Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Xiaomi 12S Ultra

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Uite, să înțelegi că numerele astea aruncate nu fac mare brânză, iar îmbunătățirile sunt minime an de an.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L8IccnI4hoI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă ar fi telefoanele așa de bune mulți ar fi renunțat la camere și obiectivele dedicate.
Telefoanele sunt pentru chestii de amatori sau urgențe, pe principiul că cea mai bună cameră este aia pe care o ai la îndemână.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAlxdava, on 07 iulie 2022 - 11:09, said:

Dacă ar fi telefoanele așa de bune mulți ar fi renunțat la camere și obiectivele dedicate.
Telefoanele sunt pentru chestii de amatori sau urgențe, pe principiul că cea mai bună cameră este aia pe care o ai la îndemână.
Cei care prefera camerele dedicate o fac pentru ca pot pune pe ele ce obiective doresc, pot controla focala, diafragma, etc. Asta insa nu inseamna ca un micro 4/3 cu f/3.5-ul cu care vine de obicei in "kit" va performa mai bine la 24 mm decat un telefon de asta cu senzor de 1" si f/1.9.

Edited by utopium, 07 July 2022 - 12:58.


#21
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Ia de fă o probă și arată-ne!

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007
Daca o sa am ocazia, eu zic ca va fi destul de usor de aratat :) Momentan e cam greu de pus mana pe un Xiaomi 12S Ultra.

#23
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Un mare fâs, chiar asteptam sa va ce specificatii are sa ma orientez spre el..dar pentru un Ultra e o besina, nu au fost in stare sa ii puna un ecran de minim 6.8 si o baterie de 5000, sa ceri peste 1000 eur pt configuratia asta mi se pare jaf la drumul mare.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostRaySefo, on 09 iulie 2022 - 11:08, said:

nu au fost in stare sa ii puna un ecran de minim 6.8 si o baterie de 5000
Eu preferam sa aiba ecran de 6.6 si sa fie mai compact ... nu toata lumea vrea palete de ping pong. Iar capacitatea bateriei nu e foarte relevanta, daca chipsetul e mai eficient decat altele poate bate telefoane de 5.000 la autonomie (al meu are 4.200 si tine bateria fara probleme).

#25
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Pana acum niciun Xiaomi nu a excelat la baterie fata de alte telefoane, a fost tot timpul sub Apple si Samsung.
oricum deja i-am dat skip, un Ultra trebuia sa fie peste orice model de la ei , se pare ca nu.

#26
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
La partea cu bateria te înșeli, exynos urile sunt consumatoare in raport cu SD urile pe care le găsești pe xiaomi, cam greu cu eficienta pentru Samsung in comparația asta

#27
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Nu ma refer la Exynos, ma refer la celelalte marci cu SD vs Xiaomi, in toate testele Xiaomi a fost sub restul la baterie, a fost unul dintre motive pt care am stat departe de ele.
Am vrut sa imi iau 11 Ultra, dar in comparatie cu restul era sub, acum eram cu geana pe 12U ..lol sa pui pe un ultra baterie sub 5000 mh mi se pare nesimtire maxima.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostRaySefo, on 10 iulie 2022 - 12:37, said:

..lol sa pui pe un ultra baterie sub 5000 mh mi se pare nesimtire maxima.
Apple are pe Pro Max, la ecran comparabil ca marime, 4.352 mAh. Samsung are pe S22+ care e de marime comparabila 4.500 mAh, Huawei are pe P50 Pro 4.360 mAh,  Sony pe flagshipul lor foto, Pro-I, 4.500 mAh, Honor pe Magic4 Ultimate au 4.600 mAh desi ecranul e mai mare. In concluzie, niste nesimtiti.

Deci 4.860 mAh la Xiaomi pare deja mult. Da, Samsung are 5.000 mAh pe Ultra, dar are si ecran mai mare si pen.

Edited by utopium, 10 July 2022 - 13:23.


#29
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
Apropo de 11 ultra,e vreo 600 pe tradinggshenzen...nu e rău dar parcă tot mult:)

#30
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Nici pe olx nu-l găsești la prețul ăla

#31
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
E preț acceptabil 650 de euro fără garanție doar dacă ești fan.
La banii ăștia probabil că iei Samsung sigilat de pe olx

#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostRaySefo, on 09 iulie 2022 - 11:08, said:

Un mare fâs, chiar asteptam sa va ce specificatii are sa ma orientez spre el..dar pentru un Ultra e o besina, nu au fost in stare sa ii puna un ecran de minim 6.8 si o baterie de 5000, sa ceri peste 1000 eur pt configuratia asta mi se pare jaf la drumul mare.
problema e alta. china only baby!
fara b20 si alte chesti relevante....

#33
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
Are cineva 11 ultra cu rom xiaomi eu?
Aș lua unul la jumătate din prețul de lansare, și l as comanda cu rom Eu.

Încă încerc apele, compar cu S21 ultra și aleg câștigătorul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate