Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Telefon copil (~800 ron)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!
Doresc sa ii cumpar (pana maine cel tarziu) copilului un telefon.
Buget 600-800 ron(nu m-as mai intinde mai mult). Nu vreau nici unul direct depasit, nici cine stie ce(poate il sparge, il pierde, etc). E primul lui telefon (ca sa il aibe cand nu e acasa). Nu suntem pretentiosi. Vrem sa i-l facem cadou de ziua lui zilele astea.
Ce ne-ar interesa :
-Samsung
-128gb spatiu stocare
-4GB ram (merge si 3 dar as prefera sa nu dea rateuri la 1 an ca nu are suficient ram).

Momentan am gasit o oferta la A****x cu 800 ron, un A22 5g 128gb/4gb ram/gri(bleah :) ) care dupa specificatii sta bine. Am vazut un pic ceva review-uri, e asa si asa...ma rog, nu imi dau seama inca. Am observat ca acelasi telefon pe la concurenta e ba 900-1100, ba diferenta de pret la culoare, ba mai scump fara 5g(nu ne trebuie dar se pare ca il 800 ron e inclus, etc).
Acum in familie avem A21s si A31, telefoane undeva pe acolo sau ceva mai bune, suntem familiarizati relativ cu gama asta.
Nu stiu daca mai exista ceva in gama asta sau daca stiiti cumva daca are ceva hibe cunoscute acest model si sa ma feresc de el...

Orice sfat e binevenit.
Multumesc,

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Nu inteleg care mai e scopul discutiei. Samsung intre 600 si 800, filtru la magazinele cunoscute.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
https://altex.ro/tel...cpd/SMTM525GBL/ asta, resigilat. E vreo 1000 si e peste orice din zona aia de pret.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Sigur ca da, daca nu iei in considerare ca e cu 33 pana la 25 la suta peste buget.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Pai bugetul este 600 - 800 iar telefonul costa 1.349, adica cu peste 100% peste buget.
Noroc ca nu-i pe stoc Posted Image

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Ba este pe stock, era vorba de resigilat, vezi mai jos.

#7
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Pt mine nu ar fi problema, am avut la viata mea mai multe telefoane sh decat nou dar de data asta este pentru cadou de ziua lui si as prefera o varianta noua. Arata altfel. A avut rezultate f bune la scoala, i-am promis un samsung nou. Avusesem prin casa un Moto G6 nefolosit (lasat de la munca) insa a crapat subit placa de baza si nu am avut ce sa ii iau :(

Edited by AdrianHH, 04 July 2022 - 15:23.


#8
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ai cerintele: Samsung, 128GB, 3-4 GB ram si sub 800 de lei; e unul singur, ala de l-ai vazut tu.
La restul magazineleor, e peste 800 de lei unul care respecta celelalte cerinte. Asa ca, nu mai e nicio dilema, sa e bucure copilul de el!

Ca sa iei mai bun, cu 6GB ram, trebuie cel putin 900 de lei pentru un Motorola, sau 1000 de lei pentru Xiaomi; sau 850 lei pentru Huaway, dar... ti-ar da tie de lucru cu google services.

Edited by romanasu, 04 July 2022 - 15:25.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
E musai sa fie Samsung ?

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 29.01.2016
Daca nu e obligatoriu sa fie Samsung, atunci recomand Realme 8, il gasesti laEmag, resigilat, la 830 lei.

https://www.emag.ro/...r/pd/DYW4NKMBM/

sau Oppo A74, la 810 lei, tot resigilat

https://www.emag.ro/.../#used-products

sau Moto G60s, tot resigilat, la 840 lei

https://www.emag.ro/.../#used-products


Daca e obligatoriu sa fie Samsung, atunci nu prea ai variante, decat ce ai scris si tu.

____________________________________________________________________________________


LE : am mai fi si Honor X7, care e de fapt Huawei cu servicii Google. Il gasesti la 890 lei, resigilat, la Emag.

https://www.emag.ro/.../#used-products

Uite mai jos o comparatie intre toate acestea :

https://www.kimovil....lobal-6gb-128gb

PS : ia in calcul si ca e vb de un copil si are mana mica, eu unul nu m-as orienta spre telefoane prea mari.

Edited by Magicwisewolf, 04 July 2022 - 15:52.


#11
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,937
  • Înscris: 27.02.2018

View Postromanasu, on 04 iulie 2022 - 15:25, said:

Ai cerintele: Samsung, 128GB, 3-4 GB ram si sub 800 de lei; e unul singur, ala de l-ai vazut tu.
La restul magazineleor, e peste 800 de lei unul care respecta celelalte cerinte. Asa ca, nu mai e nicio dilema, sa e bucure copilul de el!

Ca sa iei mai bun, cu 6GB ram, trebuie cel putin 900 de lei pentru un Motorola, sau 1000 de lei pentru Xiaomi; sau 850 lei pentru Huaway, dar... ti-ar da tie de lucru cu google services.
Corect.  Inițiator, ia A22 5G ăla de la altex până nu se termină, că are și NFC, mufa jack, slot de card, plus că fiind Samsung or să meargă cam toate benzile, și ai scăpat de o grijă.

#12
Rationalul

Rationalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAdrianHH, on 04 iulie 2022 - 15:22, said:

..... asta este pentru cadou de ziua lui si as prefera o varianta noua. Arata altfel.

A avut rezultate f bune la scoala,
ăsta e lucrul pe care vrea să-l audă orice părinte

i-am promis un samsung nou.
Puține sunt lucrurile care bucură un copil decât cele noi. Ma simt nevoit sa-ți reamintesc, bucuria copilului neprețuită, pentru celelalte exista M@$tercard Posted Image  




#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
Samsung A22 e cam singura solutie viabila

#14
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,007
  • Înscris: 29.06.2011
Si eu vreau sa iau un telefon pentru copil tot pana in 800Lei dar la mine este invers, nu vreau Samsung sau oricare alt telefon ce are preinstalate o multime de aplicatii nefolositoare ce nu pot fi dezinstalate.
Lista finala contine 3 telefoane si nu stiu pe care sa-l cumpar: Nokia G20, Moto G22, Moto G31(noi, de la Altex).

#15
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostCGDBZ, on 05 iulie 2022 - 15:32, said:

nu vreau Samsung sau oricare alt telefon ce are preinstalate o multime de aplicatii nefolositoare ce nu pot fi dezinstalate.
Le dezinstalezi foarte simplu via Adb, găsești tutorial pe xda. Nu lăsa bloatware-ul să-ți limiteze alegerile.

#16
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,007
  • Înscris: 29.06.2011
Multumesc, dar nu.

#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.07.2015
Nu lua Nokia, niciun Nokia nu mai merită la ora actuală.

#18
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017
Asus ROG Phone 6 Pro.

Glumesc. :)) Mergi pe ceva Motorola sau Xiaomi, daca se joacă mult poate găsești vreun Poco X3 sau Redmi Note 10 Pro la mana a doua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate