Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Când ați avut primul laptop?

* * - - - 13 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

Poll: Când ați avut primul laptop? (70 member(s) have cast votes)

Adică în ce an

  1. Înainte de 1997 (11 votes [15.71%])

    Percentage of vote: 15.71%

  2. 1997 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. 1998 (2 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  4. 1999 (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  5. 2000 (2 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  6. 2001 (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  7. 2002 (3 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  8. 2003 (4 votes [5.71%])

    Percentage of vote: 5.71%

  9. 2004 (3 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  10. 2005 (3 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  11. 2006 (7 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  12. 2007 (7 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  13. 2008 (4 votes [5.71%])

    Percentage of vote: 5.71%

  14. 2009 (2 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  15. 2010 (5 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  16. 2011 (2 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  17. 2012 (4 votes [5.71%])

    Percentage of vote: 5.71%

  18. 2013 (2 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  19. 2014 (3 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  20. 2015 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  21. 2016 (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  22. 2017 (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  23. 2018 (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  24. 2019 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  25. 2020 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  26. 2021 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  27. 2022 (1 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

Laptopul a fost

  1. Cumpărat de nou (48 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

  2. Cumpărat la mâna a doua (s.h.) (11 votes [15.28%])

    Percentage of vote: 15.28%

  3. Pirmit cadou ca aparat nou (3 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  4. Primit cadou ca s.h. (4 votes [5.56%])

    Percentage of vote: 5.56%

  5. Primit de la locul de muncă (5 votes [6.94%])

    Percentage of vote: 6.94%

  6. Primit de la locul de muncă (și a trebuit returnat) (1 votes [1.39%])

    Percentage of vote: 1.39%

Vote Guests cannot vote

#55
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postlely, on 04 iulie 2022 - 14:58, said:

2010, Dell, câștigat împreună cu fiu-meu la un concurs Milka. El dicta coduri, eu le introduceam în vechiul PC  când începe copchilul să țopăie: -Ai făcut văcuțele fericite! Ai câștigat un laptop Milka!
Încă funcționează, nu m-am îndurat să-l arunc.

Haha, aia da, asta nu e laptop, e deja membru al familiei :)


Primul meu laptop a fost prin vreo 2010, desi pare o vesnicie de atunci , cand faci matematica parca totusi nu e asa de mult. Era un Asus X51L luat cu un abonament de date de la Orange(mare greseala de care aveam sa imi dau seama mai tarziu insa nici nu prea aveam optiuni in mediul rural). Imi amintesc ca era plasticos, un plastic putin superior cutiilor de tic tac totus,i insa nu cu mult. M-a servit ani multi si i-am tot facut upgrade-uri ca sa ramana relevant odata cu trecerea vremii.

#56
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In 2003,a fost un Vaio,cumparat nou,am dat 1800-1900 euro pe el....

#57
Adrian2oo2

Adrian2oo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.02.2021
2010
Laptop-ul de servici al mamei mele. Cred ca era un Dell D610 sau ceva de genul...Dupa mi-am luat un Dell personal pe care l-am utilizat amandoi ani de zile. Acum am un Legion Y520 pentru gaming usor si proiectare AutoCAD/3Dsmax (in limita poligoanelor).

#58
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 06 iulie 2022 - 16:33, said:

Cade macbokul pe beton, se face tandari.
Muhahah, tell me that's a joke.

Discutia a plecat de la

Quote

Nu-mi plac laptopurile noi că-s prea subţiri.

View Postmaccip, on 05 iulie 2022 - 21:21, said:

Nici mie nu-mi plac laptopurile subtiri. Tre sa umbli foarte atent cu ele si nu e genul meu.

Asta nu inseamna ca laptopurile subtiri sunt firave. Recunoasteti voi ca habar nu aveti sa umbplati cu ele, nu ca ar fi laptopul firav. Asta e o problema de lipsa de indemanare personala, nu ca laptopul ar fi problematic.

asa am si eu la munca un Dell de genul ala de care zici tu, dar mna, sta pe birou si are puii mei 3,6kg. Pai cand plec undeva imi rupe spatele. Asa ca pentru portabilitate am cerut un DELL XPS13...si il am de ani buni si n-are nici o problema, chiar daca e subtire...doar ca nu fac fressbee cu el.

In zilele noastre cand poti alege absolut cam orice in materie de laptopuri, eu consider ca laptopul este pentru portabilitate si asta inseamna in primul rand sa fie usor si cat mai subtire. Pentru restul exista desktopuri

Edited by tehnics, 07 July 2022 - 07:48.


#59
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Eu lucrez cu el in teren de multe ori pe ploaie. Si n-am nicio problema de indemanare. Si chiar de-as avea, laptopul se da dupa mine, nu eu dupa el.
Am spus ca nu-mi plac si nu sunt genul meu.
Plus ca apple sunt gay, ca vad ca tot vrei sa ma aduci acolo. Nu-mi plac ca sunt gay. Ce dracu sa caut cu un apple in padure? Rad bursucii de mine.

Macbook e laptop de digey. De aia care stau cu castile pe cap si se prefac ca fac muzica cu degetele. Eu nu sunt digey.
Apple e laptop de dizaineri vestimentari. Eu nu sunt dizainer vestimentar.
Si pentru cei care fotosopeaza. Eu nu fotosopez.
Al meu merge pe camp, prin paduri prin defilee prin zapada, pe ploaie, sta pe jos, e aruncat pe bancheta din spate, il folosesc cu manusi.
Asta inseamna portabilitate, nu faptul ca are juma de kil. Portabilitate inseamna sa-l folosesti oriunde.
Plus ca apple nu are trackpoint. Nu am ce face cu un laptop fara trackpoint. Eu nu folosesc deloc touchpadul. Si nu sunt eu defect, ci leptopul care n-are trackpoint e defect.

#60
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 08:23, said:

Eu lucrez cu el in teren de multe ori pe ploaie. Si n-am nicio problema de indemanare. Si chiar de-as avea, laptopul se da dupa mine, nu eu dupa el.
Colegu, vorbim de laptopuri pentru folosit in acasa, nu de munca. Pentru munca am si eu....destule, cred ca vreo 10 bucati (diagnoze, CNC, imprimanta 3D, camere video, etc).

Quote

Plus ca apple sunt gay, ca vad ca tot vrei sa ma aduci acolo. Nu-mi plac ca sunt gay. Ce dracu sa caut cu un apple in padure? Rad bursucii de mine.
Posted Image Posted Image Posted Image . Make my day. Nu te duc nicaieri.


Quote

Plus ca apple nu are trackpoint. Nu am ce face cu un laptop fara trackpoint. Eu nu folosesc deloc touchpadul. Si nu sunt eu defect, ci leptopul care n-are trackpoint e defect.
Vai, cate defecte ai gasit la Mac-uri Posted Image. Eu in locul tau foloseam o tableta cu pencil. E mai simplu, nu crezi ? :D


Ok, eu ziceam de laptopuri subtiri, nu de apple. A fost doar un exemplu gandindu-ma la apple air.  Considera laptopuri subtiri oricare vrei tu din gama actuala a zilelor noastre.
Si eu ma gandeam ca vorbim de laptopuri care le folosesti in casa, nu pe teren. Pentru teren exista clar laptopuri roughed. Atunci inteleg.
Ca doar nu iei laptopul ala care il folosesti in ploaie si la munca cu manusi, murdar si mai stiu eu ce,  si intri in casa, il pui pe masa sau il tii in brate...hai sa fim seriosi.

Edited by tehnics, 07 July 2022 - 09:06.


#61
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Colegu, vorbim de laptopuri care-mi plac mie si pe care le folosim unde le foloseste fiecare. Nu a stabilit nimeni ca tre sa le folosim acasa pe birou. Portabilitatea pentru mine inseamna tocmai sa le poti folosi oriunde ai nevoie,
Eu am spus ca nu-mi plac alea subtiri si tu ai avut o probema cu asta.
Daca-mi placeau apple sau subtiri, luam apple sau subtiri. Sau luam Carbon in loc de T, ca oricum apple nu-mi plac ca n-au trackpoint si ca sunt albe.
Gusturi, chestii, socoteli.

#62
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 09:17, said:

Eu am spus ca nu-mi plac alea subtiri si tu ai avut o probema cu asta.
Eu n-am nici o problema, doar am zis ca alea subtiri sunt la fel de ok ca si alea groase... Si apoi vii sa-mi dai niste exemple care nu are nici o treaba cu ce zici tu. Sa stii ca si alea subtiri au trackpoint.

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 09:17, said:

Colegu, vorbim de laptopuri care-mi plac mie si pe care le folosim unde le foloseste fiecare.
De ce sa nu vorbim de laptopuri care-mi place mie si nu tie ? Posted Image. Prinzi fractura de logica ?

L.E. Colegu, am inteles ca nu-ti plac apple ca-s albe si n-au trackpad. Nu insista.

Edited by tehnics, 07 July 2022 - 09:24.


#63
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttehnics, on 07 iulie 2022 - 09:02, said:

Vai, cate defecte ai gasit la Mac-uri Posted Image. Eu in locul tau foloseam o tableta cu pencil. E mai simplu, nu crezi ? Posted Image
Daca erai fix in locul meu, gandeai fix ca mine.
Tableta e pentru kinderi, sa se joace minecraft. E zero la productivitate.

Ce as vrea eu, e un de-asta. Pentru scrisul de mana. Insa e prea scump, prea fragil si inca nu e suficient de matur software-ul sa corespunda cerintelor mele. Asadar, mai astept vreo 5 ani, poate vor evolua inspre ce-mi doresc eu. Daca ar fi sub 1000 lei, poate as lua. Daca ar avea capabilitati de recunoastere formule matematice mai avansate, poate as lua. Daca ar fi mai zdravan construit poate as lua.
Cu tableta n-am ce face.

View Posttehnics, on 07 iulie 2022 - 09:23, said:

De ce sa nu vorbim de laptopuri care-mi place mie si nu tie ? Posted Image. Prinzi fractura de logica ?

Pentru ca eu am declarat ce-mi place mie si tu ai avut o problema cu asta. Deci, pe cale de consecinta, vorbim despre ce-mi place mie, nu tie.
Ca eu n-am nicio problema cu ce-ti place tie. Nu incerc sa te conving ca nu-ti place sau ca nu-s bune pentru tine.

Subtiri nu-s la fel de ok ca cele groase. Chestie de rezistenta a materialelor. Daca ar fi asa, utilajele agricole s-ar construi din sarme de 1mm.
Oricum, in subsidiar ai recunoscut si tu asta aruncand ideea ca as fi eu neindemanatic, nu ca laptopul ar fi prea fragil pentru mine.

Tendinta acum e sa se faca cat mai subtiri si, mai mult, sa para cat mai subtiri. E chestie de moda. Pentru ca asa vrea consumatorul probabil.
Doar ca eu nu vreau asta. Faptul ca sunt mai subtiri sau par mai subtiri nu ma ajuta cu nimic.

#64
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 09:30, said:

Daca erai fix in locul meu, gandeai fix ca mine.
Ah, nush, nu aveam impresia ca toti gandesc ca tine daca ar fi fost in locul tau. Scapa de paradigma asta.

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 09:30, said:

Ce as vrea eu, e un de-asta. Pentru scrisul de mana..
Atunci ia-ti reMarakble 2.

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 09:30, said:

Pentru ca eu am declarat ce-mi place mie si tu ai avut o problema cu asta.
Eu n-am problema cu asta...Tu te-ai agitat sa-mi explici ceva ce nu te-am intrebat.

Ok, hai sa nu poluam topicul. Am inteles, nu-ti plac alea subtiri.

#65
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru mine portabilitatea inseamna sa folosesti laptopul in diferite conditii.
De ecemplu, ieri am fost pana in jud. Constanta la o lucrare. 3 ore dus, 3 ore intors. Eu in dreapta soferului.
La dus am lucrat vreo 2 ore din 3, la intors 1 ora din 3.
Desi aveam si laptopul de serviciu la mine, am preferat sa lucrez pe-al meu, din motiv ca are trackpoint. Oricum folosim un cloud, deci nu conteaza pe ce laptop lucram.

Zoom, pan, nu functioneaza corect pe touchpad in niciun soft. Si nici nu ar avea cum. Iar maus in masina nu poti folosi ca-ti fuge cursorul ala aiurea in toate partile.
Practic am castigat 3 ore. Sa zicem ca daca lucram la birou, faceam jobul respectiv in 2 ore jumate, in masina mi-a luat 3 ore.
Problema e ca cu celalalt laptop nu puteam lucra deloc. Pierdeam tot acel timp. Acum stau si o frec, ca mi-am facut jobul de ieri. :)

#66
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 09:44, said:

Pentru mine portabilitatea inseamna sa folosesti laptopul in diferite conditii.
Pentru mine laptop defapt inseamna altceva.
DA, exista Gaming Laptop, Desktop Replacement, Roughed Laptop, Book Laptop. Toate astea sunt laptopuri dar facute pentru diferite medii si situatii. Importat e sa-l alegi in functie de necesitati.
Sa consideri ca un laptop e bun la toate asa cum zici tu, doar pentru ca e laptop si e portabil, mi se pare ca te minti singur.

Si ca sa fac o mica paranteza, nu ca as vrea sa te enervez, dar trackpad mai misto ca a celor de la apple n-am vazut pana acum. Eu defapt nici nu folosesc mouse deloc cand folosesc
macbook-ul...chiar si in jocuri folosesc trackpad-ul Posted Image

Edited by tehnics, 07 July 2022 - 09:53.


#67
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttehnics, on 07 iulie 2022 - 09:42, said:

Atunci ia-ti reMarakble 2.
E mai fragil, e mai mic.
Am nevoie de format mare. De cele mai multe ori cand scriu de mana, am si un pedefeu deschis.
E misto si remarkable 2, dar e mai fragil, mai mic si e foarte castrat la software (ca nu are android).
De regula cand fac niste calcule sau schite de mana, am deschis pe laptop si un pedefeu, ca nu stiu nicio formula pe de rost.
Momentan fac pe foaie, gandesc partea matematica si pastrez in clipboard. Remarkable m-ar ajuta doar sa salvez scrisul, dar nu mai mult.
E nasol cu 2 dispozitive deschise. Nu-i prea practic.
Onyx max are dimensiune A4 si practic poti folosi si un pedefeu in stanga si-ti ramane un A5 in dreapta sa mazgalesti. Iar cand nu deschid pedefeul, imi ramane un A4 sa-mi fac schitele si calculele cum vreau.
Avantalul la remarkable 2 ar fi ca senzatia de scris e mai naturala. Ca nici senzatia de scris cu un cui pe sticla nu mi se pare ok.

Am vazut un laptop care avea ecran normal sus si tastatura detasabila, in spatele ei avea e-ink. Interesant el asa, insa era si scump si senzatia de scris de mana nu prea era acolo. Distanta mare intre varf si scris, lag, senzatia de scris pe plastic. Ideea era acolo insa mai trebuie lucrat la tehnologia asta sa devina cu adevarat utila.
Mi-ar placea mult ideea sa scap de scris pe hartii, dar inca nu e momentul. Tehnologia nu e inca la nivelul care trebuie.

#68
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPuferiu_, on 04 iulie 2022 - 20:20, said:

Laptopul meu a implinit 14 anisori. De pe el va scriu aceasta veste buna. Mazel tov!

#69
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Bine, barem, ca nu le-ai zis de aia mica care scrie in locul tau.

#70
AdiJohn26

AdiJohn26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2024
Eu am avut un Gateway Mx6441 cumparat din Best Buy cu vreo 800 USD in august 2006 in America l-am tinut vreo 10 ani
https://gatewaycompu...com/wiki/MX6441

#71
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Doar atat de poti spune despre el?

#72
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010
2008. Cumpărat de ai mei din Auchan (vechiul Real). A fost cumpărat deoarece calculatorul pe care-l aveam nu mai făcea față și îmi trebuia o sculă pentru facultate. M-a ținut 7 ani. Cred că dacă i-aș înlocui bateria, ar funcționa și acum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate