici firicele de sânge pe creier, care se vor absorbi ulterior. Astăzi am primit o veste cum că, a făcut RMN iar rezultatul a fost că are un hematom în spatele ochiului, pe creier cred și că trebuie operată, dar nu poate să o transporte din cauza faptului că are traheostomie făcută și chestii. Intrebarea mea este, cât de grav poate fi? Ce mai poate fi făcut și cât trebuie să mai sper că se va face bine. Vă mulțumesc tuturor.

#2
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 17.11.2011
Avem câțiva medici pe aici, dar dacă nici măcar nu s-au sinchisit să-ți răspundă, ar fi trebuit să-ți dai seama că ceva nu e în regulă cu postarea ta. În primul rând, medicina nu se face pe forumuri, în al doilea rând, nu ne-ai oferit suficiente detalii vizavi de complexitatea și/sau gravitatea stării de sănătate a mamei tale, astfel încât cei cu o anumită pricepere să poată emite presupuneri cu rol consultativ. Ori tu de fapt cauți soluții, sau răspunsuri certe, la întrebări precum: ”Cât de grav poate fi?, Ce mai poate fi făcut și cât trebuie să mai sper că se va face bine?”
Nimeni de aici nu poate să-și asume probitatea morală pentru astfel de răspunsuri.

View PostPustiulik92, on 04 iulie 2022 - 23:28, said:

un hematom în spatele ochiului, pe creier cred și că trebuie operată
Tu crezi, sau medicul? Sper că-nțelegi că propria opinie subiectivă e total irelevantă în ecuația asta.
Medicul ce ți-a lăsat de înțeles, că trebuie urgentată operația pe creier, sau e doar o recomandare?
Însănătoșire grabnică mamei tale!

Edited by glassofwine, 05 July 2022 - 07:08.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017

View Postglassofwine, on 05 iulie 2022 - 07:03, said:

Tu crezi, sau medicul? Sper că-nțelegi că propria opinie subiectivă e total irelevantă în ecuația asta.


a făcut RMN iar rezultatul a fost că are un hematom în spatele ochiului

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,666
  • Înscris: 13.07.2011
Este un hematom retrobulbar, care apare exact cum s-a intamplat si in cazul mamei tale. Poate duce la disfunctiuni ale ochiului, pana la orbit. Se poate trata medicamentos cu steroizi, prin lateral canthotomy (nu cunosc denumirea in romana) sau printr-o interventie chirurgicala cu anestezie partiala.

Doctorul trebuie sa intervina aici si sa incerce metodele de tratament. In general nu este grav incat sa duca la deces, dar trebuie tratat in orice caz.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPustiulik92, on 04 iulie 2022 - 23:28, said:

Bună seara!
Eu zic sa incepi sa te agiti. Nu esti sigur de ceva, fa mai multe investigatii, cere si alte pareri. Pentru doctor, mama ta e doar un pacient in stare grava, din multi altii.
Aici nu o sa prea primesti cine stie ce raspunsuri competente. Cei din spital stiu cel mai bine si ar fi bine sa incepi sa-i stresezi, astfel incat mama ta sa aiba cele mai mari sanse sa se faca bine.
Intreaba-i pe ei ce-i cu hematomul, unde se afla, daca e periculos, iar daca trebuie musai operatie, atunci fa tot posibilul sa o faca.

#6
Pustiulik92

Pustiulik92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.07.2022

View Postbusiness11, on 05 iulie 2022 - 08:40, said:

Este un hematom retrobulbar, care apare exact cum s-a intamplat si in cazul mamei tale. Poate duce la disfunctiuni ale ochiului, pana la orbit. Se poate trata medicamentos cu steroizi, prin lateral canthotomy (nu cunosc denumirea in romana) sau printr-o interventie chirurgicala cu anestezie partiala.

Doctorul trebuie sa intervina aici si sa incerce metodele de tratament. In general nu este grav incat sa duca la deces, dar trebuie tratat in orice caz.
Da, în spatele ochiului, pe creier.

#7
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,405
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBursul, on 05 iulie 2022 - 08:40, said:

Eu zic sa incepi sa te agiti. Nu esti sigur de ceva, fa mai multe investigatii, cere si alte pareri. Pentru doctor, mama ta e doar un pacient in stare grava, din multi altii.
Aici nu o sa prea primesti cine stie ce raspunsuri competente. Cei din spital stiu cel mai bine si ar fi bine sa incepi sa-i stresezi, astfel incat mama ta sa aiba cele mai mari sanse sa se faca bine.
Intreaba-i pe ei ce-i cu hematomul, unde se afla, daca e periculos, iar daca trebuie musai operatie, atunci fa tot posibilul sa o faca.
Tocmai, ca n-ar fi bine.
Lasa pe cei ce stiu sa-si faca treaba.

Sanatate maxima!

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPustiulik92, on 04 iulie 2022 - 23:28, said:

nu poate să o transporte din cauza faptului că are traheostomie făcută și chestii.
Unde sa o transporte daca e deja la Floreasca?
Oricum, de transportat se pot transporta si pacienti in coma.

#9
Pustiulik92

Pustiulik92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.07.2022
Update. A venit rezultatele la RMN. 3 hematoame de 20-14 mm. Mins-a spis că o vor transfera la Municipal, si o sa ii puna nu stiu ce furtunas pe gât, ca sa se absoarba alea. Din ce am înțeles medicul a zis ca nu este foarte grav, dar există riscul să se extinda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate