Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Livrarea DHL Express dureaza nejustificat de mult

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
[Unde?]
Buna dimineata, am de primit prin DHL un plic cu un card de la o banca din UK, am platit o suprataxa pentru a-l primi prin DHL Express, le-am trimis celor de la DHL tot ce mi-au cerut pentru vamuire dar dureaza nejustificat de mult - de 6 zile este acelasi status. Am sunat si au zis ca depinde de vama prin urmare m-as duce eu in persoana la vama sa incerc sa il iau dar nu stiu exact unde sa ma duc.
Ma puteti ajuta cu adresa din Bucuresti unde se vamuiesc coletele primite din afara UE ? Multumesc anticipat.


This shipment is handled by: DHL Express

Customs clearance status updated.
Note - The Customs clearance process may start while the shipment is in transit to the destination.

01. July 2022 19:39 Local time, Service Area: BUCHAREST - Romania

Origin
Service Area: BRISTOL - UK

Destination
Service Area: BUCHAREST - Romania

Edited by Winc, 04 July 2022 - 11:05.


#2
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.09.2015
Ca sa poti trece de vama ar trebui sa ai numar eori, asta il obtii de la directia vamala de care apartii, cazul tau in spate la piata Crangasi. Asta dureaza cred ca o zi, poate doua. Apoi le spui celor de la DHL ca vrei sa faci singur formalitatile vamale si mai departe nu mai stiu. Dar fara numar eori nu poti face vama singur

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Numarul EORI imi apare ca fiind CNP-ul dupa ce am completat tot ce mi-au trimis cei de la DHL. Nu inteleg de ce cei de la DHL nu isi dau interesul pentru urgentare livrare din moment ce am platit pentru livrare express.

Edited by Winc, 04 July 2022 - 11:40.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pai la DHL Express face cam 24-48 de ore orice colet din afara Eu dar poate sta in vaa intre 2 si 14 zile, chiar daca nu sunt probleme.
Pa le mai platesti i taxa ptr reprezentarea in vama.

Motivul - asa e la DHL - lucreaza cu diversi intermediari ptr declaratiile vamale.
Ideal ar fi evitarea lor. Mai sunt si altii. Evident, nu poti intotdeauna asa ca singura solutie e sa tragi de ei - cate un mail, une telefon zilnic pana se enerveaza si te rezolva.

#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Dar daca ma duc eu in persoana ar putea sa mi-l dea mie pur si simplu ca sa nu mai stau dupa DHL ?

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Acum cativa ani, DHL avea birourile la Otopeni, aeroport.
DHL lucreaza ok insa vamesii (care, bineinteles sunt romani) o lalaie dupa cum au ei chef. Cred ca te duci degeaba la ei la sediu, daca nu te-au anuntat ca procesul de vamuire s-a incheiat.
Rabdare si (daca fumezi) tutun.

LE. Daca ai delegat DHL sa se ocupe de vama nu rezolvi altfel.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
sunt trecut prin asta foarte recent....
singura solutie estye sa faci reclamatie DUPA ce primesti coletul !
dar nu te plange la autoritatile din RO cauta firma mare cei mari
astafel incat sa nu mai minta cu nerusinare ca "coletul este la curier" insa in realitate nici nu a iesit din depozit !

Sa nu mai spun ca a facut 5 zile din USA pana in Romania si a stat 9 prin Romania
pe bune....mi-as ceva in capul ala al vostru de saraci.
Niciodata nu voi utiliza serviciile lor .. .JUR !

Edited by Mihai_3, 04 July 2022 - 12:27.


#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Eu am uzitat de multe ori de transportul lor pentru colete din china.
Coletul ajungea in 3zile la Bucuresti si in 2 saptamini la destinatie,
Atit vama cit si DHL lucreaza cum si cit pot...

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e un motiv suplimentar fata de ce am mai zis mai sus - cu declarantii vamali.
Cu ceva ani in urma a fost un conflict intre DHL si vama - ceva fraude cu colete din china. De-atunci si controalele ptr ei sunt mai  cu schepsis - inca  sufla vamesii in iaurt cand aud de DHL.

Desi ocazional poti avea noroc. Acum o luna am primit un DVD din US in 4 zile cu DHL-ul :D 36 de ore pana a ajuns in tara, vama in doua zile si cateva ore mai tarziu il aveam.

Dar a fost o intamplare - in 10 ani e prima data cand nu stau macar 10 zile dupa colet ( de obici 14 ) - si al fel si la marfa firmei unde lucrez.

Cu alti curieri nu sunt problemele astea - Fedex/TNT sau UPS.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Ca am mentionat mai sus de UPS...

Ieri la pranz am dat o comanda pe Amazon UK. La ora 16 a plecat de la ei cu UPS-ul. La 8.30 dimineata imi cereau actele ptr vamuire. La ora 14 azi era vamuit coletul.
O sa-l primesc abia luni ca sunt inca in concediu - nu sunt la adresa - el trebuia sa ajunga abia pete o saptamana. Altfel maine deja il aveam...

L.E. L-au livrat azi :D Mi-l aduce un coleg acasa. mai putin de 48 ore.

Edited by eiffel, 08 July 2022 - 13:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate