Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Panouri solare - acoperis plat, gauri sau zboara?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am un acoperis plat pe care vreau sa pun panouri solare,
Acoperisul e izolat cu un strat de 10-15 cm si apoi deasupra e un carton de bitum. De zece ani nu am nici o problema. Cand merg eu pe acoperis mi se pare solid...

Acum vreau sa pun panouri solare.
Fisuri, curge apa in casa
1) Cat de sigur pot sa fiu ca nu o sa-mi curga apa in casa? ma gandesc ca in timp si de la soare cartonul ala de bitum, care e serios, solid, a rezistat deja 10 ani, dar de la soare si de la greutatea care trebuie pusa pe el s-ar putea tasa incet si apoi fisura.

Vant
2) Apoi al doilea risc e ca la un vant mai puternic pot sa zboare panourile, probabil ca ar putea ajunge in cap la mine, ca noi stam mai mult pe langa casa noastra :) dar poate sa ajunga si la vecinul...
La cam ce viteza a vantului ar rezista? ca in principiu daca pui greutate mai mare rezista la un vant mai mare, dar apoi probabil ca apar probleme mai repede cu fisurile, punctul de mai sus.

Ce fac daca anunta la meteo ca o sa fie un vant de 110Km/h? ma urc pe casa si demontez panourile?

Companiile care le instaleaza ofera ceva asigurari? ca apoi daca imi curge apa in casa, sau daca cad de pe acoperis, eu platesc nu ei...


Va multumesc?

Attached Files



#2
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Sa presupunem ca acoperișul plat suporta greutatea extra.

Exista pe piața mai multe soluții de prindere și balastare pentru acoperiș plat, soluții ce nj străpung absolut deloc membrana sau acoperișul. Ai soluții de la cei mai cunoscuți precum K2 Systems cu S-Dome și D-Dome și mai ai Flatgrid de la Schletter (nu am găsit local).

Ambele sisteme se pot balasta, adică se pot adauga greutăți peste sine. De asemenea, K2 oferă și paravanturi care se prind pe partea înaltă a panourilor, și limitează riscul de a îți sufla vântul toată investiția de pe casa.

Pe acest forum exista foarte multe poze cu instalari pe acoperiș plat.

Edited by anothertwo, 04 July 2022 - 10:55.


#3
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postanothertwo, on 04 iulie 2022 - 10:53, said:

Sa presupunem ca acoperișul plat suporta greutatea extra.

Exista pe piața mai multe soluții de prindere și balastare pentru acoperiș plat, soluții ce nj străpung absolut deloc membrana sau acoperișul. Ai soluții de la cei mai cunoscuți precum K2 Systems cu S-Dome și D-Dome și mai ai Flatgrid de la Schletter (nu am găsit local).

Ambele sisteme se pot balasta, adică se pot adauga greutăți peste sine. De asemenea, K2 oferă și paravanturi care se prind pe partea înaltă a panourilor, și limitează riscul de a îți sufla vântul toată investiția de pe casa.

Pe acest forum exista foarte multe poze cu instalari pe acoperiș plat.

Multumesc,

Da am vazut si eu alte poze, intrebarea mea e cat de rezistente sunt? dupa 3-5 ani mai rezista? soarele si cu greutatea panourilor in timp lucreaza. mai ales ca dedesubt nu e beton ci e izolatia termica, cred ca materialul folosit pentru izolatie e polyisocyanurat.

A avut cineva probleme cu vantul sau cu fisuri si apa in casa?

#4
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Acoperisul suporta greutatea panourilor si mai ales a sistemului de fixare?!

#5
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,406
  • Înscris: 09.05.2008
Pune-le su' forma de acoperis maramuresan.
Scapi si de apa care sta pe plafon.
Nu uita sistemu' de scurgere a apei si de spargatoarele de zapada.

#6
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,111
  • Înscris: 11.01.2009
Nu se poate face o structura ancorata de marginile acoperisului?
Astfel panourile, in loc sa reduca viata invelitorii, o sa o creasca, protejand-o de soare, ploaie si zapada.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate