Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ecograf portabil pentru acasa

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Dat fiind faptul ca aparatele de masura si investigatii s-au ieftinit, si am mai multe gadgeturi de acest fel, un ecograf portabil wireless ca cel din link n-ar strica.

e usor de manevrat si are doua sonde incluse, probabil in China este la jumate din pretul acesta.

https://www.defirome...W8aAjc_EALw_wcB

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si operatorul il cumperi tot din China, sau cum faci ?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Ca sa-l folosesti pentru diagnosticarea unor afectiuni cronice, ca sa-l trezesti pe bebe sau ca sa vezi ce s-a-ntamplat cu micii? Interpretarea o da Google?
Un ecograf profesional costa minim 5.000 euro. Maxim vreo 100.000 https://lbnmedical.c...d-price-guide/.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Si te ajuta la ce? Interpretarea cine o face?

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
stii, faptul ca-ti agati un stetoscop la gat nu te face automat medic....

mai ai rabdare cu cumparatul pana se lamuresc aspectele legale in folosirea inteligentei artificiale pt diagnosticare. pana atunci e risipa de bani, chiar daca-i ieftin.

Edited by Fane, 04 July 2022 - 22:31.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
...

Edited by tytysor, 04 July 2022 - 22:44.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSerafim606, on 04 iulie 2022 - 22:00, said:

Si te ajuta la ce? Interpretarea cine o face?
noi aici

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Pana acum se unpluse internetul de "medici" cu diploma la Univ. Goagal. Acum incep sa aiba si scule... :ciocan: Data viitoare cand ma duc la un doctor, il pun sa-mi arate toate certificatele pe care le are.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Că-s și greu de obținut alea oficiale când ai bani.. cred că medicina a devenit doar un business, puțini medici mai sunt cu adevărat dedicați și competenți.

#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Am diploma de medic, dar nu practic ecografie pentru altii deoarece am practicat rar, sunt medici care n-au habar de fizica, si nu stiu sa-si configureze ecograful, il folosesc cu setarile de fabrica, in tinerete am reparat sute de ecografe aduse de dincolo, de la cele analogice care aveau un monitor cu baleaj cu linii verticale,pentru a putea plota direct semnalul de la sonda, pana la unele, aduse din state sub forma unui dulap cu placi, la care sa ajungi la sursa trebuia sa scoti tot (sistemul american, sursa era parte din carcasa).

Ecografele astea wireless sunt pe tehnologie de telefon sau tableta, nu cabluri care se intrerup, aplicatia e mai usor de utilizat, in plus, se pot folosi servicii second opinion sau IA remote.
cu siguranta calitatea e superioara unora vechi care  au si sonde lovite.
In lumea asta exista un conservatorism in ceea ce priveste tehnologiile noi, prefer sa dau banii pe asta decat pe unul cu tehnologie din anii 90. Stiu cu ce se maninca. Ecograte mult mai scumpe pe Win XP, la care nu mai ai suport, pe calculatoare din vremea aia.

E un device util cu care poti monitoriza o problema de care deja stii, precum si diagnostica in teren, nu e neaparat nevoie sa dai diagnosticul pe loc, te poti sfatui cu colegii.

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Ce ai scris in ultimul post trebuia sa apara si in primul pentru a evita toate comentariile inevitabile pe care le-ai generat cu ceea ce ai scris (sau mai bine zis nu ai scris) in postul inital.

Edited by MD, 05 July 2022 - 06:58.


#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Poststdalionutpwr, on 04 iulie 2022 - 20:57, said:

Dat fiind faptul ca aparatele de masura si investigatii s-au ieftinit, si am mai multe gadgeturi de acest fel, un ecograf portabil wireless ca cel din link n-ar strica.

si daca ecograful nu e suficient? daca tot s-au ieftinit ia vezi, poate ai nevoie si de un aparat RMN.

pff, acum am vazut ca OP e medic

Edited by takillya, 05 July 2022 - 09:46.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Genul de aparat fara rost acasa la om. Poate doar in eventuale truse de urgenta ori ambulanta dar si acolo e cu dus si intors cat de util ar fi.

View Poststdalionutpwr, on 05 iulie 2022 - 05:34, said:

Am diploma de medic,
Aoleu... si tot bagi dinalea cuantice ca pe alte topicuri ? Posted Image

Edited by andreic, 05 July 2022 - 10:01.


#14
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Eu asa ceva am la lucru. Creeaza propria conexiune wifi la care conectezi telefonul, pe care instalezi o aplicatie. Si gata.

Attached Files



#15
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Foarte bun, foarte practic, risc mai redus de sindrom de tunel carpian, ecografistii cardiologi stiu cu e cand fac peste 50 ecografii pe zi, ne luam mai multi si uite asa scutim colegii de probleme la incheieturi.

Sunt constient ca ecograful e doar o parte din imagistica, dar e diferenta intre a da cu presupusul sau a pune ecograful pe o colica renala sau biliara, si poate si o problema cardiaca, se poate vedea usor daca e lichid in pericard, sau cum performeaza inima, o fractie de ejectie. e.t.c. alea au si dopler color, spre deosebire de acesta au doua sonde, la ambele capete.

Oricum foarte practic.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
Tu esti medic si ne intrebi pe noi, de pe un forum generalist ce parere ne dam despre o scula profi? Vad ca sti cu ce se mananca, care sunt avantajele si limitarile jucariei, pana la urma ce vrei de la noi? :)

#17
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 29.11.2021
O fi agent de vânzări sub acoperire :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate