Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transfer GBP din cont .RO in UK

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

View Postwertyck, on 05 iulie 2022 - 08:02, said:

Omul are NUMERAR...

Omul a intrebat chiar in titlul topicului de transfer din cont :)

#20
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Cel mai ieftin pentru banii cash in lire este sa deschizi cont la Raiffeisen daca n-ai deja si s-ai depui la una din sucursalele care inca mai are casierie. Transferul prin SWIFT este 4 lei + 50 lei / mesaj SWIFT + 100 lei daca vrei comisionare OUR + ce comisioane cer bancile intermediare. Nu este % din suma ca la majoritatea bancilor Posted Image

Pentru lei poti sa-i schimbi tot la Raiffeisen daca iti convine cursul, altfel prin Revolut. Pierzi 63 lire prin Raiffeisen fata de Revolut. Considera asta un "comision de frica Revolut".

Alternativ: bilet la Wizz/Ryanair si ii depui cash la o banca din UK, sa ai cu tine dosarul cu sina cu documentele care dovedesc provenienta banilor in numerar si ii declari la vama (si la noi si la britanici).

Edited by chirea_mircea, 05 July 2022 - 12:02.


#21
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 24.01.2016
Va multumesc pentru mesaje.

Am fost si la Raiffeisen astazi. 54 lei este comisionul pentru transfer din contul .ro in .uk. Cea mai buna varianta posibila la costurile cele mai mici. Singura problema este ca nu mai exista casierii (am fost la sucursala mare din oras si am intrebat) si nu am cum sa depun banii pe care ii am cash.

Va trebui sa gasesc o alta banca care are comision 0 sau cat mai mic pentru depunere si de acolo sa fac transferul catre contul din UK.

Pentru restul sumei de care am nevoie in GBP, cred ca o sa o fac la schimb valutar.

Nu m-as risca cu Revolut chiar cu cont premium ca nu am timp si nervi de explicatii sau sa nu ma bage in seama support-ul lor. Am citit multe articole pe tema asta.

Banii se pot justifica foarte usor din salariu si dividende. :) Acum pur si simplu fac o achizitie imobiliara, iar proprietarul nu traieste in Romania, de aceea nu vrea banii in LEI sau EUR.


O sa ma interesez maine si la CEC. Sa vad daca au comisioane la depunerea banilor sau la transfer in strainatate.

#22
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
.

Edited by Mihai_3, 06 July 2022 - 08:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate