Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme parchet!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Mai da incolo de parchet.
Am parchet de cativa ani instalat, primul an imi era drag si ma suparam daca vedeam vreo zgarietura sau cum se numeste cand se agata parchetul? Vreo ciobitura pe la vreo imbinare.
Dupa cativa ani cand observ vreo ciobitura ma gandesc la vreo carioca de culoarea parchetului, trag covorasul peste.

Si parchetul meu are o portiune in care a baltit sapa, am bagat izolatie si l-am adus la nivel. In cativa ani s-a asezat.
Daca nu se aseza faceam o gaura si introduceam adeziv constructii.

Iauz si pe tine, criza economica, inflatie, preturile materialelor sunt aberante.

Asa si pe hol, pereti albi, la inceput aveam obsesie sa frec cu hartie abraziva, cu burete de spalat vasele. Acum? Ma gandesc deja ca o sa dau cu lavabil peste tot.

Edited by MindArchitect, 05 July 2022 - 19:18.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostIntothefray, on 05 iulie 2022 - 19:06, said:

As incerca sa indepartez "click" u ala si sa i mai fac loc...

Dar nu are treabă ăla! Este vizibilă distanța, nu atinge peretele.

Vrei să zici că doar acolo ai problema?!



Edited by crisstonne, 05 July 2022 - 19:23.


#21
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Unde este acel "click" pus langa perete nu este loc deloc.

Zonele cu probleme serioase sunt pe zonele astea (2 din ele), dar problema nu este la prima foaie de 1m si ceva..ci unde se imbina cu a 2-a, a 3-a foaie de parchet.

Am o zona care cand apas cu piciorul se aude polistirenul acela ca "fasul"

#22
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postasiodf, on 04 iulie 2022 - 23:42, said:

Era o recomandare logica, in cazul in care aia era problema, dar clar nu e. Nu are nici un sens ce zici tu sa dai 200 de lei pe o multifunctionala
ba, tu esti real? zici ca-i logic sa spargi parchetul cu dalta si ciocanul ? de unde apareti?

#23
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdan210, on 05 iulie 2022 - 20:36, said:

ba, tu esti real? zici ca-i logic sa spargi parchetul cu dalta si ciocanul ? de unde apareti?

era vorba de spart PE-RE-TE-LE putin de tot, pe post de rost de dilatatie, dar a n-a oara nu e nevoie.

Deci suntem acum toti de acord ca e vorba de "click" ? Ok. Pe care oricum lasa-l in pace ca nu de acolo e buba.

Daca iti sta pe creier ce ai putea face avand in vedere ca e cu click si deci nu lipit este sa il demontezi pur si simplu, cu mare mare grija ca se rup fff usor marginile. Eu cu toata grija din lume si tot am rupt cateva la mine acasa. Eu am dat cu lipici de lemn pe marginutele rupte si a fost ok.
Si apoi eventual schimbi folia aia de polistiren, sau mai rau dai autonivelanta daca esti hardcore.
Eu am luat folii de 6mm cand a fost nevoie, mai groase nu am gasit.

Edited by asiodf, 05 July 2022 - 23:58.


#24
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Aveti ceva recomandari pentru firme care repara/pun parchet?

Firma autorizata si serioasa (profi) nu persoana fizica care nu mai raspunde la telefon.

Si da, pretul e mai mare pentru ca sunt taxe, dar asa e mai safe pentru cel care da bani in caz ca se lucreaza neserios.

Multumesc!

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostIntothefray, on 05 iulie 2022 - 19:23, said:

...Am o zona care cand apas cu piciorul se aude polistirenul acela ca "fasul"

Spune nene așa de la început!
Ai șapa în valuri, nu este pusă oglindă".
Mai tragi o șapă autonivelantă, dacă mai poți să te ridici cu nivelul.
Varianta 2, un parchet de minim 14 mm, ăla nu mai fîlfîie că devine pod peste denivelări, rigiditatea dată de grosime îl face stabil.

View PostIntothefray, on 06 iulie 2022 - 07:55, said:

Aveti ceva recomandari pentru firme care repara/pun parchet?

Trebuie să spui orașul.

Edited by crisstonne, 06 July 2022 - 15:44.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrisstonne, on 06 iulie 2022 - 15:45, said:

Spune nene așa de la început!
Ai șapa în valuri, nu este pusă oglindă".
Mai tragi o șapă autonivelantă, dacă mai poți să te ridici cu nivelul.
Varianta 2, un parchet de minim 14 mm, ăla nu mai fîlfîie că devine pod peste denivelări, rigiditatea dată de grosime îl face stabil.
Cine e meserias cu adevarat niveleaza cu dalta si ciocanul ,manual, sau poti lua si la picamer da intri mai adanc dupa care pui sapa numa in zona aia ca sa repari.Nu mai ridici nici un nivel :)
Il poti intreba pe fratele tau,citeam in alte posturi ale tale ca zici ca se pricepe bine ;)

#27
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020

View Postcrisstonne, on 06 iulie 2022 - 15:45, said:

Spune nene așa de la început!
Ai șapa în valuri, nu este pusă oglindă".
Mai tragi o șapă autonivelantă, dacă mai poți să te ridici cu nivelul.
Varianta 2, un parchet de minim 14 mm, ăla nu mai fîlfîie că devine pod peste denivelări, rigiditatea dată de grosime îl face stabil.



Trebuie să spui orașul.

Zona asta de care zic e una singura, predomina zonele in care doar e putin umplat si se lasa cand calci.

Oras - Bucuresti

#28
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View PostMembruAnonim, on 06 iulie 2022 - 16:31, said:

Cine e meserias cu adevarat niveleaza cu dalta si ciocanul ,manual, sau poti lua si la picamer da intri mai adanc dupa care pui sapa numa in zona aia ca sa repari.Nu mai ridici nici un nivel Posted Image

Ar mai putea folosi si un flex cu un disc gen : https://www.leroymer...x-22.2-mm/37595

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postasiodf, on 05 iulie 2022 - 23:45, said:

era vorba de spart PE-RE-TE-LE putin de tot, pe post de rost de dilatatie, dar a n-a oara nu e nevoie.

Deci suntem acum toti de acord ca e vorba de "click" ? Ok. Pe care oricum lasa-l in pace ca nu de acolo e buba.

Daca iti sta pe creier ce ai putea face avand in vedere ca e cu click si deci nu lipit este sa il demontezi pur si simplu, cu mare mare grija ca se rup fff usor marginile. Eu cu toata grija din lume si tot am rupt cateva la mine acasa. Eu am dat cu lipici de lemn pe marginutele rupte si a fost ok.
Si apoi eventual schimbi folia aia de polistiren, sau mai rau dai autonivelanta daca esti hardcore.
Eu am luat folii de 6mm cand a fost nevoie, mai groase nu am gasit.
Cunosc o persoana care a pus parchet direct peste mocheta, in toata casa. Are 4 camere.
Se poate desface parchetul deja montat.Trebuie sa fii atebt si sa te mai ajute o persoana,ca sa nu rupi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate