Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Casare autovehicul fara proprietar acte (casare autovehicule uzate)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
George150889

George150889

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2020
Buna ziua,
   Revin si eu cu urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati in masura in care se poate.
   In 2013 am cumparat un Matiz (2004), pe care l-am folosit cateva luni. Am facut cu vanzatorul contract V-C, dar pentru ca inmatricularea costa mai mult decat masina la acea vreme, am facut aditional si un contract de comodat pe o perioada de 15ani, iar masina nu a mai fost inmatriculata pe numele meu.
   El a scos fiscalul, urmand sa-l bag eu la mine la primarie, dar fiind ca am incercat de vreo 2 ori(n-am gasit persoana responsabila la birou - primarie) am uitat de el, plus ca la scurt timp nu am mai folosit masina. Adevarul e ca la acea vreme nu prea stiam eu cum sta treaba cu transcrierea masinii.
   Masina si actele le am si acum, doar ca imi ocupa spatiul si as dori sa scap de ea. Mentionez ca nu s-a mai circulat cu masina din 2014 si as dori sa stiu care a fi procedura de casare si daca se poate. Am vazut ca AFM au in plan si un program pentru casare autovehicule uzate, si as vrea sa scap de ea cu aceasta ocazie.
   Multumesc anticipat !

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi dacă nu ești proprietar, ce casare să faci tu ?

Cu contractul de VC, termini înmatricularea pe numele tău, apoi o casezi liniștit.

Edited by waterman, 04 July 2022 - 09:03.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001

View Postwaterman, on 04 iulie 2022 - 09:02, said:

Păi dacă nu ești proprietar, ce casare să faci tu ?

Cu contractul de VC, termini înmatricularea pe numele tău, apoi o casezi liniștit.


bineinteles ca trebuie sa fii pregatit ptr a plati impozitele din 2013 pana acum ... si eventual si-o amenda

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
Ba daca ai act de vanzare cumparare pe numele tau TU esti proprietarul

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
i-o dai proprietarului sa o caseze... comodatul nu-ti permite sa casezi bunul altuia

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
De casat/distrus e simplu. Nu asta e problema. O dai la aia de vin si striga pe strada.
Problema e la radierea din circulatie. Acolo trebuie ca proprietarul din talon sa prezinte certificat fiscal. Care certificat se elibereaza dupa achitarea impozitelor. Care impozite sunt datorate de catre initiator.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
pai daca are comodat are si plata impozitului facuta teoretic...

#8
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Daca o ai la impozit, o casezi usor, cu o declaratie la notar. Daca n-o ai la impozit si tii neaparat s-o declari, o sa ai de plata amenda cateva sute de lei, plus impozite si penalitati. Daca n-o ai la impozit...chemi pe cineva sa o ia iei 500 lei pe fier si la revedere.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGeorge150889, on 04 iulie 2022 - 08:19, said:

.. dar pentru ca inmatricularea costa mai mult decat masina la acea vreme,

Cu tot respectul dar niciodata n-a existat asa ceva.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,628
  • Înscris: 28.11.2001

View Postadisz, on 04 iulie 2022 - 10:48, said:



Cu tot respectul dar niciodata n-a existat asa ceva.


Daca trebuia taxa de prima inmatricuoare sarea bine de tot de valoarea de piata.

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020

View Postrealnick, on 04 iulie 2022 - 10:45, said:

Daca o ai la impozit, o casezi usor, cu o declaratie la notar. Daca n-o ai la impozit si tii neaparat s-o declari, o sa ai de plata amenda cateva sute de lei, plus impozite si penalitati. Daca n-o ai la impozit...chemi pe cineva sa o ia iei 500 lei pe fier si la revedere.
mai bine o dai la piese sh

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
O dai la dezmembrari.

#13
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postadisz, on 04 iulie 2022 - 10:48, said:

Cu tot respectul dar niciodata n-a existat asa ceva.
A existat, mai ales in perioada in care s-au gandit niste baieti bugetari sa dea un tun cu ajutorul UE care o ardea ca vezi doamne e poluare si au instituit o taxa ilegala de poluare pentru cei ce doreau sa cumpere o masina, taxa ilegala ce nici acum nu s-a recuperat in totalitate desi justitia a hotarat ca e ilegala si banii trebuie returnati.

View Poststoshiba, on 04 iulie 2022 - 15:27, said:

O dai la dezmembrari.
Nu cred ca o sa o preia cineva de la dezmembrari o masina ce are acte si inmatriculare facute in RO de la cineva ce n-are acte de proprietate pe ea.
El are doar contract de comodat, care e practic tot un contract de inchiriere. Cu asa ceva nu capeti dreptul sa instrainezi bunul inchiriat.

#14
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 04.11.2016

View PostGeorge150889, on 04 iulie 2022 - 08:19, said:

Buna ziua,
   Revin si eu cu urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati in masura in care se poate.
   In 2013 am cumparat un Matiz (2004), pe care l-am folosit cateva luni. Am facut cu vanzatorul contract V-C, dar pentru ca inmatricularea costa mai mult decat masina la acea vreme, am facut aditional si un contract de comodat pe o perioada de 15ani, iar masina nu a mai fost inmatriculata pe numele meu.
   El a scos fiscalul, urmand sa-l bag eu la mine la primarie, dar fiind ca am incercat de vreo 2 ori(n-am gasit persoana responsabila la birou - primarie) am uitat de el, plus ca la scurt timp nu am mai folosit masina. Adevarul e ca la acea vreme nu prea stiam eu cum sta treaba cu transcrierea masinii.
   Masina si actele le am si acum, doar ca imi ocupa spatiul si as dori sa scap de ea. Mentionez ca nu s-a mai circulat cu masina din 2014 si as dori sa stiu care a fi procedura de casare si daca se poate. Am vazut ca AFM au in plan si un program pentru casare autovehicule uzate, si as vrea sa scap de ea cu aceasta ocazie.
   Multumesc anticipat !
Este o fractura logica in ceea ce priveste actele pe care sustii ca le-ai incheiat.
Contractul de vanzare cumparare (Contract de instrainare dobandire....) trece dreptul de proprietate de la vanzator la cumparator. Vanzatorul isi scoate masina de la impozit iar cumparatorul o trece la impozit pe numele lui. De abia din acest moment devii (din punct de vedere legal) proprietar 100% asupra masinii cumparate. Tu n-ai facut asta din motive care te privesc in mod direct si personal si acum suporti consecintele.
Contractul de comodat nu este altceva decat o forma gratuita de inchiriere a unui autovehicul pe o anume perioada si in anumite conditii.
Nu se poate sa detii calitatea de proprietar cat si pe cea de "chirias" in acelasi timp, este un non-sens juridic.
Concluzia, dupa parerea mea, este ca nu poti casa legal masina. Sa scapi cumva de ea la fier vechi la unii care nu dau doi bani pe intocmirea de acte este posibil dar altminteri nu.
Legal trebuie sa declari masina la primaria de care apartii, trebuie sa platesti impozitul restant plus un supliment sub forma unei amenzi, trebuie sa faci un RCA in vederea inmatricularii si evident, sa o inmatriculezi pe numele tau.

#15
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Gresesti. Nu ii trebuie nici un RCA si nu trebuie inmatriculata.
Inmatricularea nu e decat obtinerea dreptului de circulatie pe drumuri publice. Daca nu vrea sa o conduca pe roti pana la un centru de dezmembrari n-are de ce sa o inmatriculeze. Oricum ar costa mai mult inmatricularea decat valoarea ei la dezmembrari, ar trebui sa fii nebun sa faci asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate