Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Masuri combatere inflatie - topic educational

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Imi este total neclar care e legatura dintre inflatie si dobanzile bancilor. Citisem intr-un articol cum un lider UE, nu mai stiu care, zicea ca bancile ar face bine sa creasca dobanzile.

Poate careva sa dea o explicatie?

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,246
  • Înscris: 21.06.2016
Dobinzi mari -> bani scumpi -> putini bani pe piața -> prețuri mai mici.
Exemplul cel mai simplu e la case. Ai salariu de 5000E și îți permiți 2000E rata la casa. Dacă dobinda e mică, cu 2000E o sa cumperi o casa scumpă, dacă dobinda e mare casa trebuie sa fie mai ieftină ca sa te încadrezi cu rata in 2000E. Deci prețurile la case scad.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Probabil dobânzile la depozite, ca să pună lumea banii la bănci, să scadă masa monetară din piață.

Zic și eu, habar n-am

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 29.01.2016
De fapt, toata treaba e un mecanism, nu sunt doar cativa factori precum inflatie si dobanda.
Mecanismul, simplist vorbind, la nivelul la care am inteles eu (nu sunt economist sau expert) e asa :
Avem cerere mare pt ca oamenii au bani / acces usor la bani (credite) si vor sa isi cumpere fiecare diverse, ce are nevoie. Cererea mare din orice domeniu / ramura a economiei, duce la crestere de preturi pt ca oferta este limitata (productia si resursele sunt limitate, nu pot creste la nivelul cererilor). Astfel, apare inflatia, cand aceleasi produse incep sa coste mai mult. Inflatia, la fel ca orice, atinge un punct maxim la un moment dat apoi o ia in jos prin diverse mecanisme de combatere. Unul dintre ele este cresterea dobanzilor la credite. Dar, o data ce cresc dobanzile la credite, bancile cresc si dobanzile la depozite, pentru a atrage lichiditate de la persoanele fizice. Practic, persoanele fizice imprumuta bancile.
In ecuatia asta, e o anomalie pe care nu am inteles-o, daca e cineva dispus sa o explice : de ce cand cresc dobanzile la credite, bancile au nevoie de bani de la persoane fizice pt ca nu mai au lichiditate ? Pentru ca, teoretic, creditele devenind mai scumpe, cererea de credite va fi mai mica si bancile ar ramane cu mai multi bani. Din ce am vazut, o data cu cresterea inflatiei si cresterea dobanzilor pentru credite, se mai intampla un mecanism la banci, incep sa piarda din lichiditate si au nevoie sa o realimenteze cu banii atrasi pe depozite. Aici am inteles ca intervine banca centrala si le taie din finantare, dar nu stiu prin ce mecanisme si de aceea ar avea nevoie sa atraga bani de la oameni. Probabil e un lant si anume, daca oamenii nu mai asa multe credite, nici banca centrala nu mai imprumuta bancile asa mult, iar acestea nu mai au bani sa dea celor dispusi sa ia credite, chiar si cu dobanzi mai mari. E vb de imprumut in cascada, din ce inteleg, totul merge pe baza de imprumuturi intre banca centrala, banci, stat. Nu stiu, chiar astept si eu pe cineva sa lamureasca veriga asta din lant.
Mergand mai departe, cand preturile ating apogeul si oamenii renunta sa mai cumpere ceea ce nu e vital, din teama sau lipsa reala de bani, atunci preturile incep sa se regleze prin aceleasi mecanisme economice de cerere si oferta, doar ca acum, cererea este mai mica si oferta mai mare, intervenind fenomenul invers celui de inflatie, adica cel de deflatie. Iar preturile scad foarte mult. Pot ajunge si cu 50% mai jos (sau poate mai mult), fata de zona unde au fost. Cel mai bun exemplu este piata imobiliara si ceea ce s-a intamplat intre 2008 si 2013, cand preturile s-au dus cam in cap, in decurs de cativa ani, din acelasi motiv de cerere si oferta. Oamenii nu si-au mai permis credite pentru locuinte, dezvoltatorii sau vanzatorii (inclusiv persoanele fizice) au ramas cu marfa pe stoc (locuintele), generand o cadere a preturilor din lipsa de cumparatori.
Si asa, usor usor, in cativa ani, totul reintra in normal, iar incep oamenii sa aiba tot mai multi bani, iar incep sa creasca preturile, iar incepe inflatia, iar incepe criza economica, iar incep sa creasca dobanzile la credite, iar incep sa nu mai poata fi luate de prea multi oameni, preturile scad si apare deflatia si lucrurile din nou se regleaza. Treburile astea apar o data la 15-20-30 de ani, in functie si de cum creste cererea, de cum cresc preturile, de masurile care se iau din partea statelor. Adica unele miscari de acest fel pot fi mai lente, altele mai rapide. Dar, un lucru este cert, chestiile aste sunt ciclice. Doar ca, in ultimii ani, au fost amplificate de asa zisa printare de bani si aruncarea lor in piata. Cand arunci usor multi bani in piata (cum a fost in pandemie, de exemplu) banii devin ieftini, multi isi permit orice, apoi totul devine scump, pt ca vine nota de plata.
Sper ca am lamurit cateva aspecte din acest lant gigantic al mecanismului economic mondial.
Astept si eu sa mai posteze oamenii care cunosc mai multe si stiu mult mai bine acest mecanism. Sper sa explice la nivel cat mai simplist, ca sa intelegem si noi, profanii, cat mai multe lucruri.

Edited by Magicwisewolf, 04 July 2022 - 09:36.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Si banul e tot o marfa. Daca pretul unei marfuri creste (recte prin credite tot mai scumpe), cererea scade, deci mai putini bani care circula, deci inflatia nu se rostogoleste la fiecare schimb de marfa.
La fiecare ban cheltuit, contribuim la perpetuarea inflatiei. De aia in astfel de momente, se recomanda cumpatare, sa cheltuiesti doar pentru ce ai nevoie. Sau investitii, care aduc plus-valoare, deci operatiune care combate direct inflatia.

Edited by bai3tzash, 04 July 2022 - 09:32.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 04 iulie 2022 - 08:39, said:

Imi este total neclar care e legatura dintre inflatie si dobanzile bancilor. Citisem intr-un articol cum un lider UE, nu mai stiu care, zicea ca bancile ar face bine sa creasca dobanzile.

Poate careva sa dea o explicatie?

Pentru a combate inflația, băncile centrale cresc dobânzile pentru a reduce cantitatea de bani din economie. Efectul advers e încetinirea creșterii economice sau chiar recesiune.

Si la bani se aplica aceleași reguli ca la orice alt bun... Când ai o cantitate mai mică, valoarea se apreciază, in cazul banilor cumperi mai mult cu o unitate monetara. Invers, când ai mulți bani, valoarea lor scade, deci cumperi mai puțin cu o unitate monetara... sau, mai pe românește, cresc preturile. Asta presupunând că volumul de bunuri și servicii din economie rămâne constant. Altfel...corelează cu acestea, iar covidul a amplificat fenomenul, deoarece s-a redus producția. Deci avem masa monetara in creștere, bunuri și servicii în scădere => inflație ridicata.

Efectele masurilor se simt...soția, care lucrează la o bancă de la noi, mi-a zis că au primit ordin de la grup să restricționeze puternic creditarea, deoarece au probleme cu lichiditatea iar banii vor fi plasați doar în chestii foarte profitabile. Pe lângă asta, vor trage tare pe depozite, să atragă bani de la populație. Asta înseamnă depozite la termen cu dobânzi bune.

Edited by george_alexandru, 04 July 2022 - 09:39.


#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Statul nu mai trebuie sa tipareasca bani si sa-i introduca in piata.Cum sunt bani mai multi in piata si preturile se duc in sus, si puterea de cumparare scade.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

View PostBursul, on 04 iulie 2022 - 08:39, said:

Imi este total neclar care e legatura dintre inflatie si dobanzile bancilor. Citisem intr-un articol cum un lider UE, nu mai stiu care, zicea ca bancile ar face bine sa creasca dobanzile.

Poate careva sa dea o explicatie?

Simplu: inflatia = devalorizarea banilor, adica 10 paini acum = 100 lei, peste un an 10 paini = 110 lei

Daca tu imprumuti 100 lei acum (cu o dobanda de 5%) sa cumperi 10 paini si dai inapoi 105 lei peste un an, banca iese in pierdere. Ca sa acopere inflatia, va trebui sa mareasca dobanda la 10%.

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLukRo, on 04 iulie 2022 - 10:13, said:


Simplu: inflatia = devalorizarea banilor, adica 10 paini acum = 100 lei, peste un an 10 paini = 110 lei

Daca tu imprumuti 100 lei acum (cu o dobanda de 5%) sa cumperi 10 paini si dai inapoi 105 lei peste un an, banca iese in pierdere. Ca sa acopere inflatia, va trebui sa mareasca dobanda la 10%.

Exact asta am scris eu acum 2 saptamani, nu inteleg de ce bancile dau credite cu o dobanda mai mica ca inflatia. Eu inca am dilema asta.

https://forum.softpe.../#entry29120147

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru ca daca ar da credite cu dobanzi peste rata inflatiei (vreo 18% la noi) nu le-ar accesa nimeni.

Daca tin banii cash...se devalorizeaza oricum din cauza inflatiei. Deci credite cu o dobanda rezonabila in conditiile de fata ramane varianta cea mai buna...daca au lichiditati. Altfel, variante pentru a plasa banii cu randament mai bun in aceasta perioada nu prea au.

Aceeasi intrebare am vazut-o la cineva din perspectiva depozitelor. De ce sa pun banii intr-un depozit la termen cu dobanda sub rata inflatiei? Pentru ca pierzi mai putin decat daca ii tii in cont curent sau la saltea.

Edited by george_alexandru, 04 July 2022 - 10:30.


#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

View Postmirel3003, on 04 iulie 2022 - 10:24, said:

Exact asta am scris eu acum 2 saptamani, nu inteleg de ce bancile dau credite cu o dobanda mai mica ca inflatia. Eu inca am dilema asta.

https://forum.softpe.../#entry29120147

Pentru ca:

1. Bancile iau banii respectivi la dobanda mai mica.
2. Inflatia este variabila, calculata pe termen scurt. Creditele se dau pe termen mediu sau lung.
3. Politici monetare (ale bancii creditoare sau ale bancii centrale)

Edited by LukRo, 04 July 2022 - 10:43.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Dar inflatia de acum nu s-a produs din cauza tiparirii banilor.
S-a scumpit energia si de aici in cascada celelalte produse.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Post 6 clarifica dilema. Ue a aruncat cu,, oei pandemia oei ,, schinare de bani.  Tipariti.  SI dupa asta usor si subventiii kakalau .Si bani gloaba-----numai daca aveai irisu galben cu diagnostic de ciroza.  Stii vorba?:   daca ai inceput sa dansezi >termina dansul.       Problem la rumen acu ,da sa vezi dupa ce cade frunza la vie(aia de face stuguri).

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 04 iulie 2022 - 12:25, said:

Dar inflatia de acum nu s-a produs din cauza tiparirii banilor.
S-a scumpit energia si de aici in cascada celelalte produse.

Procesul inflationist a inceput inainte de scumpirea energiei.

Edited by george_alexandru, 04 July 2022 - 12:36.


#15
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Bursule,stai cuminte.Era kakalaau infaltie dupa primul an de ,,pandemie,,!   Si numai ce am seralul absolvit pe trotuar.    Poate,poate intri in retrospectiva si vezi ce masuri sau luat si Ue cat a pompat.   ++++ Ca nu a mai impus deficit bugetar sub 3% din nu-s ce!  Deja eram la varf cu treaba.   ,,Este bani multi pe plaja,,  Se strange surubelu+ rahatu dintre ukr si ru.   Daca ai timp(nu am dar mai privesc)   Priveste global:  Consum fier/cupru/metale rare.  Cine lev extrage. gata ca-s machit1 vorbim mane.

#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,403
  • Înscris: 09.05.2008

View Poststoshiba, on 04 iulie 2022 - 10:09, said:

Statul nu mai trebuie sa tipareasca bani si sa-i introduca in piata.Cum sunt bani mai multi in piata si preturile se duc in sus, si puterea de cumparare scade.
Mneah, nu statu'.
Bancile trebuie sa nu mai dea bani care nu sunt ai lor.

Ah, si actiunile la bursa sa valoreze fix ZERO la evaluarea bancara.

Edited by futurist, 04 July 2022 - 13:52.


#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010

View Postwaterman, on 04 iulie 2022 - 08:44, said:

Probabil dobânzile la depozite, ca să pună lumea banii la bănci, să scadă masa monetară din piață.

Zic și eu, habar n-am

is corelate. Aproape 0 sanse ca dobanda la credit sa fie sub dobanda la depozit

#18
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View PostBursul, on 04 iulie 2022 - 08:39, said:

Imi este total neclar care e legatura dintre inflatie si dobanzile bancilor. Citisem intr-un articol cum un lider UE, nu mai stiu care, zicea ca bancile ar face bine sa creasca dobanzile.

Poate careva sa dea o explicatie?
Inflatia apare cand pe piata apar multi bani pe care ii putem numi bani fictivi.
Adica atunci cand statul tipareste bani si ii da la bugetari si asistati sociali de exemplu, dar si pe diverse contracte la niste contractori conectati la conducta de bani a statului.
Adica exact ce s-a facut in perioada pandemiei, cand sub pretextul pandemiei s-au tiparit bani fara numar si s-au facut si imprumuturi fara numar si s-au pompat in buzunarele bugetarilor (sub forma de mariri, bonusuri si prime extra) si asistatilor sociali si a celor care au fost transformati peste noapte in asistati sociali desi ei aveau locuri de munca, dar au fost facuti asistati sociali ca sa se supuna statului si sa nu mai munceasca.

Bancile prin activitatea lor de creditare sunt si ele la randul lor generatoare de inflatie ca pompeaza tot bani fictivi in piata, iar prin faptul ca maresti dobanzile la credite suficient de mult incat sa devina greu accesibile o sa ajuti la stabilizarea pietei prin faptul ca stopezi acea popare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate