Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Terasa neacoperita

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am doua terase acoperite in proiectul casei, dar una din ele ma bate gandul sa o las descoperita. De fapt, nu mi-ar mai trebui terasa deloc acolo, nu mai intru in detalii de ce. Problema este ca a fost deja turnata. Ce pot face ca sa o tin neacoperita, dar nici sa nu se degradeze si sa ajunga ruina? Cu ce as putea sa o plachez sau tratez incat sa reziste si sa nu fie nici foarte scump? Vreun strat de beton special, gresie, piatra de vreun fel? As prefera ceva ce nu necesita intretinere. Stiu ca principala problema este inghetul dupa ploaie, am vazut gresii facute praf de la asa ceva peste tot, deci mi-e cam teama.

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005
Iti pot recomanda ce am eu pus, respectiv covor de piatra (pietris polisat de 4-5mm pus cu un liant special), intretinere practic zero, daca se pune praf se vede greu si oricum cureti in 2 minute cu furtunul, inghetul nu produce nicio paguba si arata foarte bine in general. Problema e pretul care nu e chiar mic dar ma rog, e investitie de durata.

Attached File  IMG-5375.jpg   967.69K   134 downloads

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
,,sa nu fie nuci  foarte scump,,  Defineste  scump     Hidroizolezi de parca ar veni potopul lui Noe. Faci chenar/perimetral/structura din lemn(te vei inalta fata de cota cu cca 4/5 cm.  Pui deck serios(nu brad)  tratat.  Mai ai 2 cm inaltime.    Daca ai grija macar din 2 in 2 ani poti sa-ti faci si coparseu la final di el!

#4
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai sa nu fie scump raportat la variantele disponibile, as alege ceva de mijloc, nu stiu ce suma sa spun, pentru ca nu cunosc deloc preturile. E vorba de 3x9 metri pe care nu o sa ii folosesc. Ma cam doare inima sa investesc mult, pentru ca singuriul scop e sa nu se deterioreze cimentul.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Membrană bituminoasa.

#6
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai da, dar membrana bituminoasa nu arata aiurea in jurul casei? Stiam ca e pentru izolatie, nu pentru folosit la vedere.

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005

View PostCyanid3, on 04 iulie 2022 - 12:30, said:

Pai da, dar membrana bituminoasa nu arata aiurea in jurul casei?

Eu n-as folosi membrana bituminoasa decat pentru scopul ei real, cel de hidroizolare, estetic arata mediocru si nu sunt convins de resiztenta in cazul in care se umbla pe ea.
Dar celalta terasa cum va fi facuta? Chiar daca a doua nu-ti trebuie, nu inseamna ca trebuie sa arate nasol :)

#8
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Se poate placa cu piatra de râu (vad ca e in jur de 30 lei/mp pe olx....). Eu asa am pe aleea si pe brâul din jurul casei, pe aleea pietonală si cea de acces auto... e de 17 ani si nu am avut probleme. Dar depinde cum aveti si restul amenajărilor, deoarece trebuie sa se asorteze cumva...

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cealalta terasa cred ca ma incumet sa o fac cu gresie de exterior, din cauza ca e acoperita si nu o sa ploua/inghete. Dar neacoperita mi-ar fi teama sa pun gresie, nu cred ca rezista mai mult de 2 ani.

#10
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am auzit ca la gresia de exterior, daca e pus adezivul ala uniform, nu doar mamaliga pe mijloc, si e folosit adezivul care trebuie intre placi, cica nu ar intra apa ca sa se sparga/macine. Dar sunt cam sceptic cu gresia, chiar si asa.

#11
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019
O vopsea pentru beton (sau pentru piscine), gasesti acum diverse culori disponibile.

#12
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Daca e descoperita si ninge pe ea, ingheata etc., nici mama gresiei sau bitumului nu rezista.
Eu am avut o terasa ca asta (de fapt mai multe) si am schimbat gresia de trei ori, bitum special garantat, care a costat o avere, chit de rosturi iarasi special preparat - toate sint 0 in comparatie cu apa de ploaie, sau zapada care ingheata.

Tot ce-ti trebuie sint cateva cicluri inghet-dezghet si vezi tu atunci ce bune sint toate gresiile si chimicalele nemtesti sau de aiurea.

Fa-ti un acoperis transparent (o polata) pe schelet de lemn, fara pereti, ca sa ai circulatie de aer. E cel mai ieftin - in functie de acces la materiale si meserias, te poate costa mai ieftin decat solutiile de mai sus.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 19.05.2005
Eu am o terasa descoperita, pavata cu gresie, de acum 20 de ani, inca arata acceptabil, a fost pusa cu technologia de atunci si gresie ieftina. Dedesupt este o parte a garajului, nu sunt inca infiltratii.
Una sau doua placi de greisie au crapat, asadar nu se poate spune ca nu sunt afectate. Pe de alta parte, nu sunt sigur de ce au crapat, au fost si ghivece de flori trantite de furtuna, au fost si scule scapate, in fine, in 20 de ani s-au intamplat multe.

Pe balconul de la etaj, pavat cu aceiasi gresie, nu am nici o placa crapata. Panta nu este data bine, un pic spre prag in loc sa fie spre tubul de scurgere, si astfel am unori gheata consistenta pe balcon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate