Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Construcție garaj cu groapă reparat masina și beci!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Taru

Taru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014
Va salut domnilor! As avea nevoie de câteva idei/sfaturi în ceea ce privește construirea unui garaj cu groapa reparat masina și beci/pivniță!
Beciul va fi unul destul de mic(3x3m aprox) iar garajul va fi de 8x5m!
As vrea sa fac și o groapă de 2m lungime pentru reparat masina iar din această groapă se face întrarea în beci!
Beciul m-am gândit sa il fac la 1m de la limita garajului înspre interior pentru a fi ferit de eventualele infiltratii de apă atunci când plouă!(beciul va fi mai înăuntru cu 1m de jur-împrejur față de limita garajul) Menționez ca nu am probleme cu apa aici deoarece pânza freatica este foarte joasă aici și pamantul în jos este tare!

Edited by Taru, 04 July 2022 - 15:01.


#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Foarte bine, sapi 2m in jos cofrezi torni beton si placa deasupra cu gaura de vizitare pt masina si acces..
Placa o sa aiba 2 sustineri, atit pe fundatia peretelui cit si pe peretii beciului.

Dimensiuni, 3x 6m, rafturi...

#3
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 15.06.2009
Nu stiu cat mai costa metru patrat de construit in ziua de azi, la viteza, 40mp+ beci de 18mp cam 30.000 de euro. Merita masina cheltuiala asta ? Nu declin intreprinderea omului, doar intreb retoric.

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Mai bine faci un garaj un pic mai inalt si iei un elevator.

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 15.04.2017

 NikoroB, on 04 iulie 2022 - 22:01, said:

Mai bine faci un garaj un pic mai inalt si iei un elevator.

Super idee. E mult mai misto sa o ai ridicata pe elevator. Doar sa il poti monta ca persoana fizica.

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
30 de mii de euro? Faci casa P+1?

El are nevoie de un garaj cu o groapa sa poata schimba uleiul sa se repare pe sub masina.

Am lucrat si sub rampa si in groapa.
Mai placut sub rampa, mai curat, lumina.

Si in groapa, cum o faci, asa ramane, risc de accidente.
Elevatorul nu isi are rostul ca este scump, se strica, trebuie service la el.

Si din ce vrei sa fie garajul respectiv? Ce o sa repari? Masini mici? Dube?
Cum zicea colegul, mai bine si mult mai ieftin te ridici putin cu acoperisul la garaj, asta in loc sa te apuci de sapat.
Sa faci o groapa si o sa betonezi, trebuie hidroizolatie.

Vorbesti cu un sudor si iti face o rampa dupa cum doresti.

#7
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 29.08.2006
Garajul e 3.5x7m dimensiuni. Am plafonul la garaj ridicat la 3.3m (tavanul de rigips).
Pe mijlocul  garajului am facut o groapa de service (din timpul turnarii elevatiei si placii ) de 4(L) x 1.2(l) x 1.7(h)m. Inainte de turnarea si cofrarea betonului s-a pus folie cu crampoane in groapa, lipita la imbinari. Momentan , de 2 ani nu vad nici o urma de umezeala in groapa.
Am pus 2 scari in capete (o scara de aluminiu cu trepte late , pe care am dezmembrat-o in 2 bucati). Scarile sunt prinse in balamale de pereti. Sub scari am loc sa depozitez (la rece) diverse chestii de mancare/baut :-)
Pe fundul gropii am pus niste paleti ca sa reglez inaltime, eu nefiind foarte inalt stateam cu mainile prea sus, asa ca am adauga o podea falsa de paleti.
Ca idee, in plus fata de constructia casei/garajului, m-a costat 300EUR manopera la care s-au adaugat materialele:  betonul, folia cu crampoane, fier beton ptr armat. Mie mi-a meritat maxim.

#8
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
ai bani de beci dar nu ai de o masina ok , la care sa nu stai sa repari mereu?!!

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am senzatia ca e mai util elevatorul decat groapa.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Melteanu, on 09 iulie 2022 - 08:00, said:

Am senzatia ca e mai util elevatorul decat groapa.
Elevatorul costa bani multi, service daca se strica.
Cel mai ok groapa sau rampa cumparata de la firme de pe internet.

#11
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 16.08.2016
Cel mai ok este rampa, mai putina munca.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Pentru rampa ai nevoie de înalțime mai mare a construcției.  În plus, nu știu dacă este o rampa asa înaltă sa-ti permită munca intr-o poziție comoda. Dpmdv este cea mai proasta solutie. Și inutila. Și urata.
Se poate pune profil metalic tip L de 5 cm, pe marginea gropii, și acoperi cu scândură (evident de 5 cm) când nu este de lucru.

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Exact asa am eu, dar, niciodata nu am lucrat la masina.
Mai degraba am folosit gaura sa bag/scot butoiele cu vin.

#14
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 29.08.2006

 laur_radu, on 09 iulie 2022 - 07:53, said:

ai bani de beci dar nu ai de o masina ok , la care sa nu stai sa repari mereu?!!

exista diverse hobby-uri pe lumea asta ....

#15
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Sunt convins, mai ales ca pana nu demult si eu aveam prostul obicei sa stau cu capul sub capota cate o ora.Dar acum imi dau seama ca pot face altceva mai util , si mai placut.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Ca este vorba despre placere personala sau o afacere, o sursa suplimentara de venit, treaba lui ce vrea sa faca.
Mie imi plac floricele si pisicei, asta pe langa femeile si bere la terasa cu prieteni.
Daca placerea lui este sa repare masina, bravo lui, mie mi-au trebuit 30 de ani sa ma prind ca trebuie sa faci si lucrurile care imi plac mie.

Trec pe langa un nene care zilnic repara masini in fata porti. M-am tot gandit de ce nu face asta un service in curte? De ce repara pe strada? Sau de ce nu l-a observat politia sau ITM ca nu are acte, ca lucreaza ca mecanic pe strada.
Ducem lipsa de mecanici auto si nu pot sa mint ca nu m-a tentat si pe mine cand vad cozile alea, iarna, la schimbat rotile de vara cu cele de iarna si apoi primavara cand terbuie schimbate cele de iarna cu cele de vara.
Este o paine de mancat la cate cazane circula prin tara asta.

#17
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pt. placerea de a mesteri pe la masini si nu numai https://www.twinbusc...S3-18U::17.html

Pt. mine mai simplu ar fi sa se lase o groapa patrata care sa incadreze perfect cele 2 gropi dreptunghiulare necesare, apoi dupa montaj elevator se face un podet intre elevatoare. Conteaza adancimea gropii la modelul de elevator ales, dar se gasesc artificii.

Pardoseala garajului e plana, nu sunt stalpi de elevator in care sa lovesti usile masinilor, exista tutoriale pe net cu oameni care si le monteaza singuri.

Edited by danciusergiu84, 16 July 2022 - 17:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate